NA LATO I NIE TYLKO Dan Balan, Jain, Jax Jones, Shorty, Felix Jaehn i inni

Dan Balan Shorty Jain dj promo

Wakacje kojarzą się nam z muzyką lekką, łatwą i przyjemną, w tym roku głównie z reggaeton, ale nie tylko. Przez ostatnie tygodnie nazbierało się sporo takiej muzyki, która przecież w innych porach roku doskonale się sprawdza, choćby na weselach i wszelakiej maści eventach okolicznościowych. Postanowiliśmy z końcem wakacji przedstawić kilka takich piosenek. Dan Balan, Jain, Jax Jones, Shorty, Felix Jaehn, Jain, Jorge Blanco, Nicola Fasano & Flo Rida.

 

 

 

Muzyka latwa, prosta, wesołą i nieskomplikowana w swoim przekazie ma ogromną rzeszę fanów, ale nie każdy lubi disco polo. Tu z pomocą przychodzi nie tylko zagraniczny repertuar, bo mamy na naszym rynku coraz więcej fajnych tanecznych i nieskomplikowanych produkcji. Oto kilka takich hitów, które warto mieć na każdą okazję. Są różnych gatunków. Lato ma to do siebie, że niektórzy topowi wykonawcy – klubowi – dają się namówić na takie lekkie klimaty. Ostatnio na przykład Sigala. Takie przykłady znajdziesz niżej.

 

Dan Balan to dobrze znany nam mołdawski piosenkarz, producent, kompozytor i autor tekstów. Były członek zespołu O-Zone, który znamy z hitu “Dragostea din tei” (2003). Po rozstaniu z grupą działał pod pseudonimem Crazy Loop (2007) i nawet miał jeden spory hit. Potem jednak nie miał szczęścia, mimo wydawanych co rok nowych piosenek. Do teraz. Wydaje się bowiem, że “Allegro Ventigo” ma wielki potencjał przeboju, którym zresztą już jest w Rumunii, Rosji, Ukrainie i Bułgarii. Ale nie w Polsce. Piosenka w warstwie tekstowej jest oparta na czterech językach: hiszpańskim, włoskim, greckim i rumuńskim.  W warstwie muzycznej, nie da się ukryć, przypomina hity Enrique Iglesiasa (te dobre) czyli jest to latinoska nuta oparta na rytmie reggaeton. Dan Balan wokalnie wspomagany jest przez Matteo.

 


Bardzo przyjemny kawałek akustyczny z tanecznym feelingiem. W Polsce najlepiej znamy ją z przeboju ‘Come’, który dzięki wykorzystaniu w reklamie stacji TV, a później rewelacyjnemu, opartemu na iluzjach optycznych klipie stał się jednym z najważniejszych utworów 2015 roku. Niepozorna Jain w szkolnym mundurku nie tylko wyrosła na jedną z najważniejszych wokalistek we Francji. Polecamy jednak nie tą wersję z oficjalnego wideo, ale wersję akustyczną, która nie ma odsłuchu na YT.

 


Nawet Felix Jaehn, który produkuje zwykle muzyke deep house dał się namówić na lekki utwór w charakterze tropical dance i w ogóle na karaibski klimat. “Jennie” to bardzo przyjemny utwór, który od razu wpada w ucho i w … nogi. Sprawdźcie!

 


Jorge Blanco to piosenkarz z Meksyku. Jego najnowszy singiel “Escondida” utrzymany w klimacie latino, który zapowiada jego pierwszy album, jak i zbliżającą się europejską trasę koncertową. W Polsce odbędą się dwa koncerty Jorge Blanco pod koniec listopada tego roku.

 


Autor hitów “You don’t know me” i “Breathe” grubo nas zaskakuje! Po genialnych kawałkach house music zrobił coś absolutnie innego niż wcześniej.   powraca z bardzo letnim kawałkiem. “Ring ring” oparty jest na rytmie reggaton i na lekkiej stopie, która w żadnym razie nie kojarzy nam się z House. Wokalnie Jax Jones wspomaga Mabel oraz raper Rich The Kid. Wolimy jednak kiedy Jax Jones robi swoją House Music…

 


Formacja Shorty pojawiła się z utworem “Canta canta” na początku lata, ale jakoś ciężko było sie jej przebić. Teraz, z koncem lata, pojawiła się kolejna paczka wersji, w której znaleźlismy jedną przesympatyczną latynoską wersję o nazwie “Sunset Fakeman version” utrzymaną w klimacie bossa nova. Polecamy też oryginał na imprezy gdzie gra się po prostu lekką i przyjemną muzę.

 


Nicola Fasano robi typowo klubową muzę, ale czasem także cos innego, bardziej lżejszego. Tu z udziałem Flo Rida i Jay Kay.

 

To oczywiście nie wszystko. Niektóre z utworów nie mają linków odsłuchowych. Polecamy posłuchać Dimi-Nuendo presents Augusta Stasera…  “Che Sera” – Chappell Meister 135 bpm Bossa Mix lub Chico Swagg feat. Shalya & Two Tone “Param Param Pa”.