RUMORS – Lizzo i Cardi B przypomną ci coś sprzed lat

Rumors Lizzo Cardi B

Dość rzadko rekomendujemy wam nagranie czarnych wykonawców, z kręgu hip-hop czy r’n’b. Oto jest taka okazja, bo mamy do czynienia z utworem bardzo świeżym pod kilkoma względami. “Rumors” wykonują dwie gwiazdy amerykańskiej sceny, ale naszą uwagę przyciągnęła stylistyka rytmiczna tego utworu.

 

 

Trzykrotna laureatka Grammy Lizzo nagrała bardzo ciekawy kawałek z Cardi B. , który nie jest kolejnym typowym amerykańskim hitem, ale ma w sobie sporą dawkę świeżości. Na czym polega świeżość “Rumors”? Najpierw go zobaczcie.

 

“Rumors” oparty jest na schemacie rytmicznym legendarnego “Push it”. Chodzi o kawałek Salt’n’Pepa z 1987 roku. Ale nie jest to kopia linii melodycznej, a jedynie schematu rytmicznego, który łatwo wyłapiecie słuchając wymienionego wyżej tytułu. Podobieństwo da się zresztą wyłapać na płaszczyźnie osobowej, bo W Salt’n’Pepa były także dwie rapujące dziewczyny. Można z wielką doza pewności mówić o inspiracji słynnym kawałkiem.

Znakomity rap, ale także sekcja instrumentów dętych robią naprawdę wielkie wrażenie. No i znakomicie zmiksuje się to z Push it”!

O Lizzo

Lizzo to muzyczna instytucja z ponad 5 miliardami streamów i platynowym debiutem. Jej pierwsza płyta “CUZ I LOVE YOU” ukazała się 19 kwietnia, debiutując na 6. miejscu notowania Billboard 200, gdzie w top 10 spędziła 24 tygodnie z rzędu. Jej singiel “Truth Hurts” utrzymywał się na 1. miejscu listy przebojów 7 tygodni, co jest najlepszym wynikiem jakiejkolwiek raperki w historii.

Raperka regularnie pojawia się w mediach. Magazyny “Time” i “Entertainment Weekly” przyznały jej w 2019 roku tytuł “Entertainer of the Year”. Ponadto artystka gościła na okładkach takich tytułów jak “Rolling Stone”, “Billboard”, “Elle” czy brytyjskiego “Vogue’a”. Rok 2020 rozpoczęła od występu na gali Grammy, którą opuściła z 3 statuetkami. Na koncie ma także nagrody BET czy NAACP. Istna ikona w USA.

Cardi B

niedawno otrzymała tytuł “Kobiety roku” magazynu “Billboard”, a także gościła na okładkach “Interview” czy “XXL”. Wielkim sukcesem gwiazdy jest singiel “WAP (Feat. Megan Thee Stallion)”, który 5-krotnie pokrył się platyną, a w chwili premiery, w sierpniu 2020 roku, zadebiutował na szczycie Billboard Hot 100. Był to czwarty numer 1 Cardi B w USA, co czyni ją jedyną raperką z piosenkami na szczycie notowania w dwóch różnych dekadach.

Raperka Cardi teraz jest już laureatką Grammy, a jej płyta zdobyła status potrójnej platyny oraz 1. miejsce notowania Billboard 200. Z krążka pochodzi mający diamentowy status przebój “Bodak Yellow”. Ponadto wszystkie 13 utworów z krążka uzyskało co najmniej złoty status, co jest pierwszym takim osiągnięciem jakiekolwiek artystki. Singiel “Money” zdobył już 4-krotną platynę, a ostatni utwór Cardi B “Press” pokrył się w USA platyną.