Home DJ PROFESJA DJ KURS ZIMA 2019 To już 35 raz. Ile osób dostało Certyfikat...

DJ KURS ZIMA 2019 To już 35 raz. Ile osób dostało Certyfikat DJ Promotion?

foto na scenie na pamiątkę

W ponad dwudziestoletniej historii kursów szkoleniowych DJ Promotion zajęcia odbywały się w bardzo różnych miejscach. Tym razem – 35 edycja – odbyła się w domu kultury, ale nie takim do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni. Egzamin na Certyfikat DJ Promotion odbywał się w innych warunkach. Tą edycję już teraz można zaliczyć do nowego etapu kursów szkoleniowych DJ Promotion w ponad jej dwudziestoletniej historii. Z kilku powodów, o tym niżej.

 

 

 

 

 

Zimowa edycja kursu DJ Promotion (i egzamin na Certyfikat DJ Promotion) odbyła się wyjątkowo nie na południu Polski, jak to bywało wcześniej, ale w podwarszawskiej miejscowości Stare Babice. Tu bowiem mieści się wyjątkowy dom kultury. Wyjątkowy, bo ma wyjątkowo bogatą infrastrukturę oraz ze względu na ludzi w nim pracujących. Multimedialne sale wykładowe nowej generacji z wielkimi monitorami i salę widowiskową z nagłośnieniem wysokiej jakości, telebimem, kamerami wideo i mini studiem TV, w którym można rejestrować i miksować obraz. Na foto niżej widać, że kamera obserwuje ręce grającego.

DJ Kurs zima 2019 Certyfikat DJ Promotion
multimedialny miks na ekranie za plecami grającego

Mimo okresu ferii w czterech województwach na zajęcia zjechały osoby z różnych rejonów kraju, nawet ze Szczecina, choć przeważały osoby ze stolicy. Był dość szeroki przekrój wiekowy. Dwie osoby nie miały jeszcze 18-tu lat, a najstarsza miała 40. Ale na takiej imprezie jak DJ Kurs nie ma to większego znaczenia. Udowodniły to już wcześniejsze kursy, że akurat tutaj integracja nie ma związku z wiekiem.

Tradycyjnie większa część kursantów startowała z poziomu podstawowego czyli startowała od  zera. Kilka osób posiadało już pierwsze doświadczenia w kontakcie z konsoletą dj?ską.  Te przyjechały doszkolić się technicznie oraz zdobyć wartościową wiedzę z tak ważnych obecnie zagadnień prawnych związanych z odtwarzaniem muzyki. Powody były bardzo różne. Jednym z cenniejszych była chęć nawiązania kontaktów z ludźmi o podobnych zainteresowaniach.

Zwykle pierwszy dzień kursu to dzień “sztywny”, bo wszyscy się dopiero poznają. Następuje to dość szybko, bo jednym z punktów w programie zajęć  jest przedstawienie siebie. Na samym początku zajęć jest najtrudniej, bo jest sporo teorii dotyczących zagadnień technicznych. Było to jednak konieczne, bo większość uczestników stanowili nowicjusze.

ćwiczenia praktyczne w grupach

W części praktycznej opiekunami grup byli DJ Sin, DJ Pepe, DJ Philippe oraz Paweł Bobrowski z Radia dla Ciebie, który oprócz codziennej radiowej pracy jest DJ’em. Rola takiego opiekuna z założenia nie ogranicza się do czasu kursu. Kontakty zostają na dłużej, a DJ Pepe zaprosił swoją grupę na event, który organizuje w najbliższych miesiącach dla Kamila Stocha.

DJ Pepe, który przyjechał na zajęcia z Krakowa prowadził też wykład na temat organizacji szeroko rozumianych eventów. To był zupełnie świeży wątek na kursie DJ Promotion, wybiegający naprzeciw obecnemu zapotrzebowaniu.

Jeśli ktoś sądził , że pod pojęciem “event” ukrywają się tylko wesela czy studniówki, został na tym kursie wyprowadzony z błędu. DJ Pepe nie pokazywał jak robić zabawy w kółeczku na weselu, ale przekonywał, że to przede wszystkim bardzo szeroki biznes, na którym można zarobić spore pieniądze. Oczywiście pod pewnymi warunkami. Na pewno bardzo ciekawym wątkiem była sztuka negocjacji z kontrahentami, choćby parą młodą. No i jak postępować, aby po weselu Twój klient polecił ciebie innym. To dużo trudniejsze zagadnienie niż robienie konkursów na weselu.

wykład – Paweł Bobrowski

Wokół ewentów (eventów) kręciły się inne tematy.  Obecnie bardzo istotnymi są  zagadnienia prawne związane z publicznym odtwarzaniem muzyki. To co jeszcze kilka lat temu, było względnie mało istotne w pracy DJ?a, teraz urosło do  priorytetu.

