Who Let The Dogs Out Evalina About That baha men

“Who Let The Dogs Out” czyli “kto wypuścił psy?” – pewnie myślicie, że to o psach. Nic z tych rzeczy! W dodatku słynny utwór Baha Men nie jest oryginałem. A przypominamy go, bo właśnie pojawiła się jego bardzo dobra wersja autorstwa nieznanych nam Evalina i About That.

 

Nie pierwszy raz mamy do czynienia, że hit sprzed lat wcale nie był oryginałem. Tak było chocby z “Iko Iko“. Dziś na przysłowiowy warsztat bierzemy hit Baha Men “Who Let The Dogs Out”. Zanim wspomnimy jego historię sprawdźmy jak brzmi wersja , którą przygotowali Evalina i About That.

 

“Who Let The Dogs Out” w nowej wersji wyraźnie nawiązuje do klasyki jaką lubimy  czyli np. “Show me Love”. Fajnie i przebojowo, ot taki lekki house przy którym każdy może poskakać. Patrząc na okładkę widać, że producenci podchwycili nastrój oryginału, bo widzimy tylko odbicia psich łap. Ale jak wspomnieliśmy wcześniej, nie jest to wcale utwór o psach.

Pod nazwą About That ukrywają się dwaj tajemniczy DJe z Wielkiej Brytanii. Wspomaga ich wokalistka i songwriterka Evalina.

 

Oryginał wcale nie Baha Men

? Who Let the Dogs Out ? to piosenka wykonywana przez bahamską grupę Baha Men. Nagrali ja pod koniec 1999 roku, ale opublikowali w 2000.

?Who Let The Dogs Out? to cover utworu ?Doggie? (lub ?Dogie?) z 1998 roku autorstwa niejakiego Anslema Douglasa. Jednak dopiero wersja producenta Jonathana Kinga, który zaśpiewał go pod nazwą Fat Jakk i jego Pack of Pets, zwróciła uwagę jego przyjaciela Steve’a Greenberga.
Tak powstał cover utworu dla Baha Men. Wydany w lipcu 2000 roku, stał się pierwszym i jedynym hitem zespołu w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych
Piosenka zajęła miejsce 2 na UK Singles Chart , a także na szczyty list przebojów w Australii i Nowej Zelandii oraz dotarła do Top 40 w Stanach Zjednoczonych. W Wielkiej Brytanii promował go DJ John Peel i stał się czwartym najlepiej sprzedającym się singlem roku 2000, a także jednym z najlepiej sprzedających się singli dekady, który nie osiągnął pierwszego miejsca.
Utwór zdobył nagrodę Grammy. za najlepsze nagranie taneczne podczas rozdania nagród Grammy w 2001 roku . Piosenka jest częścią kultury popularnej Bahamów , a także była przedmiotem poważnego procesu sądowego dotyczącego własności praw autorskich, który został finalnie rozstrzygnięty.
I tu ciekawostka na temat tych psów w utworze. Otóż nie ma on nic wspólnego z naszymi ulubionymi czworonogami, bo faktycznie jego motyw ma wydźwięk feministyczny .