Madan King Bakermat salif Keita martin solveig

Czy pamiętacie “Madan” i Salida Keitę? Pewnie tylko niektórzy. To jeden z nielicznych klasyków z Afryki, który stał się popularny na europejskich parkietach. Stało się to dzięki Martinowi Solveigowi. Dziś pojawia się jego nowa wersja i okazja do napisania o jego historii.

 

 

“Madan” to utwór w wybitnie letnim klimacie, nie tylko dlatego , że pochodzi z Afryki. To jeden z nielicznych przebojów tanecznych z tamtego regionu. Ten chyba najsłynniejszy to “yeke Yeke”, ale piosenka Salifa Keity ma swój urok także  w nowej wersji Bakermat.

 

Nowa wersja nazywa się dokładnie “Madan (King)”, pewnie w celu odróżnienia jej od innych wersji, zwłaszcza tej niżej wymienionej. Holenderski producent już kilka nie raz zaskoczył nas ciekawym podejściem do konstrukcji muzyki tanecznej. Szczególnie dobrze u nas były przyjęte dwa utwory: “Don’t Want You Back” (z Kiesza) i “Baby”. Oba z 2017 roku.

Holenderski producent Lodewijk Fluttert aka Bakermat regularnie dostarcza nam czegoś ciekawego dla ucha i tańca. Tym razem wydaje się trafił w “10”, bo są wakacje, ale jego nietuzinkowe podejście do znanej melodii w ciągu tygodnia od premiery wywarło wrażenie na naszych DJ’ach. Utwór na chwilę pisania tego tekstu jest już na  Digital DJ Chart z wysoka oceną 4,33 (na 5 gwiazdek).

Na czym więc polega urok “Madan (King)”? Producent nie idzie z bieżącymi trendami house music, a sięga po części w kierunku klubowego retro. Tłumaczy to zresztą sam. Cytujemy go niżej. Utwór jest mieszanką brzmień afro, akustycznych, a w sferze rytmicznej sięga po swego czasu popularne electro house. Dziś już coś takiego mało kiedy słyszymy, bo producenci wolą iść w kierunku Future rave.

Fascynacja

Nowa wersja wynika z fascynacji producenta tym utworem. Oto co m.in. pisze:

  • Przede wszystkim chciałbym podziękować Salifowi Ke?cie za umożliwienie mi pracy z oryginalnymi ścieżkami wokalnymi jego klasycznej piosenki ?Madan? i pozwolenie na wydanie mojej własnej wersji tej piosenki. Od tak dawna jestem zakochany w oryginale i jestem tak wdzięczny, że mogłem nadać mu własny styl. W tym utworze wybrałem brzmienie, z którego jestem najbardziej znany. Jest głównie inspirowany Electro House’em, który ściągnąłem z blogów około 2010 roku. A także jest to jedna z pierwszych sytuacji, kiedy używam takiej gitary akustycznej.

 

Bakermat jest aktywnym DJ’em, co pokazuje jego profil.

 

Kiedyś

Salif Ke?ta to malijski piosenkarz i autor tekstów, określany jako ?Złoty Głos Afryki?. Jest członkiem rodziny królewskiej Keita z Mali. Powstała w 2002 roku, ale gdyby nie Martin Solveig , pewnie byśmy ni9e słyszeli o tym utworze.

Stało się tak dzięki wersji ? Madan (Exotic Disco Mix) ? francuskiego DJ-a i producenta nagrań Martina Solveiga . Piosenka wydano we Francji jako cyfrowa wersja do pobrania 16 czerwca 2003 roku. Był to główny singiel z jego debiutanckiego albumu studyjnego “Sur la terre” (2002). Piosenka osiągnęła najwyższe miejsce 37 na francuskiej liście przebojów singli .