DJ Promotion
Strona główna PREMIERY Dolly Song – VIZE przerabiają folkowy hit „Ievan polkka”

Dolly Song – VIZE przerabiają folkowy hit „Ievan polkka”

W naszym cyklu przedstawiania klasyków muzyki Pop i porównywaniu ich z nowymi adaptacjami, dziś przypadek jak najbardziej nietypowy. W przypadku „Ievan polkka” musimy bowiem sięgnąć do dalekiej historii, aby opisać oryginał i porównać go do tego co zrobili obecnie VIZE w „Dolly Song (Devil’s Cup)”.

 

Ledwie tydzień temu opisywaliśmy Wam współczesną przeróbkę starej pieśni wikingów L.B.One i Perły i Łotry, a teraz mamy kolejną. Czy z tego wyrośnie jakiś trend na razie za wcześniej spekulować, ale mamy w „Dolly Song (Devil’s Cup)” okazję do przedstawienia ludowej melodii ze Skandynawii, którą teraz zaadoptowali VIZE.

 

Panowie z VIZE najwyraźniej zadowoleni są po ich współpracy z Leony na „Brother Louie„, bo ta niemiecka wokalistka (nazywa się Leonie Burger) znów pojawia się w „Dolly song”. A sama przeróbka, tak prosta jak sama melodia. Udziwnianie jej tylko by ją niszczyło.

Porównajcie jedno z tradycyjnych ludowych wykonań, bo geneza utworu liczy ponad trzysta lat.

 

 

„Levan polkka ” to popularna fińska piosenka, której tekst napisał na początku lat trzydziestych XX wieku Fin Eino Kettunen do tradycyjnej fińskiej melodii polki . Piosenka jest śpiewana w bardzo ciężkich dialektach wschodniej Savonii, używanych w Północnej Karelii . Przedstawia punkt widzenia młodego mężczyzny i Ieva / Eva / Eeva po fińsku , który wymyka się tam, gdzie wszyscy tańczą do polki i tańczy całą noc.

Sama melodia wywodzi się z prowincji Viipuri w XVII wieku, ale Polka została wprowadzona w północnej Europie pod koniec XIX wieku, co oznacza, że ​​aktualna melodia, jaką jest dziś znana, pochodzi z tej epoki. Wykonanie z wideo pochodzi z 1996 roku. To grupa wokalna Loituma.

 

Melodia jest dość popularna wśród współczesnych producentów, którzy co jakiś czas ja opracowują po swojemu. Być może pamiętacie taką wersję – Patz & Grimbard – z 2019 roku?

 

Nuapurista kuulu se polokan tahti
Jalakani pohjii kutkutti
Ievan äiti se tyttöösä vahti
Vaan kyllähän Ieva sen jutkutti,
Sillä ei meitä silloin kiellot haittaa
Kun myö tanssimme laiasta laitaan
Salivili hipput tupput täppyt
Äppyt tipput hilijalleen

….

 

 

Exit mobile version