jesteś tu
Główna > DJ PROFESJA > DJ KURS Czy warto się szkolić na DJ ‚a?

DJ KURS Czy warto się szkolić na DJ ‚a?

DJ KURS Czy warto się szkolić na DJ ‚a? To pytanie nurtuje wielu młodych ludzi, którzy chcieliby stanąć za konsoletą. Pytanie wydaje się retoryczne, ale z moich wieloletnich obserwacji na kursach szkoleniowych i przy rejestrowaniu do serwisów DJ Promotion zauważam, że dla części lepsza wydaje się droga na skróty.

 

Droga na skróty Tak nazywam tryb dojścia do grania za konsoletą  za wszelką cenę i w krótkim czasie, z ominięciem zdobycia właściwych kwalifikacji. Taka droga jest efektywna tylko w wyjątkowych przypadkach, gdy dana osoba posiada niecodzienne predyspozycje, a prosto mówiąc, talent. Pozostali najczęściej tak szybko jak zaczęli swoją karierę zawodową, tak szybko ją kończą.

Droga kompleksowa polega na świadomym zaplanowaniu zdobywania wiedzy w tym zakresie wg określonego schematu.

Droga samokształcenia polega na zdobywaniu wiedzy na własną rękę czyli samokształceniu. Ja osobiście, dawno temu, wybrałem taką właśnie drogę. Kiedyś, to znaczy na przełomie lat 70/80 XX wieku było niewiele możliwości zdobycia takiej wiedzy zawodowej jak obecnie. Była właściwie jedna książka traktująca o zawodzie DJ ‚a, ale szybko się zdezaktualizowała po jednej dekadzie lat. W latach 80-tych był jeden kurs szkoleniowy organizowany pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Sztuki. Ale to było później.

Skazany byłem zatem, aby: znaleźć znajomego prezentera dyskotekowego (DJ ‚ów jeszcze nie było) lub szukać wiedzy na własną rękę. Musiałem wybrać tą drugą opcję, która obecnie jest aktualna, ale nie w 100%. Aktualna dlatego, że mamy w internecie ogromną bazę wiedzy, ale trzeba umieć ją znaleźć i umiejętnie z niej skorzystać.

 

DJ KURS Czy warto się szkolić na DJ 'a?
DJ KURS Czy warto się szkolić na DJ ‚a? – winyl wraca do łask – warto umieć na nich grać!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obecnie największy problem stanowi wiedza prawna, bo bez niej lepiej nie startować przynajmniej w miejscach publicznych. Oto jeden z listów jakie dotarł ostatnio do DJ Promotion. Dość dobrze charakteryzujący ludzi, którzy chcą na skróty zostać DJ’ami.

 

Witam,

zamierzam rozpocząć „zabawę” z dj-ką. Moim celem jest granie muzyki na imprezach prywatnych, docelowo weselach. Aktualnie jestem na etapie wyboru i zakupu niezbędnego sprzętu. Chciałbym to robić legalnie, jestem dorosłym człowiekiem świadomym konsekwencji prawnych związanych z nielegalnym rozpowszechnianiem muzyki. Dlatego ze względu na wygodę jestem zainteresowany przyłączeniem się do Was. Rozumiem, że po weryfikacji na początku mogę otrzymać status adepta, ale co dalej. Przy następnej rejestracji wymagacie podania miejsca grania. Ze względu na formę jaką chcę się zajmować jest to niemożliwe do określenia, gdyż pewnie będą to różne lokale.

Piszecie o możliwości zrobienia kursu dj-a. Rozumiem, że mogę tam nabyć wiele cennej wiedzy, jednak uważam że na moje potrzeby ten kurs jest mi zbędny, a dodatkowo ogranicza mnie budżet. Mam nadzieję, że rozumiecie że zaczynam od 0 i muszę zainwestować sporo pieniędzy. Czy jest jakieś rozwiązanie, aby dokonać kolejnej rejestracji bez wyrabiania kursu jednocześnie nie mając stałego zleceniodawcy? 

 

Autor tego listu oczekuje od DJ Promotion, abyśmy  dali mu jakiś rodzaj „podkładki”, że jest DJ’em. Jeszcze nie ma sprzętu, jeszcze nie zagrał ani jednej imprezy publicznej, jeszcze nie wiem czy potrafi wypowiedzieć się przez mikrofon, ale już chce zostać DJ’em. Klasyczny przykład  wspomnianej wyżej Drogi na skróty.  „…uważam że na moje potrzeby ten kurs jest mi zbędny …” – tak autor listu argumentuje. Tylko co będzie gdy przyjdzie kontrola? Tego już ten, chyba jeszcze młody człowiek, nie wie.

Zresztą ostatnio znów pojawiła się przy rejestracjach do serwisów DJ Promotion fala „mobilnych” to znaczy takich ludzi, którzy nie potrafią wpisać do rejestracji gdzie grają. To przecież takie proste, ale nie dla wszystkich. Dla tego kto pozoruje, że gra to jest problem, bo okazuje się, że tutaj nie wystarczy wymyślić pseudo np. „DJ X” i zrobić sobie adres mailowy z takim pseudonimem. Ku naszemu zdziwieniu dla niektórych wprowadzona opcja ADEPT nawet stanowi przeszkodzę nie do przejścia. Dlaczego? Tylko mogę się domyślać.

 

A Wam jak się wydaje? Dlaczego osoba, która chce być Adeptem – czyli być przyjęta na okres próbny – nie potrafi napisać jaki ma kontakt z muzyką, sprzętem?

 

A więc? DJ KURS > Czy warto się szkolić na DJ ‚a? Tak, bo dzięki temu zyskasz gwarancję posiadania właściwej wiedzy teoretycznej, która oprócz umiejętności praktycznych pozwoli Ci, bez konfliktu z prawem, przebrnąć przez gąszcz przepisów. Lepiej więc nieco dłużej dochodzić do celu, bo wtedy masz większą gwarancję sukcesu. Po za tym na samym kursie poznasz ludzi o tych samych zainteresowaniach i będzie Ci łatwiej w przyszłości na przykład zdobyć pracę.

 

Przy okazji przeczytaj jaka jest definicja Didżeja

Piotr Gryglewicz
Piotr Gryglewicz
W branży muzycznej od 1980 roku. Przez prawie dekadę udzielał się jako prezenter dyskotekowy, z czasem zamieniając to na radio. Najpierw była to legendarna Rozgłośnia Harcerska gdzie prowadził przez pewien czas Listę Przebojów i autorskie programy, potem Program IV Polskiego Radia i Program III "Trójka". Założyciel DJ Promotion. Był jurorem na mistrzostwach świata DJ'ów w miksowaniu. Twórca koncepcji pierwszego w Polsce serwisu cyfrowego dla didżejów www.digitaldj.pl. W styczniu 1999 roku zainicjował i zredagował pierwszy numer "DJ Raport". Jest redaktorem naczelnym "DJ Raport".
https://www.facebook.com/pgryglewicz

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

na górze