ACAPELLA - użyteczne narzędzie dla kreatywnych - remiks mash up set

ACAPELLA czyli ścieżka wokalna utworu muzycznego może być i właściwie już jest użytecznym narzędziem dla każdego kretywnego DJ’a, ale także dla producenta, zwłaszcza tego początkującego, który chciałby pokazać co potrafi. Są DJ’e, który sami kreują sobie tzw. mash-upy czyli łączą (miksują ślady) z różnych utworów i tworzą nowy. W tym artykule chcielibyśmy dać kilka wskazówek, tym, którzy nie wiedzą jak się za to zabrać. a więc ACAPELLA – użyteczne narzędzie dla kreatywnych – remiks mash up set.

Czy można to być w zgodzie z DJ Licencja?

 

Kilka słów wprowadzenia. Zacznijmy od teorii. Remiks, bootleg, mash up. NA czym polega różnica? Dwa pierwsze to zabieg polegający na zmianie aranżacji utworu (instrumenty) przy zachowaniu oryginalnej linii melodii oryginału. Przy czym pojęcie „bootleg” oznacza, że dany remiks nie otrzymał autoryzacji artysty lub wydawcy. Kiedyś bootlegi były dopuszczalne tylko na winylu. Czasy się zmieniły. Obecnie w internecie mamy dziesiatki tysięcy bootlegów i nikt ich nie usuwa. Z różnych powodów. Jest ich za dużo, aby nad tym zapanować; serwis YouTube przekierowuje monetyzację takiego remiksu na właściwe konto; w USA prawo jest liberalne i dopuszcza publikowanie takich bootlegów w serwisach djskich, a w Europie nie. Dlatego w serwisie www.digitaldj.pl nie znajdziecie bootlegów czy mash up’ów. Zobaczcie przykład takiego mash upu w postaci parodii jak określa to Kabaret Czwarta Fal, który napisał polski tekst do oryginalnej melodii tego mega hitu.

Ale sytuacja idzie w takim kierunku, że każdy producent czy DJ, który będzie chciał zrobić remiks, będzie mógł się z nim pokazać, ba, a nawet sprzedawać. To już niedługo. Gorzej wygląda sytuacja właśnie z mash up’ami. Generalnie prawo dopuszcza granie z mash up’ów gdy one są tworzone na żywo. Dopiero proces odtwarzania zapisanego (np. na dysku) mash-upu wykracza poza ramy prawne, przynajmniej w teorii. Jak to jest w rzeczywistości wie każdy kto je odtwarza, dopóki nie pojawi się problem przy kontroli. Chociaż w naszej ocenie każdy kto ma resztę legalnych plików (nagrań)  w porządku ma szansę nie mieć kłopotów. Ale to juz inny temat.

Jak zatem zaopatrzyć się w acapelle jeśli mam pomysł na bycie kreatywniejszym? Dużo łatwiej zdobyć ścieżkę wokalną do utworu zagranicznego. Niektórzy wydawcy czy producenci w zasady dołączają wokale, wersję instrumentalną do oryginału. W przypadku hip-hopu od lat jest to w zasadzie reguła, aby umieścić acapellę i instrumental, dla wszystkich kreatywnych DJs i producentów. Można szukać w kilku miejscach oraz samemu wyizolować wokal. Zatem, na razie, gdzie szukać oprócz sklepów z klubową muzą, w których trzeba zapłacić, jełśi się znajdzie taki wokal.?

looperman logo acapella mash up remix set Looperman: Odejdźmy od komercyjnego modelu dystrybucji na chwilę, bo takie witryny jak Looperman serwują wyjątkowe i prawdziwie podziemne oferty artystów i entuzjastów muzyki z całego świata. Będąc czymś więcej niż tylko miejscem na próbki, Looperman oferuje samouczki dotyczące nagrywania, a także aktywną społeczność forum dedykowanych muzyków gotowych odpowiedzieć na pytania, współpracować. Znajdziecie tam ponad 45 tys. pętli, 3800 acapelli i prawie 95 tys.  gotowych utworów. Wszystko to odbywa się nie do końca w zgodzie z prawem, ale jak zspomnieliśmy prawo w USA jest dość liberalne, pewnie dlatego by służyc wyłowieniu talentów.

