DJ Raport blog
Home AKTUALNOŚCI HISTORIA W PIOSENCE wydawnictwo z okazji 65 lat Polskich Nagrań

HISTORIA W PIOSENCE wydawnictwo z okazji 65 lat Polskich Nagrań

Muzyka retro, zwłaszcza ta polska, zawsze będzie popularna i zawsze będzie powracała. Dlatego z przyjemnością przedstawiamy nową serię wydawniczą poświęconą historii polskiej piosenki.

 

“Historia w piosence” – to tytuł tej serii wydawniczej, która wg nieoficjalnych informacji na razie pojawi się w trzech częściach. Znamy zawartość części nr1. Na pewno zainteresuje  ona wszystkich DJ’ów grającym imprezy okolicznościowe. Zaczyna się tym utworem.

 

 

Na poczatek nieco historii. A czasy są … zamierzchłe. To 3 października 1956 roku. Wtedy właśnie doszło do połączenia Fabryki Płyt Gramofonowych “Muza” i Zakładów Nagrań Dźwiękowych / P. P. Polskie Nagrania. Literki “P.P.” oznaczają państwowe przedsiębiorstwo co było wówczas oczywiste, bo w tamtych dość jeszcze mrocznych czasach żadna firma prywatna nie mogła powstać. Być może pamiętacie z historii, że rok 1956 był rokiem odwilży. Pierwszym sekretarzem Partii został Władysław Gomułka.

Tak oto powstała dziś rocznica i okazja do powrotu w czasy retro. 65 lat temu powstała firma z kogucikiem w logotypie czyli właśnie Polskie Nagrania. W XXI wieku firma jakby się zatrzymała wydawniczo z powodów właścicielskich. Ostatecznie w 2015 roku firma Warner Music Poland zakupiła Polskie Nagrania. Od tego czasu coś się zaczęło dziać. “Historia w piosence” to kolejny etap wydawniczego przywracania do życia popularnego repertuaru.

Autorem kompilacji jest Hirek Wrona, który w naszej ocenie trafnie wybrał repertuar na pierwszą część, gdzie jest m.in. ta piosenka. mega przebój 1974 roku.

Jak pisze wydawca, na te 65 lat składają się niezwykłe ludzkie historie, osobowości artystyczne i ich losy.

“Historią w piosence” chcieliśmy Państwu przybliżyć kontekst, w którym powstawały najważniejsze, przeboje polskiej estrady. Ważne dla pokoleń. A są wśród nich piosenki w wykonaniu: Piotra Szczepanika, Maryli Rodowicz, Zbigniewa Wodeckiego, Czerwonych Gitar, Krzysztofa Krawczyka, Kabaretu starszych Panów, Kaliny Jędrusik, Wojciecha Młynarskiego, Ireny Jarockiej i wielu innych.

Historie tych piosenek są jak samo życie. Niektóre powstawały w trudnych okolicznościach osobistych lub politycznych.

Innym towarzyszą szalone przygody, przypadkowe spotkania czy imprezy. Jednak w centrum wszystkich tych historii zawsze stoi człowiek, artysta a także meloman. Dlatego są to nasze piosenki, które towarzyszą nam codziennie, stanowiąc swoisty pamiętnik naszego życia. Każda z nich jest inna, tak jak ich historie, ale jedna prawda pozostaje niezmienna “Piosenka jest dobra na wszystko… “

Hirek, nie zapomnij wybrać na kolejną część “Historii w piosence” … “Rudy rydz”.

Zawartość

1. Piosenka jest dobra na wszystko – Kabaret Starszych Panów
2. Rzuć to wszystko co złe – Zbigniew Wodecki
3. Pamiętam ciebie z tamtych lat – Krzysztof Krawczyk
4. Zabawa podmiejska – Piotr Szczepanik
5. Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał – Skaldowie
6. Kasztany – Natasza Zylska
7. Żorżyk – Wojciech Młynarski
8. Bo we mnie jest seks – Kalina Jędrusik
9. Motylem jestem – Irena Jarocka
10. Ludzkie gadanie – Maryla Rodowicz
11. Już przyszedł dzień – Andrzej Dąbrowski
12. Tyle słońca w całym mieście – Anna Jantar
13. Ciągle pada – Czerwone Gitary
14. Papierowy księżyc – Halina Frąckowiak
15. Słodkiego, miłego życia – Kombi
16. Niewiele ci mogę dać ? Perfect
17. Przygoda bez miłości – TEST
18. Nim wstanie dzień – Edmund Fetting
19. Modlitwa – Breakout

 

 

Exit mobile version