pit dla młodych

Ministerstwo Finansów ogłosiło właśnie likwidację stawki PIT dla osób do 26 roku życia pracujących na swoim. Z ulgi skorzysta ponad 2 mln młodych pracowników. Po co o tym piszemy u nas?  Z naszych obserwacji wynika, że zawodem DJ’a (jakby go nie interpretować) zajmuje się spory odsetek ludzi poniżej 26 roku życia. Uznaliśmy więc, że warto przybliżyć temat.

 

 

 

 

 

O problemie samozatrudnienia i umów śmieciowych pisaliśmy już kilka razy. Udawanie własnej firmy gdy się pracowało w innej firmie, umowy o dzieło, zlecenie, (nie) płacenie ZUS – te kwestie narastały przez lata do rangi problemów społecznych. Oto wreszcie Rząd Mateusza Morawieckiego znalazł w sobie na tyle determinacji, aby podjąć poważną próbę rozwiązania przynajmniej części tych problemów, które funkcjonują też i w szeroko rozumianej branży rozrywkowej w Polsce. Do tego dochodzi jeszcze zjawisko znane jako “szara strefa” czyli płacimy z ręki do ręki.

Najpierw stworzono Mały ZUS , potem tzw. PPK czyli Pracownicze Plany Kapitałowe czyli system, który w swoim założeniu żegna się ze skostniałym przez lata ZUS. Zainteresować się nim powinny młodsze pokolenia pracujących, bo osobom po 40-stce może się nie opłacać. Wylicza to specjalny kalkulator na stronie PPK.

Teraz Rząd RP postanowił zająć się tematem samozatrudnienia i umów śmieciowych.

Bez PIT dla młodych – dla kogo nowa ulga?

Dla osób, które nie ukończyły 26 roku życia i osiągają przychody z pracy (czyli ze stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego lub stosunku pracy nakładczej) oraz z umów zlecenia zawartych z firmą. A więc nie jest dla tych , którzy prowadzą działalność gospodarczą – swoją firmę.

 

PIT dla młodych – jak to działa?

Ulgą objęte będą przychody z pracy oraz z umów zlecenia do wysokości 85 528 zł w roku podatkowym. Do tego limitu przychody młodego podatnika będą zwolnione z PIT. Tylko w 2019 r. limit zwolnienia będzie wynosił 35 636,67 zł, czyli 5/12 limitu rocznego, ponieważ zwolnienie będzie obowiązywać przez 5 miesięcy, od sierpnia do grudnia. Zwolnienie będzie obowiązywać niezależnie od liczby umów lub liczby płatników. Jeżeli zarabiasz więcej, to dopiero nadwyżka (ponad 85 528 zł) będzie opodatkowana według skali podatkowej.

 

PIT dla młodych – co można zyskać?

Bez PIT dla młodych tabela

 

 

 

 

 

 

 

 

PIT dla młodych – od kiedy?

Przepisy o uldze wejdą w życie 1 sierpnia 2019 r. i będą mieć zastosowanie do przychodów uzyskanych od 1 sierpnia 2019 r. W 2019 r. płatnik nie będzie mieć obowiązku obliczania i pobierania zaliczek na PIT (od sierpnia do grudnia), jeżeli młody podatnik złoży mu oświadczenie, że jego dochody w całości korzystają ze zwolnienia od PIT. Podatnicy, którzy nie złożą takiego oświadczenia, zwrot podatku z tytułu ulgi otrzymają w zeznaniu rocznym za 2019 r. Do przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r. ulga będzie uwzględniana już przy obliczaniu zaliczek na podatek (bez konieczności składania oświadczenia przez podatnika).

PIT dla młodych – a więc dla kogo w naszej branży?

Po przeanalizowaniu “za” i “przeciw” wydaje się, że najbardziej powinno to zainteresować osoby, które do tej pory działały w szarej strefie. Wystarczy poczytać choćby w takich grupach jak “Czarna lista Klubów” na Facebook, aby zobaczyć jak zatrudniani do dj-ki ludzie są robieni w przysłowiowego konia. Pracodawcy będzie bardziej opłacało się teraz zatrudnić osobę do 26 roku życia na umowę zlecenie, bo nie zapłaci podatku PIT od takiej umowy. Jeszcze bardziej opłaci się to zatrudnionemu, bo poprzez umowę zyska gwarancję zapłaty. Zapewne ciągle znajdą się tacy, którzy stwierdzą, że się nie opłaca. Tak jest w osobami, które oszczędzają na legalnym odtwarzaniu. Tu z wielu przykładów wiemy, że to opłaca się do czasu – czasu jakiejś nawet przypadkowej kontroli.