DJ Raport zaprasza do lektury. Znajdziesz tu nasze rekomendacje na temat muzycznych premier

Mr Zoob vs DeDe Negra czyli kolejne wcielenie “Kawałek podłogi”

Sprawdzony polski przebój w nowej wersji. Tak, to lubimy. “Mój jest ten kawałek podłogi” Mr Zoob ma już 23 lata i ciągle jest lubiany. Oto mamy jego najnowsze odświeżenie Dede Negra w rytmie… reggaeton. Czy to dobry pomysł? Sprawdźmy, a przy okazji posłuchajmy oryginału.

 

Dede Negra (Daria Dombrowska) to przedstawicielka polskiego odmiany muzyki reggaeton. Można już bowiem powiedzieć, że wykształcił nam się, tutaj w Polsce, taki nurt czyli polscy wykonawcy śpiewają – po polsku – w rytm popularnego latynoskiego gatunku.

Niedawno poznaliśmy jej piosenkę “Nasza wina”, w podobnym rytmie, teraz – mamy cover polskiego hitu “Kawałek podłogi“. To utwór, który jest popularny od lat i pozostanie popularny na … wieki. Ma swój niezaprzeczalny urok.

Czy jednak nowa wersja DeDe Negra ma rację bytu? Wydaje się, że tak. Zawiera podstawowe elementy oryginału, którego możecie posłuchać niżej, a jednocześnie wnosi cos nowego. Warto to pograć. W przeszłości mieliśmy już przeróbki tego sprawdzonego przeboju. Nie zawsze były udane. Tą zaliczamy do udanych, choć przecież nie każdemu musi pasować.

Przypomnijmy oryginał.

 

Mr Zoob (inne wersje pisowni: Mr. Zoob, Mr Z’OOB, Mr Z’oob) to zespół grający alternatywnego rocka, znany z takich utworów jak: „Kartka dla Waldka” i „Mój jest ten kawałek podłogi”. Grupa mieszała rocka z innymi gatunkami, takimi jak ska czy reggae. Charakterystyczne ich brzmienie to bez wątpienia charczący saksofon.

Historia Mr Zoob

Zespół powstał w 1983 r. w Koszalinie. Pierwszy skład stanowili: Jakub Grabski (bas), Jacek Paprocki (gitara), Jerzy Charkiewicz (gitara), Waldemar Miszczor (perkusja, autor tekstów), Grzegorz Rewers (saksofon). Następnie Charkiewicza zastąpił na gitarze Waldemar Lech, dołączył także Andrzej Donarski – wokalista i gitarzysta grupy Zespół Parkinsona. W 1985/1986 roku zespół nagrał materiał na pierwszą płytę To tylko ja. Następnie rozpadł się.

W 1993 r. zespół reaktywował się w zmienionym składzie. Do zespołu dołączył: Łukasz Poprawski-saksofon. W 1994 r.perkusistę Waldemara Miszczora zastąpił Tomasz „Tośka” Szeląg (z zespołu Gdzie Cikwiaty), a w 1995 do grupy dołączył saksofonista Marcin „Dzidzia” Zabrocki. Z nimi zespół nagrał w 1998 r. drugą płytę zespołu Czego się gapisz?. W tym samym roku odbył się też benefis 15-lecia Mr. Zooba z udziałem zespołów Voo Voo i Raz, Dwa, Trzy.

W roku 2005 w zespole pojawił się ponownie Waldemar Miszczor (perkusja) i Paweł Postaremczak (saksofon), którego w roku 2008 zastąpił Artur Orłowski. Na początku 2007 zespół nagrał materiał na nową płytę zatytułowaną “Moja głowa”. Zawiera ona kilka starszych kompozycji w nowych aranżacjach oraz nowy materiał, który powstał w ciągu ostatnich dwóch lat, nieprezentowany wcześniej na koncertach. Płytę promuje singel „NieAmeryka” prezentujący nowe, odświeżone, nieco ostrzejsze brzmienie zespołu.

W 2015 roku pojawił się nowy utwór grupy “Nuda”.

 

Ważniejsze utwory

  • „A ja się śmieję w głos” / „Yeti” (1984)
  • „Nie, nie kochaj mnie” / „Tylko jeden krok” (1985)
  • „Mój jest ten kawałek podłogi”, „Krzysiek – Zdzisiek”, „Zęby” (1996)
  • „Ja tu czekam”
  • „To nie jest Ameryka”
  • „Kto to jest” (2005)
  • „Dotykaj mnie” (2009)
  • „PESEL” (2010)
  • „Słońca tylko brak” (2010)
  • „Piosenka o nieszkodliwości” (2010)
  • “Nuda” (2015)

 

zobacz inne STARE / NOWE

 

 

 

 

Exit mobile version