jesteś tu
Główna > AKTUALNOŚCI > Żałoba narodowa. Czy to problem dla naszej branży?

Żałoba narodowa. Czy to problem dla naszej branży?

Najbliższa sobota czyli 19 stycznia 2019 to dzień żałoby narodowej ogłoszony przez Prezydenta RP, ale też sobota – dzień imprezowy – i do tego taka sobota, która kumuluje akurat teraz organizację studniówek. Przejrzeliśmy różne opinie, te oficjalne i te inne. Czy zatem można mówić o problemie dla branży rozrywkowej?

 

 

 

 

Sytuacja nagłego zabójstwa Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zaskoczyła całą Polskę, a więc i naszą branżę i przede wszystkim zwykłych ludzi. Zaskoczyła też sportowców, bo w ten weekend odbywają się zawody Pucharu Świata w Zakopanem.

Po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza prezydent RP Andrzej Duda zapowiedział, że dzień jego pogrzebu będzie dniem żałoby narodowej. W środę poznaliśmy szczegóły samych uroczystości pogrzebowych oraz związanej z nimi żałoby. W całej Polsce zacznie obowiązywać w piątek od godz. 17 i będzie trwać do soboty do godz. 19.

Sobota to dzień kluczowy dla naszej branży. Odwołanie imprezy może więc wiązać się z utratą zarobków.  Ten okres to również czas jakże ważnych dla pewnego rocznika uczniów studniówek. W najbliższy weekend ma się odbyć część z nich. Szkoły jednak są mocno zdezorientowane. Jedni odwołują, drudzy zmieniają termin. Również wiele spektakli, koncertów i imprez zostało odwołanych lub zmieniono ich terminy. Powstaje więc zagrożenie utraty jakże potrzebnej na życie kasy.

 

Czy zatem można mówić o problemie dla branży rozrywkowej?

Jeśli chodzi o piątek sprawa jest mniej oczywista. Żałoba zaczyna się już dziś o 17.00. Można pokusić się o stwierdzenie, że im dalej od Gdańska tym mniejszy problem w odwołaniu imprezy w piątek. Na pewno w Trójmieście będą odwołane wszystkie imprezy rozrywkowe decyzją Urzędów Miejskich. W sobotę kwestia wydaje się prosta. zarówno Studniówki jak i inne imprezy można po prostu przesunąć po godzinie 19.00.

 

Żałoba narodowaW rozmowie z portalem Money.pl Ministerstwo Edukacji Narodowej w osobie rzeczniczki resortu – Anna Ostrowska – wyjaśnia:

Wszyscy rozumiemy komunikat dotyczący żałoby narodowej, natomiast pewną dowolność pozostawiamy rodzicom. Warto porozmawiać z uczniami i powiedzieć, jak wygląda sytuacja – to też jest element ich dorosłego życia. Jednak nie jest kompetencją ministerstwa, by rekomendować czy zalecać, a tym bardziej, by takie imprezy odwoływać. Odpowiadamy na poszczególne telefony właśnie w takim zdroworozsądkowym duchu.

 

Wiemy już jak sprawa będzie rozwiązana w Zakopanem. Podczas Pucharu Świata zrezygnowano z części rozrywkowej czyli tej muzycznej, której nie widać w TV, aloe zawsze stanowiła stały element imprezy, tam na miejscu.

A co z imprezami prywatnymi?

Czy trzeba odwoływać gości??? Tu wydaje się nie ma żadnego problemu. Nie ma formalnego nakazu, ale sa pewne ograniczenia. Organizatorzy takich prywatnych imprez, z weselami włącznie, musza pamiętać o konieczności zachowania w zabawie umiaru, niezależnie od tego specyficznego dnia. Nie powinno się utrudniać normalnego funkcjonowania sąsiadom.

Warto wiedzieć, że kodeks cywilny nie definiuje „Ciszy nocnej”. To wymysł spółdzielni mieszkaniowych itp. Generalnie chodzi o „zakłócanie spokoju, porządku publicznego, spoczynku nocnego lub zgorszenia w miejscu publicznym”.  Kodeks wykroczeń przewiduje karę za tzw. nieobyczajne zachowanie. Art. 140 mówi: „Kto publicznie dopuszcza się nieobyczajnego wybryku, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany” .

Reasumując, warto po prostu nie „przeginać”. Czy zatem można mówić o problemie dla branży rozrywkowej? Wydaje się, że można go rozwiązać w rozsądny sposób.

 

 

 

Podobne artykuły

na górze