DJ Raport zaprasza do lektury. Znajdziesz tu nasze rekomendacje na temat muzycznych premier

Coconut Water vs. True > We are Gold vs. Spandau Ballet >STARE/NOWE

“True” – tego utworu nie odświeżano bardzo dawno, a może nawet w ogóle. Z przyjemnością powracamy do przeboju grupy Spandau Ballet, który teraz zaadaptowała pod nowym tytułem “Coconut Water” formacja We Are Gold i Tomi Saario.

Utwór Brytyjskiej grupy Spandau Ballet uchodzi za jeden z popularniejszych hitów dekady lat 80-tych, jej początków, kiedy Tryumfy świeciła tzw. Nowa Fala elektronicznej muzyki określana też jak “New Romantic”. Pomijając nawet sam fakt, że utwór jak na tamte czasy był nowatorski brzmieniowo, jest to po prostu prosta i chwytliwa kompozycja. Teraz, po ponad 30-tu latach, pojawia się pod innym tytułem – “Coconut Water” – w wykonaniu formacji We Are Gold i Tomi Saario.

 

Trzeba przyznać, że “Coconut Water” zachowuje klimat oryginału i bardzo dobrze, bo to wielka wartość tego ponadczasowego kawałka. Tajemniczy producenci (lub producent – tego nie wiemy) zmodyfikowali linię melodyczną na zwrotkach, a całości nadając rytm oparty na reggaeton. Wokalnie udziela się Tomi Saario – wokalista i autor tekstów z Finlandii. Wydaje się, że wokal jest najsłabszym elementem tej nowej wersji, bo przy tego typu utworze można “wycisnąć” więcej. Zobaczcie jak zaśpiewał w oryginale Tony Hadley.

 

 

„True” to utwór angielskiego zespołu nowofalowego Spandau Ballet. Został wydany w kwietniu 1983 roku jako trzeci singiel z ich trzeciego albumu studyjnego o tej samej nazwie. Piosenkę napisał członek zespołu Gary Kemp.

spandau ballet true we are gold coconut waterPiosenka okazała się wielkim światowym hitem, osiągając pierwsze miejsce na brytyjskiej liście przebojów już 30 kwietnia 1983 roku przez cztery tygodnie, stając się szóstym najlepiej sprzedającym się singlem roku i docierając do pierwszej dziesiątki na cotygodniowych listach przebojów w wielu innych krajach.

Jest to największy hit Spandau Ballet i ich jedyny w Top 10, w  USA, osiągając czwarte miejsce na liście Billboard Hot 100 jesienią 1983 roku.

W 2011 roku otrzymał nagrodę BMI jako jeden z najczęściej granych utworów w historii Stanów Zjednoczonych z czterema milionami wyświetleń.

 

Oto kilka cytatów z muzycznej prasy:

  • „Gigant swoich czasów i nadal pozostaje standardem” (The Spectator)
  • „największy ładunek muzyczny w historii” (The Guardian)
  • „osiągnęła doskonałość” (Orange County Register)

W 2014 roku wokalista zespołu, wspomniany już Tony Hadley, skomentował piosenkę i jej słowa:

Nie sądzę, że „True” jest najlepszą piosenką Spandau – dla mnie „Through the Barricades” jest. Ale „True” miało jakiś związek i naprawdę nie wiem dlaczego. To nie jest konkretny tekst, prawda? „Od stóp do głów, od stóp do głów” – czasami mówisz: „Jasne, Gary, o co chodzi, kolego?” Czy to “Jestem zakochany po uszy?” “Czy jestem w łóżku, ponieważ nasze stopy się dotykają?” Nie wiem Ale potem, jak sądzę, dorastaliśmy na Davidzie Bowie i Roxy Music. „Virginia Plain” – o co chodzi? Połowa piosenek Bowie, nie mogę ci powiedzieć, o czym one są. W przypadku „True” musisz stworzyć obrazy dla siebie.

W 2015 roku piosenka została wybrana przez brytyjską publiczność jako dziesiąty ulubiony hit lat 80-tych.

 

Zobacz inny stary hit Simon & Garfunkel na nowo

 

 

Exit mobile version