abba wraca 2021 voyage

Już kilkakrotnie na przestrzeni lat ogłaszano ich powrót. Tym razem jest to prawda. ABBA wraca w 2021. Na razie mamy tego przedsmak w postaci dwóch zupełnie nowych utworów.

 

ABBA wraca – to już pewne, bo właśnie dziś pojawiły się dwa premierowe utwory tego najsłynniejszego zespołu w muzyce Pop. Pisaliśmy o nich już w… 2018 roku, ale ta chwila nadeszła dziś. To „I Still Have Faith In You” i „Don’t Shut Me Down”.

„I Still Have Faith In You” to typowa ballada ABBY, w stylu jak kiedyś. Ale bardziej zainteresuje was utwór drugi.

„Don’t Shut Me Down” w odróżnieniu od pierwszego ma pewien swój taneczny rys. Przypomina nieco ostatni przebój grupy – utwór „The day before You came”. Nie jest to oczywiście typowo taneczna muzyka, ale ABBA to przede wszystkim piękne kompozycje czyli po prostu melodie.

Oba tytuły trafią do setlisty wyjątkowych koncertów w Londynie i na album „Voyage”, który ukaże się 5 listopada 2021. Nagrania odbyły się w sztokholmskim studiu Riksmixningsverket należącym do Benny’ego. Ma to miejsce 40 lat od premiery ostatniego albumu studyjnego, „The Visitors”.

Tura koncertowa pn. „ABBA Voyage” rozpocznie się 27 maja 2022 w ABBA Arena, najnowocześniejszym obiekcie wybudowanym specjalnie na potrzeby tej trasy. Hala znajduje się w Queen Elizabeth Olympic Park w Londynie i pomieści 3000 widzów. Rejestracja do zakupu biletów rozpoczęła się w czwartek, 2 września, o 19:00 polskiego czasu na stronie abbavoyage.com. Ogólna sprzedaż rusza we wtorek, 7 września.

 

ABBA wraca i pisze do swoich fanów:

Minęło sporo czasu, odkąd robiliśmy razem muzykę. Prawie 40 lat. Wiosną 1982 roku postanowiliśmy zrobić sobie przerwę i teraz stwierdziliśmy, że czas ją skończyć. Mówi się, że to nieroztropne, by robić 40-letnią przerwę między albumami, dlatego nagraliśmy następcę „The Visitors”. Prawdę mówiąc, główną inspiracją do powrotu do studia było nasze zaangażowanie w stworzenie najdziwniejszego i najbardziej spektakularnego koncertu, o jakim mogliście zamarzyć. Będziemy mogli usiąść na widowni i zobaczyć nasze cyfrowe wcielenia, które wykonają nasze utwory na specjalnie wybudowanej scenie w Londynie wiosną 2022. Dziwne i fantastyczne!
Abba wraca 2021
ABBA 2021 (fot. Baillie Walsh)

Wszystkim, którzy cierpliwie byli z nami w ten lub inny sposób przez te wszystkie dekady:

Dziękujemy za to, że czekaliście – czas rozpocząć nową podróż.
Koncerty i płytę nazwaliśmy po prostu „Voyage” i naprawdę wpływamy na niezbadane terytoria. Z drobną pomocą naszych młodszych wcieleń, wybieramy się w przyszłość. To nie jest łatwe do wytłumaczenia, ale coś takiego nigdy wcześniej się nie wydarzyło.

Benny:

– Ciężko stwierdzić, który element całego projektu sprawił mi najwięcej radości. Czy to zaangażowanie w tworzenie koncertu czy powrót z całym zespołem do studia po 40 latach… Myślę, że ponowne usłyszenie śpiewu Fridy i Agnethy jest trudne do przebicia. Gdy przyjdziesz na nasze koncerty w niezwykłej arenie w Londynie, zobaczysz całą naszą czwórkę z absolutnie najlepszym 10-osobowym zespołem. Nawet jeśli nie będziemy tam ciałem, będziemy dokładnie na scenie, a wszystko za sprawą cudownej ekipy Industrial Light & Magic.

Anni-Frid:

– Nasze pierwsze sesje w 2018 były bardzo miłym doświadczeniem, więc gdy Benny zadzwonił z pytaniem, czy chciałabym zaśpiewać więcej, podskoczyłam z radości! I to jakie piosenki! Mnóstwo szacunku i miłości dla tych kompozytorskich geniuszy! Ponowne spotkanie zespołu było czystą radością. Jestem bardzo zadowolona z naszej pracy i mam nadzieję, że nasi fani będą czuli podobnie.

Agnetha:

– Nie miałam pojęcia czego się spodziewać, kiedy wróciliśmy do studia… Ale u Benny’ego czujemy się bardzo bezpiecznie. Zanim się obejrzałam, już świetnie się bawiłam! Nie mogę uwierzyć, że wreszcie nadszedł moment, w którym dzielimy się naszym projektem z całym światem.

Björn:

– Anni-Frid i Agnetha to najwspanialsze wokalistki. Zbierałem szczękę z podłogi, gdy usłyszałem ich wokale w dwóch nowych utworach. To prawdziwe artystki; zupełnie niezainteresowane blichtrem kojarzącym się z gwiazdami pop. One po prostu cieszą się, że mogą spędzić kreatywny czas w studiu. „Voyage” tchnęło w nas nowe życie w bardzo wielu wymiarach.
Dlatego – jeszcze raz – dziękujemy za cierpliwość! Mamy nadzieję, że zobaczymy się w ABBA Arena – dokładnie: zobaczymy! Bo w nasze cyfrowe awatary włożyliśmy całe nasze dusze. Bez cienia wątpliwości możemy napisać, że wracamy.
Agnetha, Björn, Benny, Anni-Frid
Sztokholm, Szwecja, 2 września 2021

Trochę historii dla przypomnienia

Dorobek zespołu to niemal 400 mln sprzedanych albumów na całym świecie, 17 hitów #1 i ponad 16 mln streamów TYGODNIOWO. Niezaprzeczalnie ABBA to jeden z najpopularniejszych zespołów wszech czasów. Od czasu przełomowego „Warterloo” w 1974, zepsół podbił serca słuchaczy na całym świecie.
ABBA wraca w 2021 roku, ale można powiedzieć nic się nie zmieniło pod względem twórczym. Dziś piosenki, które napisali i wyprodukowali Benny Andersson i Björn Ulvaeus, a z pasją i oddaniem zaśpiewały Agnetha Fältskog i Anni-Frid „Frida” Lyngstad.
Album „ABBA Gold”, który oryginalnie ukazał się w 1992, niedawno przekroczył TYSIĘCZNY tydzień na liście najchętniej kupowanych płyt w Wielkiej Brytanii.
To pierwszy album w historii, który osiągnął taki wynik. Na TikToku powstaje mnóstwo filmów z hasztagiem #ABBA – niedawno liczba jego wyświetleń przekroczyła miliard, a to wszystko bez oficjalnej dostępności katalogu w aplikacji. ABBA została wprowadzona do Rock N’Roll Hall of Fame w 2010, a „Dancing Queen”, jeden z ich najbardziej uwielbianych utworów, znalazł się w GRAMMY Hall of Fame w 2015 roku.