DJ Raport blog
Home TYLKO POLSKA MUZYKA WOŁANIE O CISZĘ przebój Universe odświeżony tanecznie po prawie 40 latach

WOŁANIE O CISZĘ przebój Universe odświeżony tanecznie po prawie 40 latach

Coraz więcej pojawia się polskich odświeżeń, z różnym efektem. Czasem już sam wybór tytułu wydaje się ciekawym, a nawet ambitny. Oto taki przykład, utworu nieco dziś zapomnianego, a nawet – dla wielu – nieznanego. Oto “Wołanie przez ciszę”.

 

Muzyka taneczna kojarzona jest najczęściej z tzw. komercją co w tym przypadku określimy – jako schlebianie gustom. Pojawiają się coraz częściej przykłady, że na odświeżenia można wybierać mniej znane polskie piosenki. Niedawno była to “Tolerancja” Stanisława Sojki, a dziś polecam wam “Wołanie przez ciszę”.

 

“Wołanie przez ciszę” to utwór mniej znany, także w repertuarze wykonawcy oryginału czyli grupy Universe. Piszemy o tym niżej. Jednak sama melodia bardzo przyjemna i, co ważne, bardzo dobrze dała się zaadaptować w bardzo lajtowo brzmiący house. Jest po prostu przjemnie.

Za ten aranż odpowiada nieznany nam Aras Wolf, który także rapuje. Wokalnie udziela się tu także nieznana nam Nikka.

Frazy rapowe brzmią jakby “z myszką” i być może kogoś będą raziły, ale sam pomysł bardzo dobry, bo w tamtych czasach (no może trochę później) taki nie-hip-hopowy rap był nawet popularny.

O producencie

Aras Wolf spędził dwadzieścia lat swojego życia za konsolą topowych polskich klubów takich jak: “Galaxy Planet” w Kamieniu Śląskim, sieci klubów “Pomarańcza” i w “Spiżu”, w Katowicach. Obecnie mieszka w Szwajcarii i tu też można go od czasu do czasu zobaczyć w klubach, na polskich imprezach.

Aras Wolf wyjaśnia:

  • Universe to legenda, którą powinno poznać młode pokolenie. To zespół, który swoimi tekstami przekazuje wartościową treść, z którą wielu może się utożsamić w życiu codziennym i miłosnym. Myślę, że wielu z nas w tym utworze odnajdzie siebie z przeszłości, a może dostrzeże, że właśnie znalazł się w takim momencie życia…

 

Oryginał

“Wołanie przez ciszę” to mniej znany przebój grupy Universe. Niektórzy z was pewnie znają – kiedyś ogromnie popularny – ?Ty masz to czego nie mam ja? (1984) czy “Głupia żaba” (1986). Ale ten – chyba nie. Powstał w roku ’84.

 

 

W 1983 zespół wziął udział w eliminacjach do Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki. Dzięki niemu otrzymał możliwość wystąpienia podczas 20. Krajowego Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, na którym zajął drugie miejsce za wykonanie utworu ?Mr. Lennon?.

Lata 80-te to był złoty okres dla grupy. Współzałożyciel zespołu, wokalista i gitarzysta, Mirosław Breguła, popełnił samobójstwo w 2007 w Chorzowie. W pogrzebie uczestniczyło ponad 5 tys. osób.

Odejście wokalisty i lidera Universe spowodowało gwałtowny wzrost zainteresowania grupą. Po śmierci Mirosława Breguły nowym liderem zespołu został jego współzałożyciel Henryk Czich. Grupa działa do dziś.

 

 

Exit mobile version