banana Conkarah harry belafonte

Dziś dwa odświeżenia na lekką, karaibską nutę. Pierwszy bardzo stary, bo z dekady lat 50-tych XX wieku, drugi bardzo świeży, bo z poprzedniej dekady. Nie było jeszcze okazji  na naszych łamach przybliżyć sylwetki Harry Belafonte, bo to jego hit został wykorzystany w “Banana” Conkarah & Shaggy. Drugi oryginał znacie doskonale, bo to przebój Rihanny odświeżony przez duet Why Mona.

 

 

Singel ?Banana? stał się viralem i jest obecnie jednym z najpopularniejszych trendów na TikToku! Autorem remixu jest uznany, niezależny DJ z Nowej Zelandii, znany jako DJ Fle. Utwór jest także na 25 miejscu w Spotify Global Viral 50 Chart, zdobywając popularność w 34 krajach na świecie! Conkarah to jamajski artysta pochodzący z Kingston. Kawałek powstał we współpracy z Shaggy ? światowej sławy wokalistą reggae, znanym m.in. z popularnego hitu ?Boombastic?.

 

Kto to?

Conkarah popularność zdobył jako niezależny artysta, grając koncerty praktycznie na każdej wyspie Pacyfiku. Oprócz tego, dwukrotnie wybrał się w tournée, podczas którego koncertował na trzech kontynetach świata, zdobywając tysiące oddanych fanów! W roku 2018 wydał album ?Excita?.

Na krążku znalazły się jego autorskie kompozycje, będące mieszanką stylów takich jak: reggae, dancehall i pop. Nad albumem pracowała również legenda muzyki reggae ? Tanya Stephen oraz nigeryjski, uznany muzyk, określany mianem króla afrobeatów ? Ice Prince.

A oto oryginał, na podstawie którego powstała “Banana”. Nazywa się inaczej. Porównajcie.

Harry Belafonte to jamajsko-amerykański piosenkarz, autor tekstów, aktywista i aktor. To jedna z najbardziej udanych jamajsko-amerykańskich gwiazd popu w historii. Nazwano go ?Królem Calypso? za popularyzację karaibskiego stylu muzycznego wśród międzynarodowej publiczności w latach 50. XX wieku.

Jego przełomowy album “Calypso” (1956) to pierwszy milion sprzedających się płyt LP jednego artysty. Belafonte zasłynął ze swojego nagrania ?The Banana Boat Song? z charakterystycznym tekstem ?Day-O?. To właśnie ta piosenka powstała w 1956 roku posłużyła odświeżeniu.

 

 

Druga przeróbka jest znacznie młodsza.

Why Mona to mało znany duet z USA. Nowa wersja “Umbrella” osadzona jest na po trosze na rytmie reggaeton, a w środku r’n’b.

Oryginał to jednak inny klimat.

?Umbrella? wylansowała Rihanna i wydała na jej trzecim studyjnym albumie “Good Girl Gone Bad” (2007). Występuje w nim amerykański raper Jay-Z, który jest współautorem piosenki z producentami Tricky Stewart i Kuk Harrell, z dodatkowym tekstem The-Dream. Piosenka została pierwotnie napisana z myślą o Britney Spears, ale jej wytwórnia odrzuciła ją. ?Umbrella? to piosenka pop, hip hop i R&B z elementami rocka, nawiązująca do romantycznego i platonicznego związku oraz siły tego związku.