Voyage Voyage – jest nowa wersja Duboss i Imanbek.

voyage voyage duboss desireless Imanbek

“Voyage Voyage …” – kto tego nie zna? Pewnie prawie nikt. Okazuje się, że nie było jeszcze okazji przedstawić żadnej nowej wersji tego, choć nie największych lotów, ale niewątpliwe ponadczasowego przeboju. Teraz mamy taką okazje, bo pojawia się wersja firmowana przez Duboss i Imanbek. Przy okazji poznajcie historię oryginału.

 

 

 

 

“Voyage Voyage” powraca w dość tradycyjnej formie,  bo bez udziwnień. Gdy widzimy – Imanbek remix – czyli pseudonim kazachskiego producenta, w zasadzie wszystko powinno być jasne. I jest, bo wersja wykreowana przez nieznanego nam producenta Duboss wpisuje się w aktualne trendy czyli lekki house na pograniczu dance, z towarzyszącą im linia grającego basu. Zobaczcie.

 

Tylko czy nie za dużo mamy już tych kawałków “na jedno kopyto”? I tak, i nie. W przypadku “Voyage voyage” mamy znaną melodię i zachowany klimat oryginału, dlatego taka nowa aranżacja znanej pod lat piosenki na pewno zostanie ciepło przyjęta, przynajmniej na tanecznych parkietach.

 

Imanbek jest nam doskonale znany, ale kim jest Duboss ? 

voyage voyage duboss desireless Imanbek
od lewej – Imanbek i Duboss (fot.Sony Music)

Do nagrania „Voyage Voyage” zainspirowała go społeczna izolacja i nagłe zamknięcie granic; chciał stworzyć utwór, który będzie dotyczył jego pasji: podróżwania. Producent nawiązał współpracę z Imanbekiem.

Wyprodukowałem ten utwór jako hołd dla oryginalnego numeru, który przynosi nadzieję i opowiada o wolności w podróżowaniu. Przypominam sobie o tym, kiedy sam go słuchałem razem z rodzicami, kiedy byłem jeszcze dzieckiem i mam w głowie bardzo pozytywne wspomnienia. Mam nadzieje, że wytworzą się one również wśród słuchaczy na całym świecie – mówi Duboss.

Imanbek to producent i remikser muzyki house, popularny w Kazachstanie, Rosji i na Ukrainie. Zyskał światową popularność dzięki remiksowi numeru SAINt JHNa „Roses”. Utwór ten ma już ponad 400 milionów odtworzeń i znalazł się na 1. miejscu list przebojów w Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Australii.

Remix „Roses” trafił również na miejsce 3. zarówno na rankingu światowym TikToka jak i platformy Spotify. Dodatkowo Imanbek ma na swoim koncie takie hity jak „Take Me” z O’Neill, „Hot” z Parah Dice oraz “Smoke It Up”.

 

Voyage Voyage – historia oryginału

Francuska piosenkarka Desireless nagrała utwór i wydano go w 1989 roku jako pierwszy singiel z jej debiutanckiego albumu studyjnego “François”. Utwór został napisany przez Jean-Michela Rivata i Dominique Dubois, a wyprodukowany przez tego pierwszego. Pomimo tego, że śpiewano go w całości po francusku, piosenka ominęła barierę językową na listach przebojów i odniosła ogromny międzynarodowy sukces w latach 1986–1988, osiągając najwyższą pozycję w ponad 10 krajach w całej Europie.

 

„Voyage, voyage” jest śpiewane wyłącznie w języku francuskim, dlatego sukces jego list przebojów był zaskakujący. To rzadki wyczyn, jakim było odniesienie sukcesu w wielu krajach zwykle zamkniętych na piosenki i artystów frankofońskich, zwłaszcza takich rynków jak takich jak Wielka Brytania i Irlandia. W Niemczech piosenka znalazła się na szczycie listy przebojów. Utwór osiągnął również numer jeden w Austrii, Norwegii i Hiszpanii. Piosenka ominęła pierwsze miejsce we Francji, osiągając #2 przez cztery tygodnie. W Polsce jest to popularny utwór po dziś dzień.

Inaczej historia wygląda na rynkach anglosaskich. Piosenka początkowo osiągnęła numer 53 na brytyjskiej liście singli w listopadzie 1987 r. Po remiksowaniu przez Pete Hammond i Pete Waterman z PWL, została ponownie wydana w Wielkiej Brytanii wiosną 1988 roku i wspięła się na piątą pozycję.

Po latach przebój powrócił w wykonaniu belgijskiej wokalistki Kate Ryan. Jej wersja osiągnęła drugie miejsce w Belgii, a także 10 najlepszych w Finlandii, Holandii i Hiszpanii. W Polsce też się podobał.

Na zakończenie warto podkreślić rolę autorów utworu, którzy byli zarazem producentami. To oni stworzyli charakterystyczne elektroniczne brzmienie utworu. Dominique Dubois wykręcił to na tzw. samplerze, a Jean-Michel Rivat zagrał na syntezatorze i programował go. Takie były czasy, kiedy nie było jeszcze komputerów i softwaru do tworzenia muzyki, jak obecnie.