HONORATA SKARBEK MALIK MONTANA You Can?t Sit With Us gibbs 2sty fukaj bambi

Artyści polskiej sceny hip hopowej coraz częściej zapuszczają się muzycznie nie tylko w house, ale i inne gatunki. Oto kilka takich przykładów – wybranych z ostatnich premier.

 

Artyście sceny hip hop mają swoją wierną rzeszę fanów i zapewne nie odejdą od typowych brzmień tego gatunku. Coraz częstsze odchodzenie od typowego hip hop rapu na pewno urozmaica ich repertuar. Nie bez znaczenia są tu ogromne rynkowe sukcesy Kizo czy Smolastego.

Honorata i Malik – to ma styl

W hip hopowych premierach oraz częściej słyszymy typowy dance (czy to hip hopolo?), a teraz także w aranże deep house. Na początek przykład z “półki electro”.

Honorata Skarbek i Malik Montana poznali się już kilka lat temu, teraz tę znajomość przenieśli do studia nagraniowego. Kawałek powstał w maju 2023 roku, w Amsterdamie. “You Can?t Sit With Us” [MUGO] to wbrew tytułowi utwór w polskim języku.

On oczywiście rapuje w charakterystyczny dla siebie sposób – i tu nic nowego, ale gdy wchodzi Ona robi się naprawdę fajnie. Tak półśpiewa i rapuje. Muzycznie brzmi to bardzo fajnie, bo mamy taki skoczny electro tek house. Muzycznie wyprodukował go niejaki FRNKIE, który podobno w 2021 roku był nominowany do nagrody GRAMMY za najlepszy Album Taneczny/Elektroniczny – “Music is the weapon” formacji Major Lazer.

Jaki informują artyści singiel stworzono na bazie sampla  “Satisfaction“, Benny Benassiego, ale ja nie bardzo mogę się tego dosłuchać. Jeśli są zbieżności, to są związane z faktem wykorzystania charakterystycznego rifu dla tej epoki świetności muzyki electro, a nie tylko BB. Z kredytów także to nie wynika.

 

?Tylko Tego Chcę? to przykład wykorzystania brzmień deep-house-pop, które znamy choćby z hitów Lost Frequencies. Producentem muzyki jest Faded Dollars. 2sty to raper i producent, znany m. in. ze współpracy z Quebonafide, Kękę czy bardziej mainstreem’owym – Michałem Szczygłem.

W utworze raperowi towarzyszy Effy czyli Kasia Sawczuk – wokalistka i aktorka.

 

W utworze “Mie ma cię” [SBM Label] od razu słychać, że to rap jest w roli głównej, a muzyka stanowi tło. Producentem muzycznym jest tu nieznany nam charlie moncler.

Fukaj bardziej śpiewa, a bambi rapuje i to bardzo fajnie, bo jak się to mówi ” dziewczyna czuje blusa”. Dla Niej należy się tu największy 👍👍👍 W tym tygodniu pojawił się jej drugi premierowy utwór “Latawce” [Def Jam Rec.] w takim bardziej dance’owo – 2stepowym stylu.

 

“Stan” [Dopehouse Records/Warner Music] to pierwszy singiel zapowiadający nowy, solowy album Gibbsa, którego premiera jest zaplanowana na jesień 2023 roku. Nagranie współprodukowali Jonatan, 4money i sam Gibbs podczas ich miesięcznej podróży do Tajlandii.

Mateusz Przybylski aka Gibbs nie pierwszy raz wychodzi z tradycyjnego hip hopu. Znając Jonatana, można powiedzieć, że jego udział wyjaśnia lekkość tego kawałka.

Piosenka w typowej stylistyce deep house, gdzie rolę tzw. main leadu spełnia brzmienie gitary. Brzmi to trochę tuzinkowo, nawet wokale, ale z pewnością jest to dobry przykład na istnienie w/w trendu w polskiej muzyce hip hop.

 

Reasumując polski hip hop , mimo, że czasami brzmi przaśnie (niczym disco polo), ale staje się coraz bardziej różnorodny. Dzięki temu ma szansę wejść szerzej na nasze parkiety taneczne. Ale nie tylko muzyka , bo na przykład   takie śpiewająco-rapujące dziewczyny jak Bambi i Honorata Skarbek na pewno ubarwiają ten nurt.