DJ Raport blog
Home PREMIERY Haska & Salif Keita, Tujamo, Sigma, Lizot, Promise Land

Haska & Salif Keita, Tujamo, Sigma, Lizot, Promise Land

Dziś prawdziwa uczta muzyczna House. Z jednej strony mamy najwyższa jakość i oryginalność, z drugiej przebojowość, czasami perioratywnie określaną jako “komercję”. Nasza piątka typów House to: Haska & Salif Keita, Sigma ft. John Newman, VIZE & Tujamo ft. Majan, LIZOT & Holly Molly & Alex Parker i Promise Land.

?Madan? to utwór pierwotnie stworzony przez afrykańskiego artystę. Ale to nie On spowodował popularność tej piosenki. Był nim pewien znany producent z Francji, a obecnie jest nim Haska. Ale po kolei. Salif Ke?ta to afro-popowy wokalista i autor tekstów z Mali. Jest znany nie tylko ze względu na swoją reputację ?Złotego głosu Afryki?, ale także dlatego, że jest członkiem rodziny królewskiej Keita w Mali. Oryginalna piosenka ?Madan? została napisana przez Salifa Keitę i nagrana w 2002 roku, ale stała się popularna gdy zremiksował ją znakomity francuski producent Martin Solveig. Piosenka została wydana we Francji w 2003 roku.  To historia, która obecnie zatacza koło. Tym razem mało znany producent Haska zrobił najpierw na własną rękę remiks “Madan“. Oto co z tego wyszło.

 

Ostatecznie oficjalne wydanie przyjęło postać remiksu czyli Haska & Salif Keita “Madan” – Absolute remix.  Trzeba przyznać, że robota jest znakomita. Jest klimat, jest taneczny feeling, jest ciekawy – nietuzinkowy aranż nawiązujący do lat 90-tych. Afrykańskie klimaty za chwilę będą w modzie, bo już szykuje nam się premiera innego takiego afrykańskiego, a zarazem światowego  hitu “Alane”.

 


Na takie utwory mówimy “najwyższej jakości house”. Tak właśnie jest w przypadku “High on You”

Sigma to bardzo popularny głównie w swoim kraju brytyjski duet – znany z drum’n’basowych produkcji. Tworzą go Cameron Edwards i Joe Lenzie. Jednak coś się wydarzyło i producenci nagrali zupełnie coś innego czyli ?High on You?, z gościnnym udziałem Johna Newmana. Dużo tu klasyki House i Piano. Znakomitą robotę robi wokal i wygląda na to, że to ten utalentowany wokalista stał się sprawcą takiej decyzji Sigma.

Sigma tak opowiada o singlu:
?High on You? opowiada o związkach, miłości, spotkaniu kogoś, kto sprawia, że czujesz się jak na haju. Wystarczy, że jesteś obok tej osoby i od razu czujesz się lepiej, bez względu na okoliczności. Singiel od razu wprawia w dobry nastrój, ma pozytywny przekaz. To nie jest ballada o złamanym sercu! Od dawna chcieliśmy pracować z Johnem, uwielbiamy jego wokal, dlatego cieszymy się, że w końcu pojawiła się okazja. Wskoczyliśmy do studia, napisaliśmy kilka numerów i ?High on You? okazało się naszym faworytem”.

John Newman dodaje: – Bardzo nakręciłem się na ten letni hit! ?High on You? opowiada o prostych urokach życia we dwójkę, jak z moją żoną. Utwór płynie z głębi mojego serca. Zawsze chciałem pracować z Sigmą. Chłopaki wyprodukowali ze mnie wszystko, co się dało! Czuję, że to wielki krok w mojej karierze”.

 


Oto jeszcze jedna produkcja z duetem VIZE, którego dołącza ceniony przez nas Tujamo (Matthias Richter) i mało znany Majan. Ten ostatni jest raperem, z Niemiec, choć słychać, że śpiewa. Można więc powiedzieć – mamy produkcję “Made in Germany”.

Utwór “Lonely” wpisuje się w aktualny trend w muzyce tanecznej związany z grającym basem. Jest tu jednak kilka ciekawych pomysłów produkcyjnych (Tujamo to stary wyga), które powodują, że nie jest to wtórne i może się spodobać. Przede wszystkim nie jest to takie “słodkie”.

 


Niemieccy producenci Max Kleinschmidt i Jan Sievers czyli LIZOT znów nam pokazują jak można umiejętnie połączyć proste melodyjne klimaty z muzyką House. Znów pojawia się pytanie czy to jeszcze House czy może Dance?

W “Back to her” ponownie zaprosili do współpracy fajnie śpiewająca już w “Menage A Trois” Holy Molly oraz dodatkowo wspomaga ich Alex Parker. To producent znany m.in. ze współpracy z Alexandrą Stan.

 


Promise Land to doskonale nam znany duet producencki z Włoch. Tworzą go Nazario Pelusi i Fabio Ranucci. “If You wanna” wyraźnie inspirowany jest bardzo popularnym około dwie dekady temu kawałkiem M&S Presents The Girl Next Door ?? “Salsoul Nugget (If U Wanna)”.

 

 

 

Exit mobile version