Lato 2019 w muzyce DISCO DANCE
Lato 2019 w muzyce DISCO DANCE

Tegoroczne lato 2019 było pełne niespodziewanych premier i muzycznych zwrotów akcji. Sam Quentin Tarantino czy Patryk Vega nie byliby w stanie napisać takiego scenariusza, jaki napisało nam samo życie. A więc co się tak właściwie wydarzyło w ciągu ostatniego kwartału? Spójrzcie sami.

 

 

 

 

 

W tym roku postanowiłem podsumować lato 2019 dwupłaszczyznowo – zarówno pod kątem ilości pobrań utworów ogólnie, ale także zestawić stosunku do ilości dni dostępności dla DJ-ów.
I tak naprawdę to spowodowało, że dopiero dzisiaj prezentuje owoc swojej pracy. Chociaż dla fanów muzyki disco/dance nie będzie on zaskoczeniem.

Pod względem pobrań równych nie miał sobie jeden z singli, który rozbrzmiewał niemal wszędzie w minione wakacje – a nawet wcześniej. Bo utwór od debiutującego zespołu DAJ TO GŁOŚNIEJ zatytułowany „Mama ostrzegała” miał swoją premierę pod koniec maja.
I to właśnie po niego sięgnęło najwięcej DJ-ów w zestawieniu ilości pobrań.

Tegoroczny sezon lato 2019 wręcz obfitował w covery i odświeżenia popularnych przebojów. Najczęściej zespoły wybierały biesiadny utwór „Cyganecznka Zosia”. A najpopularniejsza okazała się wersja zespołu TRAX.
Ale zdecydowanie wyżej znalazła się jednak cover przeboju grupy IMPERIUM z lat 90-tych, który na Festiwal Weselnych Przebojów w Mrągowie przygotował zespół PIĘKNI I MŁODZI. Był to 6. najpopularniejszy singel wśród DJ-ów pod kątem ilości pobrań.

Warto też wspomnieć o autorach remixów, które również zameldowały się na naszej liście.

W to lato 2019 najczęściej rozbrzmiewały wersję utworów, które opuściły studio duetu producentów z Warszawy – DANCE 2 DISCO. Wśród singli o najwyższych wynikach pobieralności – cztery z nich były zrealizowane według pomysłu Artura i Marcina.

I nie sposób wspomnieć tu po raz kolejny przeboju sprzed lat – czyli numeru „Jeszcze jedna noc” formacji UNITED – który zyskał wyżej wspomnianym panom zyskał nowe brzmienia, ale zachował swój dance’owy charakter.

To zaledwie kilka z najchętniej pobieranych utworów. Całe zestawienie TOP50 prezentuje poniższa tabela.

TOP50 utworów DISCO DANCE pobieranych najczęściej przez DJ-ów | Lato 2019
TOP50 utworów DISCO DANCE pobieranych najczęściej przez DJ-ów | Lato 2019

Ale takie zestawienie zdaniem niektórych jest bardzo karcące. Dlatego teraz spojrzymy na nie nieco inaczej.

Aby jak najrzetelniej przedstawić sytuację sceny disco/dance w minione już lato 2019 postanowiłem przyjąć pewną metodę. A mianowicie podzielić ilość pobrań przez ilość dni, przez które dany singel był dostępny dla DJ-ów.

I tu nasza lista wygląda zdecydowanie inaczej – chociaż w większości tytuły się powtarzają.
Patrząc z tej perspektywy tytuł Hit Lato 2019 trafiłby do RONNIE FERRARI, czyli objawienia wakacji. Dla wielu może to być zupełnie nowa postać – ale zwłaszcza młodzież – zna go już z poprzednich produkcji jak „Ruskacz” czy „Makarena”. Oba z powyższych mają po kilka milionów wyświetleń na YouTube – i często pojawiają się na np. 18-stach.

Jednak singel „Ona by tak chciała” – mimo wielu wulgaryzmów – okazał się tym przysłowiowym „strzałem w 10”. Jest on popularny zarówno wśród młodych, jak również i starszych – począwszy od wesel, 18-stek po klubowe i plenerowe imprezy telewizyjne. Połączenie muzyki biesiadnej z pompującym bitem i quasi-rapem to klucz do sukcesu. O gustach się nie dyskutuje – pozostaje zdjąć czapki z głów i oddać honor autorowi jednego z hitów tegorocznego lata.

Ponownie na liście gości wiele coverów, ale też utworów, które powstały z okazji jakiejś imprezy. Jedną z nich w trakcie wakacji jest oczywiście Ogólnopolski Festiwal Muzyki Tanecznej w Ostr… No właśnie. Po raz pierwszy OFMT odbył się w stolicy Warmii – Olsztynie – i pomimo tego przyciągnął tysiące fanów muzyki tanecznej.

Tam też swoje premiery miały utwory takich zespołów jak TOP GIRLS, EXTAZY czy JORRGUS. Bez wątpienia na uwagę zasługuje cała trójka, ale szczególnie bliska jest mi produkcja Jurka. A to za sprawę swoistego powrotu do brzmień, do jakich nas przyzwyczaił przez lata lider grupy Jorrgus.

„A Ty mnie kochaj” w obu naszych zestawieniach najpopularniejszych utworów na lato 2019 wśród DJ-ów zameldował się na wysokich pozycjach.

Na zakończenie chciałbym zwrócić Waszą uwagę na cichą bohaterkę obu naszych list.

Jest nią zdolna wokalistka o imieniu Agnieszka, która dała się poznać wielu fanom muzyki disco/dance, dzięki swojemu występowi w programie Disco Star. I chociaż ma na swoim koncie setki prześpiewanych godzin na weselach – to jednak zawsze marzyła o dużych scenach.

Bez wątpienia występ w talent show stacji Polo TV dodał jej pewności siebie, co zaowocowało debiutanckim singelem zatytułowany „Będe Twoją kocicą”.

Dlaczego akurat zwracam uwagę na ten utwór? Bo na obu listach możemy zaobserwować wiele znanych nazw zespołów – a to właśnie PETARDA jest tą, która wystrzeliła i skradła serca naszych DJ-ów.

Miniaturak debiutanckiego singla "Będę Twoją kocicą"

To ponownie tylko niewielka część z tego co czekało na naszych DJ-ów w minione lato 2019.

Pozostałe single wg popularności (ilość pobrań / czas dostępności) prezentuje poniższa tabela.
Przypominamy, że wszystkie nagrania pochodzą z serwisu dla DJ-ów – digitalDJ.pl

TOP50 wg popularności (ilość pobrań / czas dostępności) wśród DJ-ów | Lato 2019
TOP50 wg popularności (ilość pobrań / czas dostępności) wśród DJ-ów | Lato 2019