Meduza, Moguai, Zack Martino… Czy Trance już wkracza do mainstreemu?

DJ Raport poleca: Dola re Dola - Meduza

To już kolejny tydzień kiedy piszemy częściej o muzyce Trance niż House. To reakcja na znaczny wzrost produkcji takiego, a nie innego gatunku muzycznego. A tu zaskakuje nas MEDUZA…

 

Jeśli czujecie już pewnego rodzaju przesyt tym co się pojawia w premierach, koniecznie posłuchajcie tajemniczego “Dola re Dola”, barwnego muzycznie “Collide” i “Tell me who…” czy charyzmatycznego wokalu w  „New Day”.

Re-orientacja

Od pewnego czasu, ale ostatnio coraz częściej, obserwujemy zmianę orientacji muzycznej producentów. Część z nich poszła tropem TikToka, a inni zbliżają się lub wręcz korzystają z zalet elektronicznego brzmienia Trance, które powstało w dekadzie ’90. Tu zwykle obserwujemy tzw. pierwszą ligę producencką. Takim najświeższym przykładem jest włoska formacja, która zmiotła nasze parkiety kawałkiem “Lose Control”, ale i innymi.

Zwróćcie uwagę, ze tutaj producenci nie “pędzą” już w tempie powyżej 140 BPM. 🙂🙂

Luca De GregorioMattia Vitale i Simone Giani czyli włoska formacja MEDUZA poszli odważnie w kierunku futurystyczno-trance-house’owego brzmienia. Ciekawy patent z tym “Dola re Dola” [Universal Music], co według mojego ustalenia pochodzi z… języka … chorwackiego.

Ależ skąd! Dalsze dochodzenie pokazało, że trop wiedzie do Indii. “Dola re Dola” to tytuł muzycznego motywu ze ścieżki dźwiękowej indyjskiego filmu pt.”Devdas”, z 2002 roku.

Varun Jain to Hindus, który działa w bollywodzkim show biznesie.

 

Niemiecki producent Andre Tegeler aka MOGUAI zaczynał na fali “Love Parade”, bo jeszcze w latach 90-tych. Czyli muzyki Electro. Jego “You know Y” i “The Rock” to klasyki gatunku.

Jego nowy kawałek pt. „New Day” [Punx Records] (126 BPM) to urzekająca współpraca z amerykańską DJane – Norą Van Elken, nowojorskim producentem DJ Lohrasp Kansara. No i jeszcze wokalista – to utalentowany Norman Alexander.

Jego niezwykły głos płynnie przeplata się z melodiami, dostarczając przejmujące teksty, a do tego pewien nieokreślony rodzaj emicji, w samej muzyce.

Warto “rzucić uchem” na drugą wersję – Bright Light remix.

 

“Collide” [Armada Music] to już typowo trance’owe tempo (132 BPM) i aranż. Przyjemna melodia, miły wokal i jest energetycznie – malowniczo – muzycznie. To właśnie dzięki takim utworom muzyka Trance może wrócić na salony czyli nawet do radia.

Zack Martino to doskonale znany fanom EDM (od lat) producent z USA. U nas znamy go ze sporej liczby kawałków, ale te najlepiej przyjęte w Polsce, to remiksy, dla Armin van Buurena i Loud Luxury.

W “Collide” producenta wspomaga wokalistka, także z USA, Notelle.

 

Od kilku tygodni dostajemy już promo od specjalizującego się w tym gatunku i na pewno renomowanego (od wielu lat) labela “Enhanced Recordings”.  Powstał bowiem w 2007 roku.

Bardzo dobrze ilustruje ich profil to jeden z nowszych tytułów “Tell me who you are” (125 BPM). Jest melodia, styl i przyjazne brzmienie.

Całość stworzyli producenci Morgin Madison (USA), Ryan Lucian (Australia) i wokalistka Jas.

I tak, dla kontrastu, jeszcze jeden przykładowy, bardzo malowniczy kawałek z sublabela “Enhanced/Colorize”.