 

 

ccmixter acapellas mash upremix set ccMixter: Dla tych, którzy mają ochotę na coś bardziej „open source”, ten serwis jest fantastyczną stroną do znajdowania pętli, sampli i ścieżek acapelli, dostępnych za darmo na licencji Creative Commons. Tu nie znajdziesz najnowszego wydawnictwa ze światowego Top , ale to, co spotkasz, może Cię zaskoczyć. Z ponad 3800 akapelli obejmującymi muzykę electro, soul, hip-hop, gospel i inne gatunki, od artystów mniej znanych, ale za to za dwarmo! Używając treści z ccMixter, wspierasz otwartą niekomercyjną muzykę online, ale zwróć uwagę na specjalną licencję Creative Common dla każdego artysty, ponieważ będziesz związany tymi warunkami, jeśli kiedykolwiek chcesz wydać remiks dla zysku. Używanie treści ccMixter do występów na żywo jest jednak ogólnie dozwolone. W razie wątpliwości skontaktujesz się z artystą!

 

acapellas4u acapella mash up remix set ACAPELLAS4U to pierwszy darmowy zasób Acapellas na całym świecie, bazujący na społeczności forum, w której uczestniczy ponad 545,000 użytkowników, od DJ-ów i producentów, po inżynierów, fanów i miłośników muzyki wszystkich gatunków. ACAPELLAS4U bardzo poważnie traktuje ich społeczność. Wszystkie aplikacje użytkownika są sprawdzane i zatwierdzane (lub odmawiane) przez administratorów, każde przesyłanie jest sprawdzane w oparciu o zestaw ścisłych wytycznych dotyczących jakości i spójności, a użytkownicy są ograniczani do ograniczonej  liczby pobrań co 30 dni, prawdopodobnie aby zapobiec złej renomie . Choć darowizna na rzecz serwisu nie zdobędzie żadnych dodatkowych funkcji (ale jest silnie zachęcana), użytkownicy mogą uzyskać dodatkowe punkty do pobrania. ACAPELLAS4U jest jedną z największych i najbardziej szanowanych społeczności, które zbierają ścieżki wokalne i inne narzędzia DJ-ów, rzucają okiem na zasady na forum i wchodzą na pokład.

reddit logo acapellas mash up remix Reddit: Ta spora społeczność internetowa oferuje zasoby hosta dla muzycznie myślących. Wyglada niby na bałagan, ale umiejętne skorzystanie z tej wyszukiwarki może dać efekt. Ponieważ Reddit dotyczy hierarchii, należy wspomnieć, że wiele z tych zasobów jest udostępnianych linkami. Oto przykłąd edmproduction, dedykowany dla muzyki EDM.  Wraz z rozwojem forum wzrosły potrzeby użytkowników, dlatego możesz teraz znaleźć kilka linków związanych z acapellami. Jednym z najlepszych jest IsolatedVocals.   Zwróć też uwagę, że wiele z zamieszczonych tutaj plików prowadzi do serwisu Youtube, więc aby skorzystać z tych propozycji, musisz znaleźć program do pobierania z YouTube. Oto przykłady poszukiwania wokalu w reedit:   SongStems i  NeedVocals . W tym drugim można spróbować poprosić o pomoc wokalistę do utworu, aby zaśpiewał. Oczywiście nie chodzi o Justina Biebera.

acapella town mash up remix Acapella Town: Internet jest internetem, artykuł o źródłach dźwięku nie byłby kompletny bez wspominania o wszechobecnych blogach działających samopas. Wiele z tych witryn ma tendencję do dzielenia się tymi samymi zestawami próbek w tym samym czasie, dlatego uważajco klikasz i co pobierasz (szczególnie na niektórych mniej znanych blogach dźwiękowych). Acapella Town akurat jest jednym z lepszych źródeł przy  szukaniu bardziej komercyjnych wokali. Jakość każdego utworu może pozostawiać do życzenia, ale serwis jest ładnie rozplanowany i inteligentnie posortowany.

