DJ Raport blog
Home TYLKO POLSKA MUZYKA Disco dance 2019 – Podsumowanie roku.Wielu zapowiadało koniec…

Disco dance 2019 – Podsumowanie roku.Wielu zapowiadało koniec…

Patrząc na wyniki w serwisie YouTube i spadek ilości wyświetleń wiele osób twierdziło, że rok 2019 będzie ostatnim, kiedy muzyka Disco Dance będzie na topie. I poniekąd mieli rację. A dlaczego tak uważam przekonacie się w dalszej części naszego podsumowania. Oto Top 50 Disco Dance 2019.

 

 

 

 

 

Disco Dance 2019 – przede wszystkim należy powiedzieć sobie z pełną odpowiedzialnością, że to był rok pełen zaskakujących premier. Pierwsze miejsce należy do zespołu, o którym jeszcze na początku 2019 nie słyszało wielu fanów muzyki disco/dance. To jednak szybko się zmieniło. Wprost z discopolowego talent show “Disco Star” – na szczyt naszego podsumowania minionego roku.

 

Zespół Daj To Głośniej w swoim debiutanckim singlu połączyli element muzyki tanecznej, biesiadnej i folk.  W ostatecznym rozrachunku okazało się, że “Mama ostrzegała” nucili nawet przeciwnicy tego gatunku. A sam zespół w kilka miesięcy zyskał wielu fanów.

 

Kolejny singel w naszym podsumowaniu disco/dance – to zarazem kolejny artysta, który dzięki sile internetu i mediów społecznościowych zyskał ogromną popularność. Ronnie Ferrari to młody raper, którego do tej pory kojarzyła raczej młodsze grono odbiorców. Jego poprzednie utwory jak “Ruskacz” czy “Pijemy by zapomnieć” mogę się pochwalić milionowymi wyświetleniami na YouTube.

Jednak żadna z poprzednich produkcji nie może równać się z “Ona by tak chciała”, czyli 2. najpopularniejszym singlem wśród DJ-ów w 2019. Numer, który może pochwalić się ponad 109 mln odtworzeń od samego początku wzbudzał spore zainteresowanie.

Ronnie Ferrari – Ona by tak chciała (Clean) by Ronnie Ferrari

 

Ten artysta był niewątpliwym objawieniem 2018 roku. Jego debiutancki singel “Królowa” przez kilka tygodni nie opuszczał 1. miejsca na naszych listach. Można go było usłyszeć niemal wszędzie. A żaden DJ nie powinien się pojawiać na imprezie bez tego singla w swoim repertuarze.

Mowa oczywiście o…. MiłyPan, który w kolejnym roku w naszym podsumowaniu disco/dance zanotował aż trzy utwory. Najwyżej, bo na 3. miejscu, znalazł się singel “Melanż”, utrzymany w charakterystycznym dla artysty stylu.

 

W tym miejscu chciałbym na chwilę zrobić przerwę w prezentowaniu kolejnych miejsc, a wrócić do wątku z nagłówka artykułu.

Mam tu na myśli sformułowanie, że muzyka disco dance “skończy się” w minionym roku. I w zasadzie można uznać je za prawdziwe. Bo tak naprawdę pierwsza trójka to utwory, które choć zaliczamy do kategorii polskiej muzyki tanecznej, to jeśli porównamy je muzycznie z pozostałymi zauważymy sporo różnic.

Popularna “Mama” to jak wspomniałem miks muzyki tanecznej, biesiady i typowo folkowego śpiewania, jak prezentuje Emilia. Ronnie postawił na pompujący bit o tempie 170BPM, w którym rap miesza się typowo disco polowym refrenem.

Pozwolę sobie na nazwanie takiego zabiegu – hybrydą disco/dance. Co to oznacza w praktyce? Że fani gatunku musieli odczuwać znudzenie klasycznymi utworami, dlatego każdy kto ośmielił się na pewną “innowację” mógł w minionym roku zyskać, co potwierdzają powyższe przykłady.

Disco Dance 2019 – zdarzyły się wyjątki.

