Home TYLKO POLSKA MUZYKA Retro brzmienia – WAKACYJNE TRENDY DISCO DANCE

Retro brzmienia – WAKACYJNE TRENDY DISCO DANCE

Jednym z wakacyjnych trendów jest nawiązywanie do brzmień rodem z lat '90 i '80, przez wielu określanymi jako "retro" w muzyce tanecznej.

Wraz z tym felietonem docieramy do końca trylogii analizy muzyki DISCO DANCE. Dziś, w swoim ostatnim artykule z cyklu wakacyjnych trendów, zaprezentuję Wam kilka utworów, które swoim stylem odwołują się do muzyki lat 90-tych i 80-tych czyli do tzw. retro.

 

Tak jak wspomniałem powyżej ostatnim z trendów jest “retro”. Określenie używane przez wiele osób – dla każdego ma inne znaczenie. Jeśli chodzi o polską muzykę taneczną częściej używane jest sformułowanie “oldschool“. Dotyczy ono utworów, stylizowanych na brzmienia muzyki disco polo z początków jej popularności. W latach 90-tych minionego stulecia bardzo ciężko było o dobrej jakości sprzęt.

Dlatego większość producentów i zespołów korzystała z podobnych syntezatorów, które były wówczas dostępne na rynku. Stąd znaczna część utworów brzmi dość podobnie – ponieważ ilość sampli i brzmień była mocno ograniczona. Dla wielu osób – szczególnie z poza kręgów muzyki DISCO DANCE – jest to powód do drwin. “Wszystko na jedno kopyto” i podobne zwroty wciąż są kierowane w kierunku artystów disco polo.

Disco polo = kicz. Ale czy to wciąż poprawne równanie?

Te czasy dzięki Bogu minęły bezpowrotnie. Dziś mamy znacznie szersze możliwości tworzenia muzyki. Dlatego jest ona znacznie nowocześniejsza. Nawet bym się pokusił o sformułowanie, że gdyby wymienić polski wokal na anglojęzyczny – to niektóre utwory śmiało mogły by konkurować z mainstreamowymi hitami.

Ale nagle pojawiła się tęsknota za tą prostotą. Kilka lat temu pojawiły się pierwsze utwory czy też remixy z cyklu “oldschool disco polo“. Na tyle przypadły one do gustu fanom, że powstają do dziś. Przykładem może być wakacyjna propozycja do RAJMUNDA.

Dla niektórych artystów okazało się to za mało. Dlatego postanowili jeszcze bardziej wrócić do korzeni.

Retro , ale jak to? Jakich korzeni?

Jak pewnie większość z Was wie muzyka disco polo to była polska odpowiedź na muzykę italo disco, popularną w latach 80-tych. Po okresie przemian społeczno-politycznych, którym towarzyszyła przeważnie cięższa, rockowa muzyka z wolnościowym przesłaniem – Polacy nagle zapragnęli się bawić. I tak zrodził się pomysł zaimportowania włoskiego stylu muzycznego na nasz rynek.
Jednak w 2021 pojawiło się kilka nowości, które właśnie wzorowane były na muzycznym pierwowzorze. I tak pod koniec maja VEXEL zaprezentował utwór “Bez Ciebie”, który idealnie wpisuje się w “retro” koncepcję.

 

Okładka singla "Zawstydzasz mnie" grupy Fanatic, która idealnie wpisuje się w retro trend polskiej muzyki tanecznej.
Okładka singla “Zawstydzasz mnie” grupy Fanatic, która idealnie wpisuje się w retro trend polskiej muzyki tanecznej.

Podobne brzemienia będziecie mogli usłyszeć już w najbliższy poniedziałek, 30 sierpnia. To właśnie wtedy swoją premierę będzie miała nowość od grupy FANATIC. “Zawstydzasz mnie” muzycznie łączy w sobie elementy muzyki italo oraz euro disco.

Mi ten utwór spodobał się od samego początku, kiedy go po raz pierwszy usłyszałem. Myślę, że dzięki swojej “inności” zaskarbi sobie serca zwłaszcza starszych fanów muzyki DISCO/DANCE.

A może takie retro w kierunku Modern Talking, C.C. Catch…?

I jak pomyśleli – tak zrobili. A dokładniej zrobił to TOCA BASS, tworząc aranżację do ostatniej, solowej produkcji CAMASUTRY. Obok charakterystycznych dla siebie “pompujących” wstawek, całość utworu ewidentnie muzycznie nawiązuje do produkcji wspomnianych wyżej artystów.

O tym, że numer ten odbiega nieco od utartych standardów muzyki DISCO/DANCE świadczyć może także tempo nagrania, które liczy 126 uderzeń na minutę. “Śpij ze Mną” to utwór z maja tego roku – ale wciąż cieszący się popularnością. A przede wszystkim wpisujący się w opisywany trend.

Słysząc kolejną z piosenek, którą podaje jako przykład, miałem wrażenie, że za chwilę usłyszę głos Janusza Laskowskiego. Tymczasem okazało się, że jestem w błędzie. A wokalistą formacji MYSTERY jest Łukasz, dla którego utwór “Lśnisz tej nocy” to muzyczny debiut.

Bardzo pozytywnie zaskoczyłem się, że tak młody wokalista odważył się zmierzyć z nieco “ciechocinkowym” brzmieniem.

Ale w mojej ocenie wyszło to znakomicie. Przetestowałem ten numer także na kilku weselach w tym sezonie – i muszę przyznać, że sprawdził się nań idealnie.

I tak dalej, i tym podobne…

Mógłbym podać jeszcze wiele przykładów opisujących “retro” trend w muzyce DISCO/DANCE. Ale jeśli dotrwaliście to tego momentu – to i tak jestem dumny.

Sprzedam Wam prosty sposób na wyszukiwanie podobnych utworów w naszym serwisie cyfrowym dla DJ-ów. Jeśli lubicie utwory utrzymane w podobnym stylu – w pole wyszukiwarki wpisujcie “oldschool disco polo” lub “classic disco polo”. W ten łatwy sposób zyskacie dostęp do setek współczesnych utworów, inspirowanych starymi brzmieniami.

 

Exit mobile version