Home AKTUALNOŚCI Koronawirus i festiwale muzyczne

Koronawirus i festiwale muzyczne

Koronawirus i festiwale muzyczne

W ostatnim czasie obserwujemy wszechobecną panikę związaną z rozprzestrzenianiem się korowawirusa. Jak wpłynął on na festiwale muzyczne na całym świecie? Tego dowiecie się w tym artykule!

 

Czym jest koronawirus i skąd się wziął?

SARS-CoV-2 (oficjalna nazwa wirusa) to patogen, który wywołuje chorobę zwaną COVID-19. Jest to choroba układu oddechowego, ponieważ chorzy wykazują objawy zbliżone do zapalenia płuc. U większości osób choroba ma łagodny przebieg, cięższy przebieg COVID-19 występuję u zaledwie u około 14%.

Ognisko koronawirus
Wuhan, Chiny

Pierwsze ognisko choroby zdiagnozowano w grudniu 2019, w miejscowości Wuhan w Chinach.

 

Jak wirus wpłynął na festiwale muzyczne na całym świecie?

W obawie przed przyśpieszeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa imprezy masowe pojawiły się na celowniku władz. Najgorzej jest w Holandii.

Pierwszą odwołaną imprezą wielkiego formatu ze względu na COVID-19 była impreza spod szyldu Ultra Music Festival.

Ultra jest największym festiwalem muzyki elektronicznej, ponieważ odbywa się on w aż 11 krajach na całym świecie.

Do Abu Dhabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie) UMF miał zawitać po raz pierwszy 5 marca 2020 impreza została jednak odwołana na 3 dni przed otwarciem bram festiwalu.

Organizatorzy Ultra Abu Dhabi planują przesunięcie imprezy na inny termin, zapowiedzieli oni jednak, że zwrócą pieniądze za wszystkie zakupione bilety.

 

Dalszy ciąg imprez spod szyldu Ultra.

Tym razem koronawirus dotknął również “imprezę matkę” całego Ultra, czyli Ultra Music Festival Miami. Władze Miami zadecydowały o przesunięciu imprezy na inny termin. Obecnie trwają dyskusje dotyczące nowego terminu kiedy ma odbyć się kultowy już festiwal w Miami.

Oficjalnie pogłoski mówią tylko o przesunięciu terminu imprezy, a nie jej odwołaniu, nie mniej jednak oznacza to, że pierwszy raz od ponad 20 lat kultowe Ultra Miami nie odbędzie się w marcu – kiedy zatem?

 

Do listy odwołanych przez koronawirus festiwali dołącza również Road to Ultra: India.

Ultra Europe Mainstage [źródło: https://www.croatia.hr]
Road to Ultra to impreza na mniejszą skale od samych festiwali, edycja w Indiach miała być rozbita na dwie lokalizacje po jednym dniu w każdej z nich.

 

 

W świetle aż trzech, odwołanych bądź odroczonych lokalizacji z trasy UMF rodzi się pytanie co z Ultra Europe, czyli edycją co roku odbywającą się w chorwackim Splicie?

Miejmy nadzieje, że do tego czasu sytuacja zostanie opanowana. Zachęcamy również do udziału w konkursie, ponieważ do wygrania jest:

  • Wyjazd na Ultra Europe 2020 (transport, nocleg oraz bilety na festiwal)
  • Występ podczas Ultra Party Camp

Więcej na temat konkursu znajdziesz tutaj.

 


 

Tomorrowland w białej odsłonie również odwołany.

Tomorrowland Winter Stage [źródło: http://www.brusselstimes.com]
Najbardziej popularny festiwal muzyki elektronicznej w Europie – Tomorrowland, odbył się po raz pierwszy w scenerii zimowej w 2019 roku we francuskich Alpach (Alpe d?Huez Grand Domaine Ski).

Niestety wczoraj (05.03.2020) na stronie organizatora pojawiło się oficjalne oświadczenie, mówiące o stanowisku rządu Francji, który podjął decyzje o odwołaniu tego rocznej edycji Tomorrowland Winter.

Wszyscy Ci którzy zakupili bilety będą informowani o następnych krokach drogą mailową.

 

 

DLDK Amsterdam 2020

również na liście festiwali, którym koronawirus również dał się we znaki.

Kolejnym na liście festiwalem, który odczuł skutki COVID-19 jest impreza o wdzięcznej nazwie “Don’t Let Daddy Know”. DLDK wywodzi się z Amsterdamu, lecz w minionym roku po raz pierwszy odbyła się również w Polsce.

Sopocka Ergo Arena była hostem pierwszej imprezy DLDK Poland. Póki co wróćmy do Amsterdamu – na DLDK Amsterdam 2020 zostały wycofane aż 2 z 3 scen.

Organizatorzy podjęli decyzje o niestawianiu scen Hardstyle oraz Sexy by Nature, ponieważ jak tłumaczą nie będą w stanie zapewnić właściwej atmosfery festiwalu. Według doniesień głowy DLDK blisko 50% uczestników nie będzie mogło uczestniczyć w festiwalu z uwagi na koronawirus.

Poniżej aftermovie z DLDK Poland 2019:

 

Co zatem z naszymi domowymi festiwalami?

Ostatnio było głośno o sprawie odwołanego międzynarodowego eventu gamigowego. Mowa tu o IEM Katowice 2020 – Wojewoda Śląski wydał zakaz udziału publiczności w wydarzeniu. Uczestnicy eventu dowiedzieli się o decyzji kilka godzin przed imprezą. Na horyzoncie mamy dwa większe festiwale muzyki elektronicznej, czyli:

24-26.07.2020

Sunrise Festival 2020

26-27.06.2020

Heartbeat Festival 2020

Obecnie wszystkie imprezy masowe odbywające się w Polsce są pod lupą rzadu, a decyzja o ich odwoływaniu będzie należeć do wojewodów poszczególnych województw w zależności od stopnia zagrożenia.

Miejmy nadzieje, że do lata sytuacja będzie opanowana i wspólnie będziemy mogli cieszyć się mocą muzyki na naszych ulubionych festiwalach.

 

I pamiętajcie o maseczkach

Exit mobile version