Home AKTUALNOŚCI MKIDN chce objąć artystów nową pomocą. Nie liczcie na nic!

MKIDN chce objąć artystów nową pomocą. Nie liczcie na nic!

“MKIDN wnioskuje o objęcie artystów nową Tarczą Antykryzysową” – brzmi ciekawie, ale nierealnie. Przyjrzyjmy się jednak tej informacji, bo każda inicjatywa jest przynajmniej warta poznania. A na Facebook pojawił się apel o udział w strajku 6 listopada w Warszawie! Jeśli myślicie, że ktoś za was załatwi to się przeliczycie.

“Objęcie artystów nową Tarczą Antykryzysową” – to już przerabialiśmy w maju i nie zadziałało właściwie, bo granty w konkursie “Kultura w sieci” zgarnęły głównie publiczne placówki sektora kultury. Po prostu pieniędzy jest za mało, a dodatkowo rosną koszty walki z Koronawirusem. Ostatnio rząd zdecydował się na przyznanie podwyżki emerytur (od marca 2021) co pochłonie dodatkowe pieniądze. Wydaje się to absurdalne, nie z faktu pomocy emerytom, ale w sposób jaki podwyżki będą przyznawane.

Emeryt, który teraz dostaje najniższa krajową czyli ok 1200 PLN dostanie … 80 PLN podwyżki, a ten kto dostanie 30 tys. miesięcznie (taka jest najwyższa emerytura w Polsce!!!) dostanie około … 1200 PLN. Widać więc jakiś brak logiki, bo Prawo i Sprawiedliwość zawsze manifestował pomoc najbiedniejszym. Gdyby więc dostali tylko ci co mają najniższe emerytury dałoby się to jakość logicznie wytłumaczyć, a tak wyjdzie jak z 500+ czyli dostają wszyscy.

Wystarczy polityki, bo nas interesuje kultura, ale ta jest po prostu spychana na sam koniec. No cóż, zobaczymy, ale nie warto liczyć, że Ty drogi Czytelniku z branży eventowej, dostaniesz  cokolwiek.  Oto informacja opublikowana przez MKiDN.

W związku z drugą falą pandemii koronawirusa COVID-19 i ograniczeniami w funkcjonowaniu instytucji kultury, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu już 15 października wystąpił do ministra rozwoju, pracy i technologii o objęcie środowisk twórczych wsparciem w ramach nowej Tarczy Antykryzysowej.

MKDNiS zwrócił się m.in. o przywrócenie postojowego dla twórców i artystów wykonujących prace artystyczne i twórcze na podstawie umów cywilnoprawnych oraz refundację składek zdrowotnych i zapewnienie dostępu do opieki medycznej artystom pozostającym w trudnej sytuacji zawodowej i finansowej.

Minister kultury zwrócił się także do MRPiT o analizę możliwości ufundowania mikro-etatów finansowanych ze środków Polskiego Funduszu Rozwoju na zatrudnienie w ramach instytucji kultury oraz ustanowienia mechanizmu cyklicznych zasiłków dla twórców pozostających w trudnej sytuacji finansowej na skutek epidemii COVID-19.

MKIDN informuje jednocześnie, że zakończone zostały prace legislacyjne związane z przeznaczeniem dodatkowych środków (25 mln zł) na wsparcie finansowe dla twórców i artystów w postaci pomocy socjalnej. Nowe regulacje wejdą w życie w środę. MKIDN niezwłocznie uruchomi wypłatę świadczeń z tego tytułu. Dotychczas na wsparcie socjalne dla twórców i artystów MKIDN przeznaczyło już prawie 20 mln zł, a całkowita wartość wsparcia dla sektora kultury szacowana jest na ponad 6 mld zł.

A nas koniec smutna konstatacja. Jak branża sama nie powalczy, nic z tego nie wyjdzie. Na Facebook pojawił się apel – wydarzenie o udział w strajku 6 listopada w Warszawie. Jeśli myślicie, że ktoś za was załatwi to się przeliczycie.

 

 

 

Exit mobile version