Dobra wiadomość dla twórców – będzie większy limit przy obliczaniu koszt uzysku

dj raport

To co Platforma Obywatelska zabrała już nie wróci do kieszeni artystów, ale od 2018 roku już przybędzie.  Limit dla twórców, od którego będzie można liczyć 50-proc. koszty uzysku, zostanie dwukrotnie zwiększony – poinformował wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki powiedział, że podniesienie limitu ulgi dla twórców to dla budżetu koszt ok. 200 mln zł.

Jest zgoda Ministerstwa Finansów, żeby dwukrotne zwiększyć limit, od którego można liczyć 50-proc. koszty uzysku, co dla wszystkich środowisk twórców, artystów, dziennikarzy, naukowców, myślę, jest dobrą wiadomością …. limit zostanie zwiększony z ok. 80 tys. zł do ok. 160 tys. zł. – I do takiej sumy będzie można odliczać te koszty 50 proc. – powiedział Piotr Gliński.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki powiedział, że podniesienie limitu ulgi dla twórców to dla budżetu koszt ok. 200 mln zł. Wyjaśnił, że decyzja o podwojeniu ulgi podatkowej dla twórców została podjęta przez resorty kultury i finansów. Aby weszła w życie, musi ją przyjąć rząd. Prawdopodobnie stanie się to na najbliższym, wtorkowym posiedzeniu.

Dzięki uszczelnianiu podatków możemy przywrócić ulgi twórcom. Pieniądze odebrane oszustom oddajemy artystom – mówił Mateusz Morawiecki.

Całą wypowiedź na ten temat z krótkiej konferencji prasowej zobaczysz tutaj