 

A co jeśli nie znajdę ulubionego wokalu? Desperackie czasy wymagają desperackich środków. Kiedy kończy się poszukiwanie utworu acapella, pozostają pewne techniki edycji nagrania, z których DJ może skorzystać, aby wyizolować wokal na ścieżce. Aby odnieść sukces przy robieniu własnych akapeli, musisz pracować z plikiem audio o wysokiej jakości (pliki MP3 nie raczej nie) i będziesz potrzebował zarówno instrumentalnego utworu, jak i pełnej wersji z wokalem.

Sztuczka znana jako „inwersja próbki”, choć nie jest legalnym zabiegiem, może pomóc ci zdobyć akapellę ulubionej piosenki. Póki robisz to w domu, nie musisz się denerwować. W skrócie, inwersja próbek działa poprzez anulowanie wszystkich częstotliwości tła w utworze, odwracanie dźwięku na ścieżce instrumentalnej i pozostawianie częstotliwości wokalnych, które można wykonywać zgodnie z własnymi potrzebami. Inwersję próbek można zastosować, wykonując następujące kroki:

  1. W twoim edytorze audio (np. Audacity, Cool edit, itd..), zaimportuj zarówno utwór instrumentalny, jak i pełny z wokalem.
  2. Ponieważ utwór, z którym pracujesz, jest najprawdopodobniej w formacie stereo, zamień oba utwory na dźwięk mono i przesuń go w lewo, a drugi w prawo. Audacity podzieli obie ścieżki stereo podczas konwertowania na mono, a więc usunie dodatkowe ścieżki, które mogły zostać utworzone podczas tego kroku.
  3. Upewnij się, że obie ścieżki są idealnie ze sobą zsynchronizowane, ustawiając w linii początek punktu każdego przebiegu. Niezwykle ważna jest pozycja szczytów i dolin w kształcie fali oraz ich dokładność. To wyrównanie musi być chirurgicznie dokładne, aby prawidłowo oddzielić głos. Jesli będzie przesunięcie – Twoja robota na nic!
  4. Po wyrównaniu dźwięku wybierz ścieżkę instrumentalną i użyj opcji Odwróć, aby odwrócić przebieg do góry nogami. Spowoduje to efekt dźwiękowej redukcji, do którego dążymy, dodając zakłócenia instrumentalne warstwowych utworów, pozwalając wokalowi prześwitywać bez żadnych częstotliwości tła.

noise-removal-audacity-effect Ponieważ ten artykuł dotyczy tego zagadnienia w sensie ogólnym, nie będziemy się wdawać w szczegóły izolowania wokalu. Pokazujemy Wam jedynie kierunnek, jak do tego podejść. Jak to dokładnie zrobić pokazę Wam sporo materiałów np. na YT. Inną prostą opcją jest skorzystanie z narzędzia usuwania szumów. W takim przypadku za szum traktujemy wersje instrumentalną, którą należy spróbkować.  Ta metoda jest mniej skuteczna, ale pewnie dla niektórych wystarczająca. I co ważne darmowa.

 

 

 

 

Jeśli przeczytaliście taen artykuł do końca, to oznacza, że najprawdopodobniej jesteście zdeterminowani w poszukiwaniach. To duży plus. Dorzućcie do tego odrobinę cierpliwości, a sami przekonacie się, że gdy rzeczywiście macie talent rynek muzyczny czeka na was.  W przypadku djskich setów takie kreatywne miksowanie gorąco Wam polecamy! Bądźcie lepsi od innych!