21 grudnia 2021 obostrzenia

Zapamiętamy sobie 15 grudnia 2021! Sylwester tuż tuż, imprezy zabukowane, a pan minister ogłasza: „zamykamy” – nie tylko kluby, dyskoteki… Ale spokojnie. Obecne prawo ma wiele luk, jest niedostosowane do panującej rzeczywistości. Nie „rozdzierajmy szat”.

 

Nowe obostrzenia będą obowiązywać od 15 grudnia 2021 – to już wiecie. Po co więc w ogóle jeszcze o tym piszemy? Po to, aby zachować spokój i pomyśleć. Nie tylko my mamy kłopot. Kłopot ma też np. TVP, która już zaczęła budować wielką scenę na sylwestrowy event.
A więc? No właśnie. Czy 31 grudnia będą eventy? Poczekamy, pomyślimy, zobaczymy. Przypominamy o jednej liczbie:

62% dorosłej populacji jest zaszczepiona

Oznacza to co już wiemy z przepisów: osoby zaszczepione nie powinny być dyskryminowane z powodu pandemii. Naszym zdaniem dyskusja dopiero się zacznie na dobre… z wyżej wymienionych powodów.  Radzimy zatem się nie denerwować na zapas. W końcu rok temu było znacznie gorzej.

Co nam serwuje pan minister zdrowia?

  • limit do 30 proc. w restauracjach, barach i hotelach (zwiększenie limitów wyłącznie dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę),
  • limit do 30 proc. obłożenia w kinach, teatrach, obiektach sportowych, sakralnych (zwiększenie tego limitu może dotyczyć tylko i wyłącznie osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę),
  • zamknięte będą dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia,
  • obowiązkowe testy dla współ-domowników osób chorujących na COVID-19 (bez względu na posiadany certyfikat covidowy),
  • od 15 grudnia w transporcie zbiorowym limit do 75 proc. miejsc,
  • od 20 grudnia do 9 stycznia nauka zdalna dla szkół podstawowych i średnich,
  • 31 grudnia i 1 stycznia będzie obowiązywało ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do maksymalnie 100 – z wyłączeniem osób zaszczepionych.

Zmniejszono limity m.in. w restauracjach, kinach, teatrach i obiektach sportowych do 30 proc. – Zwiększenie limitów będzie możliwe wyłącznie dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych przez przedsiębiorcę – wyjaśnił z kolei wiceminister Kraska.

Od połowy grudnia zamknięte zostają także dyskoteki oraz kluby i inne miejsce, w których można tańczyć. Nie odbyła się już ostatnia część „Master Poland DJ Battle 2021„. Pytamy dlaczego, skoro 62% jest zaszczepionych. To nam wygląda na lekceważenie ludzi tej branży.

 – Od 20 grudnia do 9 stycznia wprowadzona zostaje nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich. – Po tym terminie dzieci wracają do nauki w trybie stacjonarnym… Oprócz tego wprowadzone zostają obowiązkowe testy dla współ-domowników osoby zakażonej koronawirusem.
– mówi minister Adam Niedzielski.
Dodał także, że zauważalny jest spadek w czterech województwach. Dlaczego wszyscy muszą ponosić konsekwencje?