Mateusz Morawiecki i Łukasz Szumowski
Mateusz Morawiecki i Łukasz Szumowski fot. Krystian Maj/KPRM

Czy po 18 maja będzie można zorganizować wesele? – takie pytanie pojawia się coraz częściej w mediach. Jest to efekt nie tylko pilnej potrzeby odmrożenia tej gałęzi gospodarki, ale także efekt zintensyfikowania działań naszej branży w mediach. Tydzień temu zachęcaliśmy do podpisania petycji i jeśli tego nie zrobiliście, zróbcie teraz. III Etap odmrażania gospodarki – czy coś się ruszy w naszej branży?

 

Mamy III Etap odmrażania gospodarki.  Pomysłów na lobbowanie jest wiele; od aktywności w internecie czy mediach w ogóle, po strajkowanie, bo takie banery pojawiają się online. Zdecydowanie zachęcamy do włączenia się do typowego lobbowania w naszych sprawach, a więc choćby podpisania petycji, o której pisaliśmy tutaj. Są różne grupy na Facebook, które z łatwością znajdziecie.
Jednym ze skuteczniejszych działań było wysyłanie e-maili do kancelarii Premiera Mateusza Morawieckiego. Te i inne działania lobbingowe nie dotyczą oczywiście tylko samej didżejki związanej z weselami. Jakich innych? Wiecie dokładnie, które branże to te pokrewne. Jest tego całkiem sporo. Do akcji włączyli się nawet fotografowie.

Konferencja

Mateusz Morawiecki i Łukasz Szumowski
Mateusz Morawiecki i Łukasz Szumowski (fot. Krystian Maj/KPRM)

Efekt tych działań przyszedł 13 maja w trakcie konferencji prasowej o III etapie odmrażania gospodarki Łukasz Szumowski odpowiedział na pytanie, co z organizacją wesel.

Pozwólmy ruszyć sektorowi gastronomicznemu, zanim będziemy mówić o weselach. Dajmy sobie trochę czasu. Zobaczymy, jak wygląda sytuacja  – wypowiedział się Minister Zdrowia.

Wiemy też, że nic nie będzie tak, jak wcześniej. Ale ten powrót do normalności, do tej “nowej normalności” właśnie, jest zależny od tego, jak będziemy przestrzegać restrykcji ? powiedział z kolei Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej o III etapie odmrażania gospodarki.

Bliska przyszłość

Nie mamy zatem jeszcze do czynienia z uruchomieniem branży weselnej, ale jest kolejny krok ze strony rządu, który zdaje sobie sprawę, że nie wszystkim pomaga pomoc rządowa.  Najtrudniej może być zresztą na przełomie czerwca i lipca kiedy minie trzymiesięczny okres zwolnienia z ze składek ZUS. Nie wiemy jeszcze czy on dalej będzie przedłużony. Rząd pracuje już nad Tarczą 4.0.

Jak już pewnie słyszeliście, już od 18 maja 2020 (III Etap odmrażania gospodarki) skorzystamy z usług fryzjerów, kosmetyczek, kina plenerowego i restauracji. No właśnie – restauracji i hoteli – tu uchyla się pewna furtka. Niżej podajemy krótki wykaz zmian w zakresie spraw związanych z kulturą.

Słychać o pierwszych pomysłach restauratorów, hotelarzy czy tzw. eventowców , jak przyciągnąć klientów z maseczkami. Są nawet pierwsze pomysły jak to zrobić. Oto jeden z artykułów, który znaleźliśmy. Z drugiej strony poczytanie w mediach społecznościowych o zamiarach ludzi z jednej strony niepokoi, z drugiej napawa optymizmem. Ludzie planują wesela już na czerwiec 2020 i deklarują uparcie, że zrobią!

Wesela czy eventy w ogóle podpadają pod tzw. imprezy masowe czy zgromadzenia ludzi. Tu warto śledzić co się dzieje w kościołach.  Od najbliższej niedzieli tj. 17 maja b.r., w kościele może znajdować się 1 osoba na 10 m kw. Wcześniej było to 15 m kw. Czy za miesiąc będzie 5 m kw.?

Czy po 18 maja będzie można zorganizować wesele? Jeszcze nie, ale…

III Etap odmrażania gospodarki – poluzowanie w zakresie kultury.

  • działalność kin plenerowych (w tym samochodowych),
  • wznowienie prac na planach filmowych (z uwzględnieniem rygorów sanitarnych),
  • wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury,
  • indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych,
  • wznowienie prób i ćwiczeń.