Jakiego radia słuchamy

Koniec kwartału to okazja do różnego rodzaju podsumowań, nie tylko stricte muzycznych. Właśnie pojawiło się najnowsze podsumowanie słuchalności stacji radiowych w Polsce czyli jakiego radia słuchamy najchętniej w tym roku. Część z nich gra szeroko rozumianą muzykę dance, dlatego co jakiś czas staramy się przedstawiać takie analizy. Z najnowszej wynika, że Radio RMF FM jest najczęściej słuchaną stacją radiową w naszym kraju.

 

Jakiego (i którego) radia słuchamy najczęściej w tym roku? Stacje radiowe są bardzo różnie sformatowane, najogólniej mówiąc od słownych, przez słowno-muzyczne po czysto muzyczne, które najczęściej widzimy w internecie. DJ Promotion prowadzi już od kilka lat monitoring radiowy oparty na danych z radiowych playlist tylko w wybranym formacie tzn. szeroko rozumianej muzyki dance. Efektem tego jest cotygodniowe zestawienie kilkuset utworów, z których przedstawiamy czołową 50 jako Airplay Dance Chart.

polskie radio, Jakiego radia słuchamyTrzeba przyznać, że rywalizacja stacji w eterze ciągle trwa, choć czołówka w interesującym nas formacie pozostaje bez zmian od kilku lat.

Zmieniają się jedynie wskaźniki.  Kolejny raz liderem jest Radio RMF FM, a dalej Radio Zet i Eska. Są to najbardziej słuchane stacje radiowe w Polsce i co nas bardzo cieszy grające wspomnianą wyżej muzykę taneczną.

Oznacza to że na naszym rynku jest spore zapotrzebowanie na takie przeboje, a co też oznacza, że to co gra DJ też ma swoje medialne znaczenie, czy w klubie czy na evencie.

 

Przechodząc do najnowszych danych z rynku radiowego, które opublikował portal Wirtualne Media, na podstawie badań Radio Track Kantar Polska, można zauważyć, że stacja RMF FM (gra tzw. muzykę środka)  zyskała sporo, bo aż 3,1 % więcej słuchaczy.  Ma obecnie ogromną przewagą nad kolejną rozgłośnią, którą jest Radio ZET, które zyskało 0,8%. Na trzecim miejscu jest Radio Eska, które odnotowało spadek słuchalności o 0,9%  w porównaniu do analogicznego kwartału 2019 roku.

Są to trzy stacje, które grają nowoczesna muzykę Pop i Dance, ale bez Disco Polo. Tradycyjny format muzyczny oparty na rocku czy alternatywie jest w odwrocie, co widać po niskich pozycjach stacji grających takie gatunki muzyczne, Jedynka czy Trójka (Polskie Radio). Czasem dochodzą do głosu sprawy nieco pozamuzyczne jak w przypadku Trójki i cenzurowania utworu Kazika.

A co z innymi stacjami grającymi muzykę nas interesującą? Dalej widzimy RMF Maxxx, który nastawiony jest na słuchacza młodszej generacji. Tu obserwujemy pewną stabilność pozycji w tym rankingu oraz samej słuchalności. Nieco gorzej radzi sobie VOX FM, która przez długo czas utożsamiana była z muzykę Disco Polo,a od pewnego czasu gra szeroko rozumianą muzykę dance. Trudno nawet chwilami zdefiniować ten format, ale nieco dziwi fakty odchodzenia od Disco Polo. Czy badania wykazują małe zainteresowanie słuchaczy tą muzą? Być może.

Nam podoba się to co robi od pewnego czasu Radio Wawa, które kiedyś było kojarzono w polską muzyką w jej tradycyjnym najczęściej pop rock wydaniu. Teraz stacja gra nawet Disco Polo. By może zabrała słuchacza wspomnianej wyżej stacji?

Dalej jest grupa stacji już niewidoczna w tym rankingu z powodu małego odsetka słuchalności. Te stacje grają muzykę taneczną w swoich regionach i tam ich słuchalność ma znaczenie.

Reasumując, jakiego radia słuchamy najczęściej ? To kwestia gustu, ale uogólniając takiego, które gra muzykę taneczną! Ciągle jednak mamy nie taki wielki wybór stacji w eterze, ale w internecie już tak, bo tu dodatkowo pojawiają się podcasty i playlisty streamingowe. I to może być przyszłość radia, choć naszym zdaniem żadna programująca maszyna nie zastąpi DJ’a za mikrofonem!