RYNEK MUZYCZNY Firmy Majors ujawniają ile zarobiły kasy 2017 roku

RYNEK MUZYCZNY Firmy Majors ujawniają ile zarobiły kasy 2017 roku

Światowy rynek muzyczny zdominowany jest od lat przez koncerny zwane majors. Kiedyś było ich pięć, obecnie trzy: Sony Music, Universal Music i Warner Music. Jak wygląda konkurencja między nimi? Co ze sprzedażą płyt CD i winyli? Opublikowano też takie dane. RYNEK MUZYCZNY Firmy Majors ujawniają ile zarobiły kasy 2017 roku.

 

 

 

Światowy rynek muzyczny można porównać do tortu. Jego największą część stanowią trzy firmy majors, około 2/3. Reszta to sektor firm independent. Poniższe analizy obarczone są pewnym  błędem, wynikłym choćby z różnych walut publikowanych danych, bowiem Sony publikowało w japońskich Jenach, zaś Warner i Universal w dolarach amerykańskich. Jak jednak  zapewnia niżej wymieniony autor opracowania dane za 2016 rok opracowano wg identycznych założeń co minimalizuje błąd.

Portal amerykański Music Bussiness Worldwide zebrał z kilku źródeł i opublikował analizę obrotów firm majors. Łączna sprzedaż wszystkich trzech największych wytwórni wzrosła o 1,04 mld USD w 2017 roku,  a skumulowane przychody ze streamingu o 1,4 mld USD rok do roku i zrekompensowały spadki obrotów firm w segmencie fizycznych nośników  i pobierania plików.

Sony, Universal i Warner poinformowały o swoich kwartalnych wynikach finansowych w całym roku kalendarzowym. Portalowi MBW udało nam się w ten sposób ustalić roczne wyniki. Oto te najważniejsze.

 

WSZYSTKIE SEGMENTY RYNKU Zacznijmy od przyjrzenia się najbardziej całkowitym rocznym przychodom we wszystkich segmentach rynku muzycznego. Jak widać poniżej na ilustracji w roku 2017 Universal zanotował największy wzrost przychodów ze sprzedaży zwykłych nagrań muzycznych – o ponad pół miliarda dolarów (503 miliony dolarów) w porównaniu z rokiem ubiegłym. Warner Music, który cieszył się wzrostem o 331 milionów dolarów, podczas gdy Sony odnotowało przychody  więcej o 206 milionów dolarów!

RYNEK MUZYCZNY Firmy Majors ujawniają ile zarobiły kasy 2017 roku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejny wykres pokazuje która z firm ma jaki udział w rynku, ale nie uwzględniono w nim sektora tzw. niezależnych firm.  Udział tych firm w 2017 roku nie jest jeszcze znany, ale w 2016 roku wyliczono go na 38%. Czyli Majors mieli w 2016 razem 62% rynku. Oto jak ten “kawałek tortu” jest podzielony teraz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tak wizualnie można rzec rynek jest podzielony prawie po równo. Nieco więcej udziałów zyskał, w porównaniu do 2016 roku, Universal Music. Sa to pojedyncze procenty, chociaż finalnie ten koncern mając 42,47% udziału jest liderem wśród majors.

W tym roku te udziały powinny się zmienić i powinna zyskać nieco firma Warner Music, bo dokonała sporego zakup, o którym pisaliśmy swego czasu.

Chodzi o  label Spinnin Records. Jak ten ogromy zakup przełoży się na efekty przekonamy się jednak za rok.

 

STREAMING  Jeśli chodzi o udział w tym segmencie rynku to największy przyrost dochodów osiągnął Warner  tj. o 1,2% więcej niż w 2016 roku. Do największych sukcesów tego koncernu zalicza się Ed Sheeran – z jego rekordowym “Shape Of You” i albumem, z którego pochodził, “Divide” oraz u nas mniej znana Cardi B i gwiazda też w Polsce – Bruno Mars.

RYNEK MUZYCZNY Firmy Majors ujawniają ile zarobiły kasy 2017 roku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NOŚNIKI FIZYCZNE Ciekawe, że fizyczna sprzedaż muzyki pozostaje cały czas znaczącym udziałem, także w 2017 roku – z ponad 3 miliardami dolarów sprzedaży w trzech firmach. Chodzi tu o płyty CD i winyl, którzy przeżywa renesans popularności. Wszystkie co prawda odnotowały spadek sprzedaży, ale nie wszystkie z tą samą marżą. Co przełożyło się na wyniki. Dochody Universal spadły tylko o 54 miliony USD (rok do roku), Warner – spadek o 42 miliony USD, zaś Sony odnotowało spadek o 94 miliony funtów w przychodach fizycznych w ciągu roku. Spadki, ale nie znaczące, wiec nikt nie uznaje tego za kryzys tego segmentu.

 

RYNEK MUZYCZNY Firmy Majors ujawniają ile zarobiły kasy 2017 roku Reasumując, mówi się, że branża muzyczna jest zadowolona, tym bardziej, że podpisane ostatnio umowy z takimi gigantami internetu jak Google i Facebook tworzą bardzo optymistyczne perspektywy. O tym dealach pisaliśmy całkiem niedawno.