Home DJ PROFESJA Kurs DJ Promotion Lato 2018 – 34 edycja już zakończona

Kurs DJ Promotion Lato 2018 – 34 edycja już zakończona

Jak zwykle w pierwszym tygodniu wakacji odbył się kolejny kurs szkoleniowy organizowany przez DJ Promotion. Była to już prawdopodobnie ostatnia edycja tego kursu w takiej klasycznej tygodniowej formie, która odbywa się od ponad 20 lat. Jest to bowiem najstarszy, ciągle czynny, kurs szkoleniony dla DJ’ów w Polsce. Kurs DJ Promotion Lato 2018 zobaczcie jak to wyglądało.

 

 

 

 

To była 34 edycja kursu DJ Promotion.  Odbył się jak zwykle latem w Warszawie. Tradycyjnie w pierwszym tygodniu wakacji. Zjechali się ludzie z różnych zakątków Polski, choć piętno Mundialu 2018 odbiło się na frekwencji. Z Warszawy i okolic była tym połowa uczestników. Jak to zwykle bywało, tak było i teraz. Większa część kursantów startowała z poziomu podstawowego czyli od zera. Niektórzy posiadali już pewne doświadczenie w kontakcie z konsoletą dj?ską. Jedna osoba była już na poprzednim kursie, ale jak nam powiedziała chciała ponownie poczuć atmosfere kursu i odnowić certyfikat.

Tegoroczny wykład z prawa autorskiego poprowadził Piotr Gryglewicz – szef DJ Promotion, a jednocześnie członek takich organizacji jak ZAiKS i ZPAV. Można było więc usłyszeć , jak to się mówi, z pierwszej ręki, o wielu praktycznych aspektach publicznego odtwarzania muzyki.

 

Kurs DJ Promotion Lato 2018Kolejnym elementem wykładów teori, ale te z praktyki były zajęcia z mikrofonem. Tu gościem specjalnym był DJ i prezenter Radia Dla Ciebie – Paweł Bobrowski, który podzielil się swoim doświadczeniem z pracy z mikrofonem oraz przekazał kilka praktycznych uwag, jak choćby prostych ćwiczeń logopedycznych, przydatnych osobom mającym problemy z wymową, np. dykcją. Ponieważ najmuje się od wielu lat graniem muzyki hip-hop, przy okazji opowiedział także o miksowaniu muzyki black, która jest jedną z trudniejszych do opanowania. W ramach praktycznej części zajęć każdy z kursantów miał za zadanie wypowiedzieć się przez mikrofon. Takie ćwiczenia z mikrofonem polegają na wyłapywaniu błędów w wypowiedziach i ich korygowaniu.

 

Jak zwykle najtrudniejsze były dwa pierwsze dni zajęć, bo na początku kursu jest sporo teorii i wprowadzenia w różne zagadnienia. Sporo czasu zajmuje przedstawienie i omówienie profesjonalnego sprzętu i podstaw jego działania. Jest to niezbędne, bo większość uczestników to nowicjusze. Ogromna dawka informacji mogła być dla niektórych nużąca, tak było na początku… ale potem było już “z górki”.

W tym roku opiekunami grup byli DJ Sin i DJ Philippe, którzy już wcześniej zdobyli doświadcznie szkoląc na kursach DJ Promotion. Jak pokazała wieloletnia praktyka tych kursów stworzenie takich grup znacznie wpływa na jakość zdobytych umiejętności. Zresztą kontakt kursanta z opiekunem swojej grupy nie kończy się z ostatnim dniem zajęć. Zawsze można liczyć na kontakt w przyszłości, choćby radę w takiejczy innej sprawie związanej z dj?ką.

 

 

 

 

 

Wedle utartego zwyczaju dwa wykłady poświęcone historii muzyki  miał Bogdan Fabiański – niekwestionowany autorytet nie tylko w zakresie historii muzyki, ale człowiek, który jako jeden z pierwszych, jeszcze w latach 60-tych organizował wówczas pierwsze dyskoteki. Swoje wykłady ilustrował je filmami dokumentalnymi. Taka tematyka zajęć to nie przypadek, ponieważ współczesna muzyka dance czerpie swoje korzenie z przeszłości. Począwszy od czasów rock’n’rolla, poprzez kolejne dekady lat, można było zrozumieć skąd wziełą swoje początki współczesna muzyda do tańca.

 

Na przykład można było się dowiedzieć jak to się stało, że zaczęto tworzyć tzw. wersje extended na potrzeby klubów i kto to wymyślił.

W odróżnieniu od poprzednich kursów tym razem zainteresowanie winylami było małe. Uczestnicy kursu poznali gramofon i sposób miksowania z winyli, ale ostatecznie nikt sie nie zdecydował na zdawanie egzaminu na czarnych płytach.

 

W piątkowy wieczór odbyła się wycieczka do Radia Dla Ciebie. Kursanci mogli poznać w trakcie programu na żywo (Noc DJ’ów) na czym polega praca radiowca.

 

Pamiątkowe foto na koniec zajęć

Niedziela. Ostatni dzień kursu – czas egzaminu. Egzamin na certyfikat składał się z dwóch części; testu pisemnego dotyczącego zagadnień teoretycznych i części praktycznej, podczas której należało zaprezentować siebie i swojego seta. Pytania w pierwszej części miały na celu ocenienie ogólnej wiedzy na temat muzyki oraz oczywiście zagadnień dj?jskich. Jednym z punktów było napisanie recenzji swojego ulubionego nagrania lub płyty. Część teoretyczną zaliczyło ok 80% osób i zyskało możliwość  zagrania egzaminacyjnego seta. I tu niespodzianka.

 

Część praktyczną zdały tylko cztery osoby. Cóż, czasem tak bywa. Najważniejsze jednak jest to, aby , w przypadku osoby która zaczęła dopiero przygodę z dj’ką, odpowiedzieć sobie na pytanie: czy to zajęcie lub zawód dla mnie?

 

 

Osoby, które zdały cały egzamin na certyfikat DJ Promotion:

  • Adam Perlik
  • Daniel Wróbel
  • Robert Sowa
  • Marcin Mierzejek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdobywca nagrody DJ Promotion był tym razem był Robert Sowa (drugi z prawej). On poczynił największe postępy na kursie.

 

Jeśli jesteś zainteresowany (-na) takim szkoleniem – zarejestruj się bezpłatnie na stronie DJ Promotion. Tutaj.

 

 

 

Exit mobile version