DJ Raport zaprasza do lektury. Znajdziesz tu nasze rekomendacje na temat muzycznych premier

JOE LE TAXI – Juli Chan przypomina francuski hit

Taki sympatyczny prezent w postaci odświeżenia mega hitu “Joe Le taxi” robi nam dopiero zaczynająca swoją karierę polska wokalistka Juli Chan. A przy okazji wspomnijmy niesamowity oryginał.

 

Odświeżenie “Joe le Taxi”, który zaśpiewała Vanessa Paradis to spore wyzwanie, ale brakowało nam czegoś takiego. Czy Juli Chan udało się sprostać temu wyzwaniu? I tak, i nie. Ale najpierw posłuchajcie, jeśli nie znacie.

 

Wokalnie Juli Chan sprostała zadaniu zaśpiewania “Joe le Taxi”. Natomiast aranżacyjnie zostało to niedopracowane. Za mało tu czegoś nowego. Producent lub producenci odwzorowali w 80% oryginał co powoduje, że ta wersja stoi na pozycji przegranej z oryginałem.

To po prostu decyzja DJ’ów, którzy przecież nie będą grali obu. Wcale tak nie musiało być. Mamy przynajmniej kilka przykładów coverów, które w swych nowych wersjach wyparły oryginały. Brave czy Komodo to te najbardziej wam znane.

Stawiamy jednak plus przy “Joe Le Taxi” ad 2021. Oto jedna z wokalistek młodego pokolenia, która idzie z duchem czasu.

Juli Chan

to Julia Chmielarska. Dała się poznać z drugiej edycji programu The Voice Kids. Zdaje się tam nie odniosła wielkiego sukcesu, ale nie oznacza to, że go jeszcze nie odniesie. Bardzo podoba się nam jej taneczne zacięcie. Wokalistka już wcześniej zwróciła naszą uwagę utworami “Zniknę z Tobą” i “Budzę się”. Brak jej nieco doświadczenia w tym wieku, które pewnie przyjdzie z czasem. A więc, oby tak dalej.

O oryginale

To było w 1987 roku.

“Joe le taxi” to piosenka napisana przez Francka Langolffa i Étienne Roda-Gil , a zaśpiewała go francuska wokalistka młodego (w tamtych czasach) pokolenia. Miała wtedy bowiem 14 lat. To Vanessa Paradis.

Piosenka znalazła się na jej debiutanckim albumie zatytułowanym “M&J” (skrót od „Marilyn & John”). Stała się ogromnym hitem, spędzając jedenaście tygodni na szczycie listy najpopularniejszych singli we Francji oraz co było rzadkością dla francuskojęzycznej piosenki w tym czasie. Był również bardzo popularny w Polsce , zwłaszcza w dyskotekach.

Opowiada o taksówkarzu Joe, który pracuje w Paryżu. Joe jest pseudonimem Marii José Leão dos Santos, portugalskiej taksówkarki, która uciekła z autorytarnego reżimu Estado Novo, z Portugalii do Francji, w latach 70. z powodu swojego homoseksualizmu.

Vanessa Paradis maiła jeszcze sporo hitów, ale już tylko we Francji. Ale jej kariera bardziej rozwinęła się gdy była aktorką i modelką.

 

 

Exit mobile version