jesteś tu
Główna > AKTUALNOŚCI > Czy Czadoman musi zwrócić część kasy za „Ruda tańczy jak szalona” ?

Czy Czadoman musi zwrócić część kasy za „Ruda tańczy jak szalona” ?

„Ruda tańczy jak szalona” to jeden największych hitów disco polo, który według naszych szacunków mógł zarobić tylko na YouTube ok 250 tysięcy złotych. Jest więc o co walczyć. Chyba z takiego założenia wyszedł Mr Slide, który twierdzi, że jest autorem i producentem tego utworu i z tego tytułu należy mu się kasa oraz że utwór powinien funkcjonować jako Czadoman & Mr Slide. Kto ma rację? Czy Czadoman będzie musiał zwrócić część kasy za „Ruda tańczy jak szalona” ? O tym ma zdecydować sąd. Tylko czy polskie sądy są przygotowane dobrze na takie przypadki. O tym tez piszemy kilka słów.

 

 

 

 

O konflikcie na linii Paweł Dudek vs Mateusz Kowalczyk czyli Czadoman vs Mr Slide słyszeliśmy już wcześniej przynajmniej dwa razy. Raz gdy utwór stał się hitem, a drugi z wymienionych rozpisywał się gdzie mógł o swoim udziale przy tym utworze. Drugi raz konflikt obu panów powrócił przy okazji afery z Rudą, o czym niżej.

Teraz jak informuje portal Pudelek sprawa powraca i wydaje się już w poważniejszej formie.

Ruda tańczy jak szalona
Mr Slide

Mateusz Kowalczyk pozwał Czadomana o naruszenie dóbr osobistych i przywłaszczenie praw autorskich. Kowalczyk twierdzi, że prawa autorskie podzielono niesprawiedliwie, a jego pseudonim miał występować na koncertach i wydawnictwach muzycznych na równi z pseudonimem Czadomana. Niestety, nic takiego nie miało miejsca.

Sąd już dał nakaz przedstawienia raportów finansowych przez wytwórnię Lemon Records oraz ZAIKS. Biegły sądowy prof. dr hab muzykologii wydał pozytywną opinię na korzyść producenta Mr Slide’a – dowiaduje się Pudelek się od Mateusza Kowalczyka. (…) Czadoman nie wywiązał się z warunków umowy m.in. o tym, że pseudonim Mr. Slide miał pojawiać się we wszystkich upublicznieniach utworów oraz z podziału praw autorskich majątkowych (tantiemy z praw autorskich oraz tantiemy z przychodów z płyty i dystrybucji cyfrowej).

Na swoim fanpage Mr Slide prostuje podane przez Pudelka fakty:  Pierwszą cywilną sprawę przegrał,a drugą karną umorzono. … Sprawa sądowa cywilna z powództwa Mr. Slide jest w toku i będzie miała swój koniec w maju tego roku 2018.

 

 

Ruda tańczy jak szalona
Czadoman

Już w 2015 roku Mr Slide niepochlebnie wyrażał się o Czadomanie, udostępniając na Facebooku statusy, z których wynikało, że gwiazdor disco polo oszukał go przy tworzeniu płyty i… próbował skłócić z narzeczoną.

Trzy lata temu Kowalczyk ujawnił zresztą szczegóły romansu Czadomana i tancerki Justyny Karcz, pierwowzoru Rudej z hitowego teledysku. Mr Slide ujawnił prywatną rozmowę z dziewczyną, w której opowiedziała o romansie z żonatym muzykiem i wielu pikantnych szczegółach. Paweł Dudek wkrótce potem zakończył z nią współpracę. „Ruda” próbowała potem zrobić karierę na własną rękę, ale nic z tego nie wyszło.

Kowalczyk wytoczył Dudkowi dwie sprawy: karną i z powództwa cywilnego. Postępowanie karne ma zakończyć się w maju tego roku, cywilne  znalazło swój finał rok temu. Sąd orzekł, że Dudek ma zwrócić koszty postępowania sądowego. To dziwny wyrok, bo wcale z niego nie wynika, że Czadoman musi coś zwracać Mr Slide.

 

Problem może być zupełnie innej natury. Polskie sądy nie są przygotowane do orzecznictwa w sprawach o naruszenie praw autorskich. Mieliśmy kiedyś już orzeczenie w jednym z polskich sądów, którego nie przekonało, że wydawca miał licencję na nagranie Jennifer Lopez (mimo stosownych pism) i nakazał, aby …. Pani Jennifer Lopez … stawiła się na rozprawie. 

9 kwietnia 2018 w siedzibie ZAiKS odbyła się ciekawa prelekcja „Plagiat w muzyce”, z której można było wynieść ciekawe wnioski. Po pierwsze sprawy o plagiat są mocno uznaniowe i wymagają bardzo specjalistycznej wiedzy; po drugie: polskie prawo nie jest dostosowane do takich skomplikowanych spraw; po trzecie: Polskie sądy nie są przygotowane do orzecznictwa w sprawach o naruszenie praw autorskich, bo sędziowie nie posiadają odpowiednich kwalifikacji, doświadczenia w zakresie rozstrzygania konfliktów autorskich.

 

Reasumując, trudno się wypowiadać kto ma rację, bo o tym powinny świadczyć stosowne umowy. Jeśli takiej nawet nie było, a była tylko słowna Mr Slide musiałby udowodnić , że jest autorem i producentem utworu co nie jest takie proste i wymaga kasy na dobrych prawników specjalizujących się w prawie autorskim. Po drugiej stronie barykady stoi nie tylko Czadoman, ale i wytwórnia Lemon Records, którą na pewno stać na koszty prawne tego sporu, ale przede wszystkim działa profesjonalnie i wątpliwe jest, aby nie dopilnowała kwestii prawnych.

 

Tak naprawdę to spór ten to jedno, a dokonania obu to drugie. Czas pokazał, że obaj ( i Ruda też)  robią, robią, robią kolejne utwory i … obaj samodzielnie nie stworzyli sobie kolejnego przeboju na miarę „Ruda tańczy jak szalona” lub bliskiemu popularności tego hitu. Morał z tego jest prosty: lepiej się dogadać niż kłócić, ale jak mówi przysłowie „do tanga trzeba dwojga”.

 

 

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blogger.com
  • Reddit
  • Twitter
  • Wykop
  • Yahoo! Bookmarks
  • Śledzik
  • Śledzik

Podobne artykuły

na górze