DJ Raport zaprasza do lektury. Znajdziesz tu nasze rekomendacje na temat muzycznych premier

Over The Rainbow >KYANU vs Judy Garland. To może się podobać!

“Over the Rainbow” to bardzo sympatyczna melodia. Nic więc dziwnego, że producenci powracają do niej co jakiś czas. Tym razem mamy wersję z pompką, której autorem jest KYANU. Przypomnijmy historię tego bardzo starego utworu.

To z pewnością bardzo stary utwór, kiedy porównamy go do wielu innych odświeżanych obecnie na współczesną nutę. “Over the Rainbow” liczy sobie dziś 81 lat! Niżej przedstawiamy jego genezę, jak zwykle, najpierw – nowa wersja. A tej podjął się KYANU.

 

KYANU ma zaledwie 18 lat , ale wyrobił sobie renomę na elektronicznej scenie muzycznej. Wydaje głównie w niemieckim labelu Playbox. Współpracował już z takimi artystami jak twoloud czy Sidney Samson, a jego utwory wspierali najwięksi – David Guetta, Martin Garrix, Hardwell czy Don Diablo.

Trzeba przyznać,że ta nowa adaptacja słynnej piosenki została zrobiona chwytliwie. Lekka pompka, ciekawy (i znany) lajt motyw powodują, że chce się tego słychać i tańczyć.

 

A jak to się ma do oryginału?

Nie sposób to nawet porównać, bo musimy się cofnąć ponad 80 lat!. Over the Rainbow” to ballada skomponowana przez Harolda Arlena do tekstu Yip Harburga. Została napisana na potrzeby filmu “Czarnoksiężnik z krainy Oz” z 1939 roku i został zaśpiewany przez aktorkę Judy Garland, która wystąpiła w roli Dorothy Gale. Zdobył Oscara za najlepszą oryginalną piosenkę i stał się piosenką rozpoznawczą Garland.

Ciekawostka, bo ta filmowa wersja „Over the Rainbow” była niedostępna dla publiczności do posłuchania gdzie indziej niż oglądając film. Ścieżka dźwiękowa została wydana przez MGM w 1956 roku, co zbiegło się z telewizyjną premierą “Czarnoksiężnika z krainy Oz”.

 

Utwór doczekał się bardzo wielu późniejszych interpretacji i coverów. Bardzo dobrze była przyjęta wersja hawajskiego wokalisty (już nie żyje) Israel Kamakawiwo’ole, w ocenie wielu to najlepsza interpretacja tej piosenki. 

 

 

Zobacz inna przeróbkę “Mr.Brighside”.

 

 

Exit mobile version