GOA DANCE czyli o tym jak się da połączyć muzykę TRANCE i DANCE

GOA DANCE LIZOT TIGHTROPE

Co to w ogóle “Goa Dance”? Właściwie nazwaliśmy ten styl na nasze potrzeby, aby w jakiś sposób zaszufladkować styl, który w swoim pierwowzorze pochodzi z Indii, a jakiś czas temu został zaadaptowany na współczesne potrzeby.  Oto najświeższe przykłady: Maxam x LIZOT x Marmy, Golden Red Army & Widemode, Paulcam i Sunlight Brothers & Mad Snax.

 

Alfons, Gabry Ponte, Mike Candys… a nawet Aron Chupa, ale jakby sięgnąć pamięcią to ten charakterystyczny rytm oparty na basie powraca co kilka lub kilkanaście lat. Ostatnio tj nas przełomie 2018/19 roku powrócił dzięki duetowi Marnik i utworom “Up & down”, “Gam Gam” i “Alone”. Ci dwaj producenci z Włoch wpadli na pomysł, aby połączyć elementy Goa Trance w prostą melodią muzyki Dance. I tak właśnie powstało coś co teraz nazywamy Goa dance. Jak to bywa znalazło się sporo naśladowców tego stylu, podobnie jak to jest w Slap House.

 

“Tightrope” to nie pierwsza taka produkcja duetu LIZOT, który przecież popularność zyskał przede wszystkim na Slap House (np dzięki „Weekend”). Panowie tym razem współpracują z mało u nas znaną formacją Maxam. Wokalnie towarzyszy im Marmy, która może pochwalić się już ponad 20 milionami odtworzeń. Wokalistka współpracowała do tej pory z takimi zespołami jak MOTi, LUNAX, Neptunica, Mike Candys i utworze naszych producentów “Cadillac”.

Utwór “Tightrope” (Nitron/Sony) nie jest zwykłym szablonem Goa Dance. To taka mieszanka brzmień Goa, Slap i innych brzmień lubianych głownie w ich kraju czyli Niemczech.

 

Na Goa Dance da się przerobić prawie wszystko. Nawet melodię ludową, bo taką jest słynna “Kalinka” (Spinnin Records / Dharma). The Golden Army to wg naszych ustaleń producenci: Davide Gubitoso, Elie Abwi i Timothy Jude Smith. Z kolei Widemode to Fulvio Becchio i Raffaele Piscicelli Taeggi. A poza tym wszystko wg szablonu Goa Dance. 

 

Niejaki PaulCam przerobił melodię ludową z okolic Kalabrii we Włoszech. Stąd jej Tytuł “Calabrisella” (Ego Italy).

 

Sunlike Brothers to producenci z Niemiec Johannes Männer i Kai Demmer. “Wind me up” (Maxximize Records) to przykład dość częstego wykorzystywania chóru dziecięcego. A poza tym wszystko wg szablonu.

 

O Goa Trance

Goa trance to styl elektronicznej muzyki tanecznej , który powstał na początku lat 90. w indyjskim stanie Goa .  Goa Trance często ma charakterystyczne dronowe linie basowe, podobne do minimalizmu techno z psychedelic trance czyli Psy Trance.. Ostatnio, w 2021 roku zabrali się za niego także polscy producenci, np. Skytech i DNF.