DJ Raport blog
Home CHARTS Global Dance Songs > top hity na świecie.”Fireworks” #1

Global Dance Songs > top hity na świecie.”Fireworks” #1

Co tydzień analizujemy repertuar taneczny na polskim rynku muzycznym. Tym razem zajrzymy do światowego zestawienia “Global Dance Songs”, aby porównać  z tym co popularne na świecie.

 

Global Dance Songs to specjalna rynkowa analiza, dedykowana wyłącznie profesjonalistom z branży, analizująca co tydzień blisko około1000 tytułów, z kluczowych rynków całego świata. Składa się z dwóch analiz-zestawień. To Global Dance Traxx i Global Urban Dancefloor. Pierwsza dotyczy całości repertuaru tanecznego, druga – tzw. Urban czyli szeroko rozumianej “czarnej muzyki”. Autorem i koordynatorem projektu jest Niemiec – Harald Roth – od lat zajmujący się statystykami list przebojów.

Zbiera dane z didżejskich list z USA, Kanady, Australii, Japonii i Kolumbii, a z Europy, z Niemiec, Wlk.Brytanii, Holandii, Włoch, Francji, czterech krajów skandynawskich, Węgier, a z naszego kraju jest nią Polish Dance Chart. Nie znajdziecie jej w internecie, choć wiele list przebojów określa się jako “Global”. Kiedyś była publikowana w Magazynach “Billboard” i “Music week”, ale wg naszych przypuszczeń wolą one przefiltrować sobie wg gatunku dane statystyczne serwisów streamingowych.

W przypadku Global Dance Songs mamy do czynienia z analizami rynków dj’jskich, które obecnie z powodów pandemicznych nie odzwierciedlają w typowy sposób rynku tanecznego. Wszystkie powstają bowiem na bazie dj’skich gustów, a nie playlist. To się oczywiście zmieni, tak jak ogólna sytuacja na świecie powoli zmierza do normalności. W Rosji i Izraelu kluby już działają, w czerwcu ruszą w Wlk.Brytanii.

Przejdźmy jednak do statystyk. Najpopularniejszym utworem na świecie jest obecnie ten doskonale znany nam ten utwór …

Druga pozycja i kolejne w Top 10 to utwory popularne u nas, może za wyjątkiem np. z #7 czyli Fred Again… x The Blessed Madonna Again.., który wydaje się niedocenionym u nas.

Global Dance Traxx Top 10 – 19 tydzień 2021 (z prawej symbole krajowych list)
  1. FIREWORKS – Purple Disco Machine feat. Moss Kena & The Knocks [Sweat it Out & Columbia] AU.CA.DE.DK.FI.FR.GB.IT.JP.NL.NO.PL.SE.US
  2. FRIDAY Riton x Nightcrawlers [Ministry Of Sound (SME] GB.AU.CA.DE.DK.FI.FR.FR.HU.IT.NL.NO.PL.SE.US.
  3. BED Joel Corry, Raye, David Guetta [WMG] GB.CA.DE.DK.FI.FR.IT.JP.NL.NO.SE.US.
  4. RASPUTIN Majestic x Boney M [SME] CA.DE.DK.FI.FR.IT.NL.NO.PL.SE.US.
  5. YOUR LOVE (9PM) ATB & Topic x A7S [UMG] DE.DK.FR.FR.HU.IT.NL.PL.
  6. THE BUSINESS (& PT. II) Tiesto (& Ty Dolla $ign) [WMG] NL.US.CA.DE.DK.FR.GB.HU.IT.NL.NO.US.
  7. MAREA (WE`VE LOST DANCING) Fred Again… x The Blessed Madonna Again… [WMG] GB.CA.DE.FR.IT.NL.US.
  8. ONE MORE TIME Robin Schulz & Felix Jaehn feat. Alina [WMG] DE.CA.FRIT.US.
  9. SET U FREE Guz [WMG] NL.NL.CA.FR.IT.SE.US.
  10. NEW LOVE Silk City feat. Ellie Goulding [SME UK] CA.FI.IT.JP.NO.SE.US.

Listą Urban nie będziemy się specjalnie zajmować, bo tu dominuje muzyka z USA. Najpopularniejszym jest utwór Cardi B “Up”.

 

Bardzo ciekawa jest lista o nazwie “Top 20 Global Dance Traxx – movers Chart”, która pokazuje utwory najszybciej zdobywające popularność. Tu wyróżniają się na najwyższych pozycjach dwa tytuły. “Let the sunshine in” – Milk & Sugar w najnowszym remiksie oraz Mark Knight & Beverley Knight feat. London Community Gospel Choir “Everything’s gonna be alright”.

 

 

Exit mobile version