DJ Raport blog
Home AKTUALNOŚCI Tango Del Fuego – Parov Stelar odświeża hit sprzed 100 lat!

Tango Del Fuego – Parov Stelar odświeża hit sprzed 100 lat!

Życiorys przeboju bywa czasem dziwny i przewrotny. Nie raz pisaliśmy o przedziwnych, i mało znanych losach, znanych hitów. Oto najświeższy przykład. Austriacki producent Parov Stelar bierze oryginalny wokal sprzed prawie 70 lat i adaptuje go na współczesne taneczne brzmienie, nadając mu tytuł “Tango del Fuego”. Jak ustaliliśmy, piosenka jest jednak znacznie starsza, bo liczy ponad 100 lat. Poznajcie jej ciekawy los.

 

 

Parov Stelar znany jest ze swojej fascynacji muzyką swing,a  więc z czasów 30/40 XX wieku. Tym razem jednak przeszedł samego siebie, bo na warsztat wziął utwór skomponowany ponad 100 lat temu.  W ten sposób rozpoczyna część trzecią serii EP-ek pt.”Voodoo Sonic” utworem “Tango del Fuego“.

 

 

Podobnie jak w przypadku drugiej części tryptyku, za utrzymaną w stylu lat dwudziestych poprzedniego wieku okładkę, odpowiedzialny jest mistrz we własnej osobie. Spojrzenie pojawiającej się na niej kobiety jest puste, stoickie i sztywne. Malarz i muzyk Parov Stelar  – Marcus Fuereder gra celowym odwróceniem ról. Doberman lub dalmatyńczyk, piękno lub bestia. Ukazuje maskę kobiety na psie lub wierne, wrażliwe oczy psa na twarzy kobiety. Jako malarz Marcus Fuereder raz po raz sprowadza dobro i zło do zwykłego mianownika, co w rzeczywistości nie jest to możliwe.

 

Tango Del Fuego – 68 lat temu

W singlu tym głos Georgii Gibbs idealnie wpasowuje się w charakterystyczne brzmienie Parov Stelara. Oryginalny utwór “Kiss of Fire” osiągnął 1. miejsce na amerykańskich listach przebojów w … 1952 roku. Oto ta stara hitowa wersja.

 

Georgia Gibbs naprawdę nazywała się Frieda Lipschitz. Była amerykańską popularną piosenkarką i artystką wokalną, zakorzenioną w jazzie. Śpiewając publicznie jako nastolatka, Gibbs po raz pierwszy zyskała uznanie (i rozgłos) w połowie lat pięćdziesiątych, interpretując piosenki pochodzące z czarnej społeczności rytmicznej i bluesowej, a później jako wokalistka na długiej liście różnorodnych programów radiowych i telewizyjnych oraz programów komediowych.

 

Tango Del Fuego – 117 lat temu!

Nasze śledztwo wykazuje jednak, że piosenka jest jeszcze starsza! Jednym z takich utworów była “Kiss of Fire”, która nazywała się ?El Choclo?. Była to popularna piosenka napisana przez argentyńskiego muzyka Ángela Villoldo. Podobno napisany na cześć i biorący swój tytuł od pseudonimu właściciela klubu nocnego, który był znany jako ?El Choclo?. Jest to jedno z najpopularniejszych tanga w Argentynie.

Premiera utworu odbyła się w Buenos Aires w Argentynie w 1903 r. – data pojawia się w programie lokalu – w eleganckiej restauracji El Americano na Cangallo 966 (dziś nazywa się Teniente General Perón 966) orkiestry prowadzonej przez José Luisa Roncallo. Oto jak brzmi ten prawdziwy oryginał.

 

?El Choclo? zostało nagrane (bez wokalu) przez wiele orkiestr tanecznych, szczególnie w Argentynie. Wiele wersji wokalnych zostało nagranych w Stanach Zjednoczonych w 1952 roku, ale najbardziej popularna była wersja Georgia Gibbs, która osiągnęła 1. miejsce na liście Billboard pod nazwą ?Kiss of Fire?.  Wersja Tony’ego Martina osiągnęła 6, Toni Arden nr 14, Billy Eckstine 16, Louis Armstrong 20 i Guy Lombardo 30. Istnieją hiszpańskie wersje ?Kiss of Fire? Connie Francis i Nat King Cole.

Śpiewał ją nawet słynny Julio Iglesias (ojciec Enrique). Lista jest długa, ale widać jaki czasem dziwny i przewrotny bywa los przeboju.

 

 

 

 

Exit mobile version