Światowy rynek muzyczny rozwija się! To jest ta bardzo dobra wiadomość. Dlaczego dobra, bo przecież to nie my zarabiamy na tym? Dobra dlatego, że wydać wyraźnie, że branża muzyczna “otrząstnęła” się z kryzysu, który objawiał się po prostu małą ilością ciekawej muzyki.
Jak co roku IFPI czyli organizacja zrzeszająca producentów z całego świata opublikowała statystyki pokazujące stan globalnego rynku fonograficznego i jego trendy. My, do tego zadajemy sobie pytanie: jak się ma muzyka taneczna na świecie, ta klubowa i ta Pop czyli lżejsza. Raport ma 2022, ale dotyczy ostatniego roku, dlatego nazwaliśmy go Muzyka na świecie 2021.
Główną liczbą jest 18%, bo taki jest wzrost przychodów rynku fonograficznego. Głowny wniosek to taki, że czołowym motorem napędowym ponad tego wzrostu jest rosnąca popularność płatnych serwisów streamingowych. Przychody ze sprzedaży nagrań muzycznych wyniosły w 2021 roku 25,9 miliarda dolarów.
Przychody z abonamentów w serwisach streamingowych wzrosły o 21,9%. Na koniec 2021 roku z płatnych kont korzystały 523 miliony użytkowników.
Ogółem przychody z serwisów streamingowych (z kont abonamentowych oraz wspieranych reklamami) odnotowały wzrost o 24,3%.
To jest 65% całkowitych światowych przychodów na rynku nagrań muzycznych.
I tu jeszcze ciekawostka, że inne nośniki też odnotowały wzrosty. Wzrost odnotowała także sprzedaż muzyki w innych formatach: nośników fizycznych (+16,1%) i tantiem z odtwarzania muzyki (+4,0%).
Dane z innych regionów świata
Jak się ma muzyka taneczna?
Hity top 10
- THE WEEKND Save Your Tears 2,15
- THE KID LAROI, JUSTIN BIEBER – Stay 2,07
- DUA LIPA – LEVITATING 1,88
- BTS – Butter 1,76
- OLIVIA RODRIGO – Driver’s license 1,73
- JUSTIN BIEBER FEAT. DANIEL CAESAR, GIVEON – Peaches 1,72
- THE WEEKND – Blinding LIghts 1,618
- OLIVIA RODRIGO – Good 4 U 1,61
- IL NAS X – MONTERO (Call Me By Your Name) 1,60
- ED SHEERAN – BAd Habits 1,57