Tulia Eurowizja 2019

Po ostatnim sukcesie Roksana Węgiel w juniorskim konkursie Eurowizji wzrosły nasze apetyty na sukces w głównym konkursie. Być może dlatego TVP w tym roku zmieniło formułę eliminacji do Eurowizja 2019. Tylko czy to dobry pomysł, aby znów wchodzić w folkowe klimaty?

 

Drugie miejsce Edyty Górniak na Festiwal Eurowizji w 1994 roku to jak dotąd największy sukces naszego kraju na tej festiwalowej imprezie. Drugi najlepszy wynik to… 7 miejsce Ich Troje z “Keine Grenzen” (2006). To bardzo słabe wyniki, jak na średniej wielkości kraj europejski, choć nie jesteśmy na szarym końcu.

Tulia Eurowizja 2019W pewnym okresie z powodu słabych wyników TVP nie została dopuszczona do udziału w 45. i 47. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2000 i 2002. Natomiast w 2011 telewizja wycofała się z uczestnictwa w konkursie z powodu przygotowań do mistrzostw Europy w piłce nożnej i letnich igrzysk olimpijskich rozgrywających się w 2012.

Kraj powrócił do udziału w konkursie po dwóch latach przerwy, uczestnicząc w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2014. Reprezentowała na wtedy Cleo ze “Słowianami”. Zajęła 14 miejsce.  Tylko czy aż 14?

Komisja Konkursowa TVP właśnie zadecydowała, że reprezentantem Polski na 64. Konkursie Piosenki Eurowizji 2019 w Tel Avivie będzie zespół Tulia.

Pytanie nasuwa się samo: Dlaczego Polska zdecydowała się na ponowne wykorzystanie folkowego artysty na Eurowizja 2019?  Czy warto stawiać znów na folk? Wydawałoby się, że temat się nie sprawdził, ale odpowiedź byłaby łatwiejsza gdybyśmy wiedzieli, który utwór zaśpiewa Tulia. Czy będzie to “Jeszcze cię nie ma”? Czy zostanie zaśpiewany po angielsku czy po polsku?

Odłóżmy więc odpowiedź na później. Na razie widać, że TVP , jak zwykle, skłania się ku tradycji, choć na taki konkurs to może być za mało.

Reprezentant Polski wystąpi 14 maja w pierwszym półfinale konkursu Eurowizja 2019. O awans do finału zawalczy z przedstawicielami: Słowenii, Białorusi, Czech, Czarnogóry, Cypru Serbii, Finlandii, Węgier, Estonii, Portugalii, San Marino, Islandii, Gruzji, Australii, Belgii, Ukrainy i Grecji.

 

 

Dominika Siepka, Joanna Sinkiewicz, Patrycja Nowicka i Tulia Biczak od 2017 r. tworzą zespół reprezentujący muzykę folkową. Na 55. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu odniosły ogromny sukces wygrywając konkurs Premier piosenką ?Jeszcze Cię nie ma?.
64. Konkurs Piosenki Eurowizji 2019 odbędzie się w dniach od 14 do 18 maja w Tel Avivie.

Ostatniego dnia – 18 maja ? w wielkim finale Eurowizja 2019 ? wystąpią kraje, które awansowały z półfinałów, reprezentanci tzw. Wielkiej Piątki (Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Włoch) i gospodarz konkursu Izrael. 64. Konkurs Piosenki Eurowizji poprowadzą supermodelka Bar Refaeli, prezenter telewizyjny Erez Tal, prezenter telewizyjny Assi Azar i dziennikarka Lucy Ayoub.

Początkowo rząd Izraela nalegał na zorganizowanie konkursu Eurowizja 2019 w Jerozolimie. Jednak po uznaniu przez USA Jerozolimy jako stolicy żydowskiego państwa i przeniesieniu tam amerykańskiej ambasady rząd Izraela odstąpił od tego pomysłu w obawie przed bojkotem konkursu. Eurowizja podała, że wybiera jako miejsce swojego konkursu Tel Awiw, izraelską stolicę handlową i kulturalną z uwagi na ?kreatywną i przekonującą ofertę? miasta.