Kids Vize MGMT Alle Faben

Utwór skradziony przez Prezydenta!? Brzmi dziwnie gdy mówimy o utworze muzycznym. Dotyczy to historii utworu „Kids” w oryginalnej wersji MGMT. Teraz jest okazja, aby go przypomnieć, bo zajęła się nim mocna ekipa producentów: Alle Farben & Vize Feat Graham Candy.

 

 

 

 

 

 

Pisaliśmy już o różnych niecodziennych historiach utworów sprzed lat. W przypadku „Kids” mamy całkiem oryginalny przypadek dotyczący – nomen omen – oryginału. Piszemy o tym niżej. Piszemy dlatego, że jest okazja. Oto Alle Farben łączy siły z duetem VIZE.

 

Mamy tu dwie mocne obecnie na rynku muzycznym marki. Alle Farben czyli Frans Zimmer ma tak bogaty dorobek, że nie sposób go tu przedstawić, ale przypomnijmy, że wcale nie tak dawno wydał album „Sticker On My Suitcase”, który jest pewnym podsumowaniem jego ostatniej działalności.

Alle Farben KIds MGMT VIZE
Alle Farben (fot. Michael Gueth)

 

Zaledwie dwa tygodnie temu przedstawialiśmy „Never Let Me Down” w wykonaniu VIZE i Tom Gregory. Ale wcześniej były m.in. takie hity jak „Stars” i „Close Your Eyes”. Ten drugi także w tzw. kolaboracji producenckiej, bo razem z Felix Jaehn.

Utwór „Kids” w ich wersji ma spore szanse stać się przebojem. Każdy z producentów dodał tu coś od siebie. Na nasze ucho słychać, że linię melodyczną tworzył Alle Farben, a zdecydowanie mniej jest elementów muzycznych znanych z brzmienia VIZE. Ale to szczegóły. Ważny jest efekt końcowy.

Na pochwałę zasługuje także Graham Candy – wokalista z Nowej Zelandii, który już wcześniej pracował z Alle Farben w utworze „She Moves (Far Away)”. Jego specyficzny wokal to ogromny plus!

 

 

Kids – a co z oryginałem?

„Kids” to piosenka amerykańskiego zespołu rockowego MGMT. Została wydana jako trzeci i singiel z ich debiutanckiego albumu studyjnego „Oracular Spectacular” (2007), ale już w 2008 roku.

 

Wersja utworu, która pojawia się w „Oracular Spectacular”, została zaktualizowana z wcześniejszych wersji, które pojawiają się na EP-kach zespołu „Time to Pretend” (2005) i „We (Don’t) Care” (2004). Utwór zatytułowany „Kids (Afterschool Dance Megamix)” pojawia się na płycie „Climbing to New Lows” (2005). 1 grudnia 2009 roku utwór został ogłoszony nominacją do 52. nagrody Grammy w kategorii Najlepszy popowy występ duetu lub grupy z wokalem.

Z „Kids” związany jest pewien wątek polityczny. Chodzi o właśnie wersje oryginalną. Nagranie było centrum sporu prawnego z byłym prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym w sprawie „obraźliwej” (?) rekompensaty za nielegalne wykorzystanie piosenki podczas konferencji. MGMT byli zaangażowani w spór prawny z byłym prezydentem Francji, bo utwór był odtwarzany na przyjęciu o charakterze politycznym (nie prywatnym) kilkakrotnie. Zespołowi zaoferowano w geście kwotę … 1 euro (słownie – jeden Euro)

Zespół tak to skomentował:

Wierzymy, że dostęp do muzyki jest korzystny zarówno dla muzyków, jak i fanów, i niewątpliwie pomógł w rozpowszechnieniu naszej muzyki na całym świecie, jednocześnie poszerzając naszą osobistą kolekcję muzycznych dokonań”, a powodem, dla którego czuli się zmuszeni do pozwania, było to, „… że UMP [nazwa imprezy u prezydenta – przyp. red] użył naszej piosenki bez pozwolenia, jednocześnie wprowadzając przepisy antypirackie, wydawał się trochę zwariowany”.

Ostatecznie strony osiągnęły porozumienie w sprawie opłaty rozliczeniowej w wysokości całkiem niezłej sumki 30 000 Euro. A pewnie wystarczyło zapytać MGMT i pewnie Prezydent dostał by utwór w prezencie.

To już historia, a my delektujmy się nową wersją „Kids”.