koronawirus na jesieni

W związku ze znacznym wzrostem skali zarażeń Premier Morawiecki i Ministerstwo Zdrowia ogłosili 8 października 2020 zaostrzenie zasad epidemicznych. Ma to też swoje konsekwencje dla naszej branży, ale czy musimy się bać Koronawirusa na Jesieni? Niżej przedstawiamy wycinek nowych zarządzeń, które dotyczą naszej branży.

 

Od tej soboty czyli 10.10. w całej Polsce wróci obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Obostrzenie nie obejmuje  takich miejsc jak lasy, parki, ogrody i plaże. Nas oczywiście interesuje zakres związany z naszą pracą. Dlatego nie przedstawiamy całości zagadnienia, a przedstawiamy wam istotne dla nas kwestie pod kątem zawodowym. Dlatego nie warto się stresować na zapas! Koronawirus na Jesieni nie musi być taki groźny.

 

Podjęliśmy decyzję, że od 10 października wprowadzamy zasady obowiązujące w strefach żółtych na terenie całego kraju” – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Argumentował, że tylko przestrzeganie obowiązku noszenia maseczki pozwoli uniknąć dalszego rozwoju pandemii.

 

Dodatkowo w całym kraju w restauracjach, pubach i barach będzie trzeba zachować bezpieczną odległość ? na osobę powinny przypadać co najmniej 4 mkw. W całym kraju nie będzie można w tych miejscach tańczyć. Ograniczono też czas, w których wszystkie lokale gastronomiczne będą mogły działać. Otwarte mogą być w godzinach od 6.00 do 22.00 (w czerwonych strefach), z wyjątkiem dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos.

Wydarzenia kulturalne w przestrzeni zamkniętej odbywać się będą z udziałem 25 proc. publiczności ? taka sama zasada obowiązywać będzie w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze, będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 100 osób ? jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż jedna osoba na 5 mkw. W strefie czerwonej obowiązywać będzie całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach może być wypełnionych 25 proc. dostępnych miejsc.

koronawirus na jesieni17 października, wejdzie dodatkowe obostrzenie dotyczące liczby osób, które mogą uczestniczyć w imprezach okolicznościowych m.in. weselach, komuniach i w stypach: do 75 w strefie żółtej i do 50 w strefie czerwonej.

Obecnie w czerwonej strefie od tej soboty, z najpoważniejszymi ograniczeniami, znajduje się 38 powiatów, a na liście są też miasta: Grudziądz, Sopot, Piotrków Trybunalski, Suwałki, Kielce i Koszalin. W żółtej jest Warszawa.

Koronawirus na Jesieni – oto nowe zasady w pigułce.

Obowiązek zakrywania nosa i ust w całym kraju

 • Pamiętaj o zasłanianiu nosa i ust w przestrzeni publicznej ? w sklepie, autobusie, ale także na ulicy. Będzie to obowiązkowe w całym kraju!
 • Co ważne, zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

Lokale gastronomiczne ? nowe zasady

 • Aby zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa, w strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach ? od 6:00 do 22:00.
 • Na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość ? na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2.
 • W całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.

Na imprezach okolicznościowych ? mniej gości

 • W sytuacji, kiedy planujesz organizację chrzcin, wesel czy innych imprez okolicznościowych, powinieneś pamiętać, że obowiązuje limit osób, które mogą brać udział w tego typu wydarzeniach.
 • W strefie czerwonej ? 50 osób, w pozostałych powiatach – 75 osób.
 • termin wejścia w życie – 17 października 2020.

Wydarzenia kulturalne na nowych zasadach

 • W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach natomiast może przebywać 25 proc. publiczności.
 • W przestrzeni zamkniętej tego typu wydarzenie może odbyć się z udziałem 25 proc. publiczności – taka sama zasada obowiązuje w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób.
 • Liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2.

Dbaj o bezpieczeństwo podczas zgromadzenia

 • Nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób.
 • Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób.
 • Pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość ? minimum 100 m.

 

Czy zatem musimy się bać?

Koronawirus na jesieni , a zimą? Naszym zdaniem nie ma sensu się stresować jaka by nie była pora roku. Trzeba ze spokojem przyjąć całą sytuację. Tylko co konkretnie robić – zapyta ktoś ? Podejdźcie poważnie do powyższych zasad. Z naszych obserwacji wynika, że sporo ludzi lekceważyło sobie do tej pory zalecenia noszenia maseczek w wyznaczonych miejscach publicznych, choćby w sklepach, kościołach, a nawet lokalach gastronomicznych! Ciekawe, że najczęściej są to ludzie starszego pokolenia, a młodzi wydają się bardziej odpowiedzialni. To kuriozalne, bo powinno być raczej odwrotnie.

A Wy? Czy zawsze odpowiedzialnie podchodzicie do wymogów sanitarnych? Już wcześniej pisaliśmy, że gdy robicie np. wesel bądźcie tymi, którzy czuwają nad przestrzeganiem zasad. Absolutnie nie wolno być biernym świadkiem sytuacji gdy widzicie kogoś bawiącego się bez maseczki czy nie używającego płynów dezynfekcyjnych. Pamiętajcie !!! Wtedy to nie Wy będziecie powiększać statystyk Koronawirusa w Polsce.