ALA, Becky G, Rvssian… czyli Reggaeton na różne sposoby

ala joker don juan reggaeton

Reggaeton nie zwalnia nawet na jesień ani zimę. Wiadomo skąd pochodzi. Oto kilka najciekawszych propozycji tego gatunku. Sofia Reyes x Becky G, Rvssian x Rauw Alejandro x Chris Brown, Evangelia x Kevin Jones i mało znani Serena x Andrei Banuta i nasi… ALA ft. Don Juan!

 

Już dawno ten gatunek nie jest zarezerwowany dla południowoamerykańskich artystów. Nawet nasi producenci już dawno zabrali się ze rytmy. Coraz częściej charakterystyczny łamany beat mieszany jest z innymi gatunkami. A poza muzycznie – musza być obowiązkowo – piękne dziewczyny. I są. Nawet w polskiej produkcji “Joker” (na samym dole) mało jeszcze znanej wokalistki o imieniu ALA i znanego producenta, ale pod nowym pseudonimem Don Juan.

 

Nasza ulubienica Becky G (“Mayores“) tym razem z Sofią Reyes w “Mal de Amores” czyli … “Chora z miłości”.

 

 

Jamajski producent i trendsetter Rvssian łączy siły z portorykańską gwiazdą Rauwem Alejandro i zdobywcą Grammy, Chrisem Brownem, w nowym dwujęzycznym singlu „Nostálgico”. Pozornie szablonowy, ale utwór zwraca nasza uwagę oryginalnością. Nowoczesne beaty i aranżacje Rvssian łączą reggaetón z karaibską muzyką i elektroniką.

„Nostálgico” zawiera refren, który zachęca do zabawy z naszą mroczną stroną: „Malo malo, pero malo, te quiero pa’atrás y eso es malo / Malo malo, pero malo, estar cerca de ti pa’ mi eso es malo” (Źle, źle, ale źle, chcę cię z powrotem, a to źle / Źle, źle, ale źle, bycie blisko ciebie jest dla mnie złe).

 

Utwór Evangelii i producenta Kevin Jonesa pt. “Diving” to umiejętne połączenie rytmów regageton i House. Do tego chwytliwy refren.

 

Oto jeszcze gorąca premiera z Rumuni. Oto mało znani Serena i Andrei Banuta . “Mon Ami”, który dzięki swojemu charakterystycznemu refrenowi zostaje w głowie na długo – na to liczą artyści, śpiewając w refrenie “Rata ta ta”. Będziemy mieli wysyp takich piosenek opartych na prostych sylabach. A wszystko za sprawą “Ram pam pam“….

 

Nie wiemy na ile wesoło Rumuni podchodzą do reggaeton, ale niektórzy Polacy robią to znakomicie. Oto przykład.

 

Jak wypadamy na tle Rumunii? Chyba – bez kompleksów! Oto ALA i Don Juan. Ona dała się poznać debiutanckim singlem „Świecę jaśniej”. „Joker” to tytuł drugiego singla ALI, do którego wokalistka zaprosiła producenta Don Juana aka Johny Black (znanego z duetu MIYO, który na razie zawiesił działalność). Jest tu pomysł i jakość wykonania. Brawo!