Jak zwykle w pierwszym tygodniu wakacji odbył się kolejny kurs szkoleniowy organizowany przez DJ Promotion. Była to już prawdopodobnie ostatnia edycja tego kursu w takiej klasycznej tygodniowej formie, która odbywa się od ponad 20 lat. Jest to bowiem najstarszy, ciągle czynny, kurs szkoleniony dla DJ’ów w Polsce. Kurs DJ Promotion Lato 2018 zobaczcie jak to wyglądało.
To była 34 edycja kursu DJ Promotion. Odbył się jak zwykle latem w Warszawie. Tradycyjnie w pierwszym tygodniu wakacji. Zjechali się ludzie z różnych zakątków Polski, choć piętno Mundialu 2018 odbiło się na frekwencji. Z Warszawy i okolic była tym połowa uczestników. Jak to zwykle bywało, tak było i teraz. Większa część kursantów startowała z poziomu podstawowego czyli od zera. Niektórzy posiadali już pewne doświadczenie w kontakcie z konsoletą dj?ską. Jedna osoba była już na poprzednim kursie, ale jak nam powiedziała chciała ponownie poczuć atmosfere kursu i odnowić certyfikat.
Tegoroczny wykład z prawa autorskiego poprowadził Piotr Gryglewicz – szef DJ Promotion, a jednocześnie członek takich organizacji jak ZAiKS i ZPAV. Można było więc usłyszeć , jak to się mówi, z pierwszej ręki, o wielu praktycznych aspektach publicznego odtwarzania muzyki.
Jak zwykle najtrudniejsze były dwa pierwsze dni zajęć, bo na początku kursu jest sporo teorii i wprowadzenia w różne zagadnienia. Sporo czasu zajmuje przedstawienie i omówienie profesjonalnego sprzętu i podstaw jego działania. Jest to niezbędne, bo większość uczestników to nowicjusze. Ogromna dawka informacji mogła być dla niektórych nużąca, tak było na początku… ale potem było już “z górki”.
W tym roku opiekunami grup byli DJ Sin i DJ Philippe, którzy już wcześniej zdobyli doświadcznie szkoląc na kursach DJ Promotion. Jak pokazała wieloletnia praktyka tych kursów stworzenie takich grup znacznie wpływa na jakość zdobytych umiejętności. Zresztą kontakt kursanta z opiekunem swojej grupy nie kończy się z ostatnim dniem zajęć. Zawsze można liczyć na kontakt w przyszłości, choćby radę w takiejczy innej sprawie związanej z dj?ką.
Na przykład można było się dowiedzieć jak to się stało, że zaczęto tworzyć tzw. wersje extended na potrzeby klubów i kto to wymyślił.
W odróżnieniu od poprzednich kursów tym razem zainteresowanie winylami było małe. Uczestnicy kursu poznali gramofon i sposób miksowania z winyli, ale ostatecznie nikt sie nie zdecydował na zdawanie egzaminu na czarnych płytach.
W piątkowy wieczór odbyła się wycieczka do Radia Dla Ciebie. Kursanci mogli poznać w trakcie programu na żywo (Noc DJ’ów) na czym polega praca radiowca.
Niedziela. Ostatni dzień kursu – czas egzaminu. Egzamin na certyfikat składał się z dwóch części; testu pisemnego dotyczącego zagadnień teoretycznych i części praktycznej, podczas której należało zaprezentować siebie i swojego seta. Pytania w pierwszej części miały na celu ocenienie ogólnej wiedzy na temat muzyki oraz oczywiście zagadnień dj?jskich. Jednym z punktów było napisanie recenzji swojego ulubionego nagrania lub płyty. Część teoretyczną zaliczyło ok 80% osób i zyskało możliwość zagrania egzaminacyjnego seta. I tu niespodzianka.
Część praktyczną zdały tylko cztery osoby. Cóż, czasem tak bywa. Najważniejsze jednak jest to, aby , w przypadku osoby która zaczęła dopiero przygodę z dj’ką, odpowiedzieć sobie na pytanie: czy to zajęcie lub zawód dla mnie?
Osoby, które zdały cały egzamin na certyfikat DJ Promotion:
- Adam Perlik
- Daniel Wróbel
- Robert Sowa
- Marcin Mierzejek
Zdobywca nagrody DJ Promotion był tym razem był Robert Sowa (drugi z prawej). On poczynił największe postępy na kursie.
Jeśli jesteś zainteresowany (-na) takim szkoleniem – zarejestruj się bezpłatnie na stronie DJ Promotion. Tutaj.