Miejsce 4. przypadło w udziale jedynemu w minionym roku, autorskiemu utworowi od zespołu Piękni i Młodzi. “Nie mów że” to singel z gatunku disco/dance, który bardzo szybko zyskał popularność, także wśród DJ-ów.

Inny numer od tej formacji zameldował się na 13. pozycji, a jest nim cover przeboju z lat 90-tych. “Wirują światła”, powstał z okazji Festiwalu Weselnych Przebojów – i także był chętnie pobierany w zeszłym roku z naszego serwisu.

 

Najlepszą piątkę zamyka utwór od bardzo muzykalnego rodzeństwa Gwiazdowskich, czyli zespołu MIG. Na scenie muzyki disco/dance są od lat – i chyba nie ma roku, aby ich produkcja nie znalazła się w czołówce. W minionym roku według DJ-ów najpopularniejszy okazał się utwór “Nie ma raju”.

Disco Dance 2019 – rok coverów i remake’ów.

Tylko w TOP50 najpopularniejszym utworów disco/dance w zeszłym roku pojawił się ich aż 11. Niektóre z nich zupełnie niespodziewane, zaskoczyły wszystkich. Tak było chociażby z utworem “Tylko w Twoich dłoniach”. Utwór, który przed laty wykonywała znana wokalistka Eleni, dzięki tanecznej wersji przygotowanej przez After Party spowodował, że wiele osób pokochało go na nowo.

Disco Dance 2019 – Ogromne brawa należą się także jednemu z duetu producentów.

I to całkowicie zasłużenie, ponieważ miniony rok zdecydowanie należał do nich. Dance 2 Disco, to dwójka producentów z Warszawy – Artur Lipiński i Marcin Mackiewicz. A to właśnie oni są odpowiedzialni za najpopularniejsze odświeżenia, jak chociażby “Jeszcze jedna noc” grupy United, czy inne liczne remixy.

Jeden z nich – stworzony dla grupy Long & Junior i ich singla “Osiemnastka” był chętniej pobierany niż wersja oryginalna, co nie zdarza się często.

Digital DJ Top 50 Disco Dance 2019

1 Daj To Głośniej Mama ostrzegała
2 Ronnie Ferrari Ona by tak chciała
3 MiłyPan Melanż
4 Piękni i Młodzi Nie mów że
5 Mig Nie ma raju
6 D-Bomb & Dance 2 Disco O Ela, Ela 2019
7 MiłyPan Małolatki
8 Bayera Popłyniemy
9 After Party Aby nam się dobrze żyło
10 Tomo Dla Młodego
11 Boys & Dance 2 Disco Biba 2019
12 Milano Weselicho
13 Piękni i Młodzi Wirują światła
14 Masters Nocy mało
15 Playboys Tańcz, głupia tańcz
16 Czadoman Lato
17 Mejk Baju baj (Jambalaya)
18 Luka Rosi & Marcin Miller Winogrona
19 Boys Choćbyś tęsknił
20 MiłyPan LoveSong
21 Power Play Karma
22 Defis Argentyna
23 Long & Junior Osiemnastka
24 Top Girls Co w sercu masz
25 Tropic Nasze wesele
26 Boys Napalona Anka 2019
27 After Party Tylko w Twoich dłoniach
28 Top Girls Do widzenia
29 United & Dance 2 Disco Jeszcze jedna noc 2019
30 After Party & Red Queen Zagubieni
31 Playboys Cyganeczka Zosia & Czerwone i bure
32 Dejw O Pani ma
33 Defis Gorące serce
34 Łobuzy Urok
35 Imperium Żółte tulipany
36 Weekend Moje słońce
37 Jorrgus Oddam Ci serce
38 Top Girls Nie jestem taka
39 Boys Jagódka 2019
40 Bayer Full & Boys Szalona blondyneczka
41 Playboys Gdy Ciebie widzę
42 Extazy & News Masz w głowie figle
43 Power Play Ona to ma
44 Andre Na niebie gwiazd tysiące
45 Camasutra Teraz i wciąż
46 Exaited Mam Cię na oku
47 Extazy Zabujany
48 Mikeboy Promienie
49 Extazy Wciąż czekam
50 Kordian Góry moje góry

 

 

 

 

 

Exit mobile version