Home RECENZJE BREATHE – Felix Jaehn z albumem pełnym pozytywnej energii tanecznej

BREATHE – Felix Jaehn z albumem pełnym pozytywnej energii tanecznej

Znamy go od sześciu lat, kiedy zremiksował “Cheerleader”. Od tego czasu Felix Jaehn dostarczył nam mnóstwo tanecznych i klimatycznych utworów. Czy taki jest też nowy album “Breathe”, który właśnie dziś się ukazał ? Sprawdźmy.

 

Ten specjalista od klimatycznej i tanecznej muzyki z przesłaniem, przedstawia nam dziś  nowy album ?Breathe?, który jest jego drugim (po trzech latach) w dyskografii. Otwiera go właśnie utwór tytułowy.

A więc bardzo klimatycznie, nawet kosztem odejścia od tanecznego feelingu. Oto co mówi:
– Takie ćwiczenia oddechowe są szalenie ważne, szczególnie przed koncertami. Poprzez oddychanie zapewniasz ciału przepływ energii. Tak zrodził się pomysł na tytuł płyty. A skoro był tytuł, musiała być także piosenka. – Po sesji zdjęciowej do ?Close Your Eye?, razem z VIZE i Miss Li weszliśmy do studia o 22.00 wieczorem i w ciągu kilku godzin nagraliśmy utwór tytułowy ….
Okazało się jednak, że piosenka ?Breathe? niemal nie przepadła. – Kiedy chcieliśmy później dokończyć nagranie, okazało się, że plik z głosem Miss Li został przypadkowo usunięty z komputera…. Próbowaliśmy nagrać tę partię jeszcze raz, ale nie udało się odtworzyć tamtej wyjątkowej chwili. Piosenka jest jak zdjęcie, na którym uchwycisz niepowtarzalny moment. Zdecydowałem więc, że wykorzystam demo i umieszczę je na albumie, bo ta wieczorna sesja była właśnie takim niepowtarzalnym, magiczny momentem.
Utwór ?Breathe? ma częściowo autobiograficzny charakter, który odzwierciedla etap autorefleksji w życiu Feliksa. Sam zainteresowany mówi o post-transformacyjnej fazie, kiedy zrozumiał, że warto umieć odpuścić, pogodzić się ze wzlotami i upadkami w życiu.
A co mamy dalej na albumie “Breathe”. Jeszcze 14 utworów podzielonych wg schematu – autorskie utwory+goście (pierwsze 8) i kolaboracje, w których Felix towarzyszy innym artystom.
Kolejny – po tytułowym – premierowy to ?Old Me?. Bardzo energetyczny oparty na schemacie Progressive House, z ciekawym wokalem. To Georgia Ku.
Bardzo ciekawy jest utwór ?Happy? (śpiewany po angielsku i niemiecku), w którym udzielają się Miksu/MacLoud, Fourty i Leland. To, rytmicznie, całkiem nietypowy utwór producenta, ale znacznie wzbogacający zawartość albumu. Gotowy hit!
Następny “Somebody like You” to – dla odmiany – już całkiem energetyczny house, z wyraźnie zaakcentowaną basem stopa i pianem w tle.
“Automatic” to taneczny tropikalno-deep-house’owy, bardzo klimatyczny kawałek. Do tego ciepły męski wokal Jon’a Eyden’a.
oraz nowe piosenki ?Old Me? i ?Automatic?. W zestawie nie zabrakło kawałka ?No Therapy? featuring Nea & Bryn Christopher, w którym Felix sprzeciwia się terapii konwersyjnej, jednocześnie wspierając społeczność LGBTQ+.
 Podczas gdy tytułowe nagranie ?Breathe? reprezentuję mantrę dotycząca oddychania, ?Close Your Eyes? opisuje moment, w którym zdajemy sobie sprawę, że wszystko można jakoś rozwiązać – tłumaczy Jaehn. – Wystarczy zamknąć oczy i pomyśleć życzenie. Kiedy nie jest łatwo, trzeba pamiętać: 
Cały album ?Breathe? porusza temat zmagania się z trudnościami i wyciągania z tego wniosków dla siebie. – Czasem wystarczy dobra impreza – tłumaczy. – Kiedy myśli kłębią się w głowie, masz problemy, po prostu idź na imprezę, a świat będzie wyglądał inaczej.
Reasumując, czuć trochę niedosyt, bo premierowych utworów jest zaledwie kilka. Pamiętajmy jednak, że albumy w erze streamingu służą jako pewne podsumowanie działalności artysty. Tak należy tez parzeć na album “Breathe”. A słucha się go z przyjemnością, mimo tego , że producent używa właściwie cały czas podobnych aranżów Tropical. Robi to jednak z klasą, umiejętnie.

O nim

Felix Kurt Jähn to niemiecki DJ i producent , który zaczynał od Tropical House, ale z czasem wypracował sobie własne brzmienie.
Felix Jaehn album breathe
Felix Jaehn (fot. Universal)

Sukces przyszedł wraz z remiksem utworu Omi “Cheerleader”, którego pierwsze miejsca list przebojów w wielu krajach i osiągnął numer jeden na liście Billboard Hot 100 w 2015 roku.

Ten 27-letni DJ z Hamburga, który jest obecnie jednym z najchętniej słuchanych artystów na świecie, czego dowodzi ponad 20 milionów fanów miesięcznie na Spotify. Jego singiel ?Ain’t Nobody? niedawno zdobył diamentowy status, a Felix ma za sobą występy w niemal każdym zakątku globu. Jak zauważył przyjaciel gwiazdora, Herbert Grönemeyer, Felix Jaehn tworzy muzykę budzącą pozytywne nastawienie do życia.

Breathe tracklista

01. Felix Jaehn, Miss Li – Breathe (demo)
02. Felix Jaehn, VIZE, Miss Li – Close Your Eyes
03. Felix Jaehn, Robin Schulz, Georgia Kuhulz – I Got A Feeling
04. Felix Jaehn – Old Me
05. Felix Jaehn, Miksu Macloud, Fourty, Leland – Happy
06. Felix Jaehn – Somebody You Like
07. Felix Jaehn, Jon Eyden – Automatic
08. Felix Jaehn, Nea, Bryn Christopher – No Therapy
09. Dimitri Vegas & Like Mike, Felix Jaehn, Nea – Heard About Me
10. Robin Schulz, Felix Jaehn, Alida – One More Time
11. NOTD, Felix Jaehn, Captain Cuts, Georgia Ku – So Close
12. Mike Williams, Felix Jaehn, Jordan Shaw – Without You
13. VIZE, Felix Jaehn – Thank You [Not So Bad]
14. Alok, Felix Jaehn, The Vamps – All The Lies
15. Nea – Some Say (Felix Jaehn Remix)

 

 

Exit mobile version