DJ Raport zaprasza do lektury. Znajdziesz tu nasze rekomendacje na temat muzycznych premier

Mały ZUS DJ-u, Masz firmę? Przeczytaj to koniecznie! Pozostało mało dni!

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą jako DJ – firma, nawet jednoosobowa, sprawdź koniecznie czy te nowe przepisy, które weszły w życie już teraz, nie narażą cię na straty finansowe. Mówiąc prościej sprawdź czy nie masz uprawnień do płacenia mniejszych niż dotychczas składek ZUS. Kłopot jednak polega na tym, że masz na to tylko … kilka dni!

 

 

Tak zwany Mały ZUS.  Kwestia była przedstawiana już w listopadzie 2018 roku na stronie Zakład Ubezpieczeń społecznych, ale poza specjalistami mało kto zagląda regularnie na ten portal. Media nie poświęcały temu zagadnieniu wystarczającej uwagi, bo dotyczy ono wybranych grup zawodowych spełniających pewnie kryteria. Wspominali o tym Ministerstwo Przedsiębiorczości oraz rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców

 

Mały ZUS 2019 – stan rzeczy

Według naszych szacunków opartych na aplikacji rejestracyjnych DJ Promotion około 30% DJ’ów ma założoną własną działalność gospodarczą. Oczywiście szacunek ten pomija szarą strefę naszej branży, w której pracuje mnóstwo tzw. pseudo DJ’ów, nie płacących podatków, składek ZUS, grających z byle czego czyli działających “na dziko”. Sam ZUS szacuje, że tzw. Mały ZUS 2019 może dotyczyć około 170 tysięcy firm.

Jakkolwiek mała byłaby taka grupa prowadząca firmę na pewno warto zwrócić uwagę zainteresowanym. Chodzi bowiem o kilkaset złotych miesięcznie.

Mały ZUS 2019 DJZacznijmy od początku. Obecnie każda osoba prowadząca działalność gospodarczą musi płacić ponad 1200 złotych co miesiąc na ZUS i NFZ. Kwota ta nie była zależna od przychodu. Istniało więc ryzyko tzw. dopłacania do interesu. Obecnie rząd Mateusza Morawieckiego znowelizował przepisy, które wysokość składek wiążą z przychodami firm. Nie będziemy się szczegółowo tym zajmować, bo taką wiedzę zasięgnie każdy w swoim biurze księgowym.

Skupmy się na pilnym meritum zagadnienia. Aby skorzystać z nowe przepisy, trzeba zgłosić się do ZUS do 8 stycznia. Jeśli nie, trzeba będzie nadal płacić po staremu czyli wymienioną wyżej kwotę.

 

Kto może zaoszczędzić za Mały Zus w 2019 roku?

Aby w 2019 roku skorzystać z Mały ZUS trzeba spełnić kilka kryteriów.

  • nie korzystasz ze zwolnienia ZUS na obniżone składki przez pierwsze 2 lata działalności.
  • firma nie może być nowo założona – musi funkcjonować przynajmniej przez 60 dni w 2018 roku.
  • nie rozliczasz się na tzw. kartą podatkową
  • nie podlegasz ubezpieczeniu społecznemu z innej działalności gospodarczej
  • przychód firmy wyniósł przynajmniej 30-krotność minimalnego wynagrodzenia czyli nie zarobiłeś (-aś) w poprzednim roku przynajmniej 63.000 PLN

Najistotniejszy wydaje się ostatni punkt i najszybciej wyryfikowalny przez Was.

 

Co zrobić gdy się kwalifikujesz?

Najpierw wyrejestrować się z ubezpieczeń z kodem 05 10 czyli złożyć druk ZUS ZWUA. Potem wypełnić druk ZUS ZUA z nowym kodem TJ. 05 90. Jeśli ktoś posiada tzw. EPUAP lub ePłatnik może to zrobić elektronicznie. Koniecznie z datą 1 stycznia 2019! Na stronie ZUS znajdziesz kilka symulacji.

 

Czy warto się w to “bawić” ?

Oto jest pytanie. Tu odsyłamy na stronę ZUS. Ogólnie rzecz biorąc modyfikacji ulega tylko jedna część całej składki ZUS, na którą składają się trzy lub cztery różne, w zależności od firmy. I tak gdy masz dochód 1000 PLN miesięcznie zaoszczędzisz aż około 560 PLN. Ale gdy masz dochód zbliżony do głównego pułapu, w którym obowiązuje ulga na przykład 5000 PLN/mies. – możesz zyskać tylko nieco ponad 30 PLN miesięcznie. Czy zatem warto? Zapewne tak, ale w skali kilku lat.

 

Obniżenie podatku – zobacz ile

 

 

 

Exit mobile version