jesteś tu
Główna > DJ PROFESJA > Komu trzeba płacić za publiczne odtwarzanie muzyki?

Komu trzeba płacić za publiczne odtwarzanie muzyki?

Sprawa wydaje się oczywista, ale według naszej oceny skala niewiedzy ciągle jest spora w tej branży. Dlaczego tak jest?   Powodów może by przynajmniej kilka. Te najważniejsze to: brak świadomości, że publiczne odtwarzanie muzyki wiąże się z pewnymi obowiązkami prawnymi oraz pewien rodzaj lenistwa polegający na tym, że idzie się na zawodowe skróty czyli odpuszcza się właściwe przygotowanie do tego zawodu. Dla tych, którzy ciągle nie wiedzą – krótki wykład na temat  „Komu należą się opłaty za muzykę odtwarzaną w klubach, restauracjach, dyskotekach..” opracowany przez firmę public relations QL CITY Music & Entertainment PR.

Przed nami okres, w którym tradycyjnie trwa wzmożony ruch w klubach, dyskotekach i restauracjach. Właściciele lokali prześcigają się w ofertach sylwestrowych i karnawałowych, których zadaniem jest pozyskanie jak największej liczby klientów. Warto pamiętać, że muzyka może być tym elementem, który zdecyduje o wyborze lokalu. Odpowiednio dobrany repertuar muzyczny jest kluczem do udanej imprezy i zadowolonych klientów, jednak należy też pamiętać, że publiczne odtwarzanie muzyki skutkuje koniecznością uiszczania opłat na rzecz jej twórców i właścicieli praw.

O tym, że muzyka jest ważnym elementem decyzji o wyborze lokalu przekonani są sami właściciele lokalów gastronomicznych. W badaniu przeprowadzonym przez OBOP w 2011 roku 82% z nich potwierdziło, że muzyka zachęca gości do przyjścia. Nie wszyscy jednak pamiętają, że za publiczne odtwarzanie muzyki, tak jak za każdy inny element udanej imprezy: jedzenie, napoje czy wystrój wnętrza, należy zapłacić.

Kwestię opłat za muzykę reguluje Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z art. 17 tej ustawy podmioty publicznie odtwarzające muzykę są zobowiązane do uiszczania należnego wynagrodzenia, tzw. tantiem, na rzecz wszystkich organizacji zbiorowego zarządzania (OZZ), reprezentujących prawa autorów, producentów i artystów wykonawców.

W Polsce właściciele praw do muzyki reprezentowani są przez cztery oddzielne organizacje zbiorowego zarządzania:

 1. Związek Producentów Audio Video (ZPAV)  reprezentuje właścicieli praw pokrewnych, czyli wydawców muzyki
 2. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS reprezentuje twórców, autorów tekstów i kompozytorów
 3. Związek Artystów Wykonawców STOART reprezentuje muzyków wykonawców
 4. Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych (SAWP) także reprezentuje muzyków wykonawców

Powoduje to konieczność zawarcia odrębnych umów zezwalających na korzystanie z muzyki z każdą organizacją z osobna. Pewnym uproszczeniem jest możliwość podpisania dwóch umów z przedstawicielami ZPAV. Na mocy zawartego porozumienia pomiędzy ZPAV i SAWP przedstawiciele ZPAV mogą także podpisywać umowy na rzecz Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych (SAWP). Obecnie więc dopełnienie wszystkich formalności, które umożliwią legalne korzystanie z muzyki w przestrzeni publicznej, wymaga kontaktu z trzema organizacjami: ZPAV-em, ZAiKS-em i STOART-em.

Wysokość należnych twórcom, producentom oraz wykonawcom opłat określona jest w tabeli stawek wynagrodzeń z tytułu odtwarzania fonogramów i wideogramów muzycznych, która od 2013 roku jest jedną wspólną tabelą dla ośmiu organizacji, w tym dla organizacji reprezentujących właścicieli praw do muzyki. Tabele dostępne są m.in. na stronie Związku Producentów Audio Video:

Muzyka – to podstawa każdej imprezy, a zawłaszcza sylwestrowej czy karnawałowej. To ona pozwala zagwarantować gościom udaną zabawę i może być kluczem do sukcesu lokalu. Warto więc pamiętać, że korzystając z muzyki, korzysta się z efektu pracy całego sztabu ludzi – od kompozytora, autora tekstu, po producenta i wydawcę – i za tę pracę należy im się zapłata.

Finalnie cała branża czeka na moment kiedy zbieraniem tantiemów zajmie się jedna z organizacji co znacznie ułatwi funkcjonowanie firmom i ludziom korzystającym komercyjnie z muzyki, którzy chcą to robić  zgodnie w prawem.

 

Oceń ten produkt
Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • Reddit
 • Twitter
 • Wykop
 • Yahoo! Bookmarks
 • Śledzik
 • Śledzik

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

na górze