Każdy kto chce zarabiać na muzyce musi mieć wiedzę prawną. Inaczej bowiem można narazić się na bardzo dotkliwe konsekwencje prawne. Tu wykład prowadził Piotr Gryglewicz – szef DJ Promotion. Poruszano bardzo praktyczne sytuacje na linii Lokal>DJ>Para Młoda. Kto ma płacić tzw. zaiksy? Odpowiedź jest prosta, gdy było się na tym kursie. I co tu mówić. To nie tylko kwestia zdania egzaminu na Certyfikat DJ Promotion, ale  po prostu chodzi o mniej stresu w przyszłości.

Na pewno z ewentami związane są inne wykłady. Jak choćby o historii muzyki, które tradycyjnie miał Bogdan Fabiański. Ilustrował je filmami dokumentalnymi, np. o rock’n’rollu czyli muzyce nieodzownej na wielu ewentach. Były też filmy o nowszych dekadach. Na przykład z lat 90-tych. Bardzo ciekawy o muzyce disco (lata 70) i późniejszych.

Nowością w programie 35 edycji kursu DJ Promotion był wykład przeprowadzony przez zaproszonego gościa z firmy LFX. Przedstawił on najnowsze trendy techniczne dotyczące sprzętu dj’skiego. Ale jeszcze ważniejsze były jego sugestie i wskazówki co warto kupić ze sprzętu, aby nie przepłacać. To były szczególnie cenne informacje dla początkujących.

zajęcia z mikrofonem

Jak zawsze były też ćwiczenia z mikrofonem. Te zajęcia nie polegają tylko na uczeniu mówienia do mikrofonu, ale przede wszystkim polegają na wyłapywaniu błędów w wypowiedziach do i ich korygowaniu.

Już na trzeci dzień dało się zauważyć pewien rodzaj determinacji wśród kursantów. Otóż przewidziane na obiad godzinne przerwy były ograniczane przez samych kursantów do minimum czyli do chwili zjedzenia obiadu, który był dostarczany na miejsce.

W piątkowy wieczór kursanci wybrali się do Radia dla Ciebie i obserwowali “od kuchni” jak wygląda prowadzenie i realizacja radiowego programu na żywo “Noc DJ’ów”. Prowadzili go Bogdan Fabiański i Paweł Bobrowski. Kilka osób z kursu zostało zaproszonych do mikrofonu, aby przekazali słuchaczom swoje wrażenia z kursu.

 

Ostatniego dnia, w niedzielę, odbył się egzamin na Certyfikat DJ Promotion. Od tej edycji wygląda on nieco inaczej, bo egzaminowi patronuje Ośrodek Szkoleń Medialnych Radio dla Ciebie.

Pierwsza część to jak zwykle test pisemny. Liczba uzyskanych w nim punktów uprawniała do startu w drugiej części egzaminu i przedstawieniu swojego autorskiego seta.

Pytania w pierwszej części miały na celu ocenienie ogólnej wiedzy na temat muzyki oraz oczywiście zagadnień dj?skich. Jednym z punktów było napisanie recenzji swojego ulubionego nagrania lub płyty.  Pierwszy etap zaliczyła zdecydowana większość piszących.

I oto gdy DJ Kurs Zima 2019 się rozkręcił na dobre przyszła niedziela. Nawet wykładowcy stwierdzili, że ten tydzień przeleciał niesamowicie szybko. Kursanci teraz muszą sobie odpowiedzieć na z pozoru banalne pytanie: ? czy chcę związać swoje życie z tym zawodem??.  Już sam udział w takim kursie stanowi dowód, że jego uczestnik inwestuje w swoją wiedzę. A tym co nie zdali egzaminu można powiedzieć to co powtarzamy przy każdej takiej okazji:

historia tego czy innych egzaminów pokazuje, że można znaleźć swoje miejsce w tym zawodzie, mimo chwilowych niepowodzeń. Najważniejsza jest determinacja i motywacja.  Odpuszczasz ? przegrywasz. Walczysz ? wygrywasz!

W bardzo pozytywny klimat tego kursu swój wkład mieli pracownicy Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji Stare Babice pod kierownictwem dyrektora Janusza Czaji. Widać było profesjonalizm na każdym kroku.

 

Przedstawiamy listę osób, które zdobyły certyfikat  DJ Promotion na ostatnim egzaminie. Gratulujemy wszystkim!

kategoria A

  • Konrad Kłóś

kategoria B

  • Łukasz Kosała
  • Dawid Kwapisiewicz
  • Sebastian Mieszczankowski

kategoria C

  • Dariusz Brzozowski
  • Marek Chempiński
  • Maksymilian Franczak
  • Radosław Piasecki
  • Marek Radliński
  • Krzysztof Witkowski

 

 

 

 

 

 

Exit mobile version