DJ Raport przedstawia: La Botella enrique iglesias punteria shakira cardi b
Enrique Iglesias & Shakira (fot. Sony Music)

Latino – te klimaty lubimy, ale już dość dawno nie słyszeliśmy czegoś naprawdę “wow” od artystów z tzw. pierwszej ligi. I oto mamy od razu dwa “strzały”: On – Enrique Iglesiasa i Ona – Shakira.

 

 

Dwie nowe piosenki gwiazd muzyki latino niemalże z dnia na dzień zyskują na popularności, na razie w statystykach Digital DJ. “La Botella” właśnie jest #1, a “Punteria” jest w top 10. Dlatego zaczniemy od tego pierwszego tytułu.

On czyli “La Botella”

“La Botella” zrobiła pierwsze wrażenie na DJ’ach, a nie radiowcach, być może dlatego, że wokalista nie poszedł banalnym szablonem brzmień latino. Utwór to majstersztyk producencki. Tu robotę wykonał Carlos Paucar – producent, który już wcześnie pracował z Enrique , na przykład w “Bailando”. W utworze pojawia się raper El Alfa.

Dwunasty album i… ostatni ?

?Final (Vol. 2)? to ponoć ostatni album w karierze Enrique Iglesiasa. Artysta postanowił po raz ostatni zaprezentować światu swój talent do łączenia różnorodnych gatunków. Dziesieć piosenek to mieszanka pop, cumbia, bachaty, ska, dembow i country. Tak więc bardzo różnorodnie.
Płyta już jest bardzo popularna, bo aktualnie aż trzy single znajdują się na amerykańskich listach przebojów. To ?Así Es La Vida? już ósmy tydzień z rzędu pozostaje #1 na liście Tropical, dotarł na szczyty list przebojów także w Argentynie i Meksyku.
Z kolei ?Fría? (u nas top 20 luty 2024) zajmuje 5. miejsce na liście przebojów muzyki latynoskiej, a ?Space In My Heart? znalazł się w Top 25 Hot AC. U nas ten pierwszy dobrze się przyjął.

 

Ona czyli “Puntera”

Właściwie trudno mówić w sensie muzycznym o nowym utworze Shakiry, że to latino. To taki funky-dance-house, tyle tylko, że zaśpiewany po latynosku. Wokalistce z Kolumbii towarzyszy gwiazda amerykańskiego hip-hopu Cardi B.

“Punteria” promuje nowy album pt.?Las Mujeres Ya No Lloran?, który pojawia się po siedmiu latach. Zawiera 16 utworów ? 8 nowych (i remiks) oraz 7 wcześniej wydanych przebojów.

Shakira, w sumie, przedała ponad 95 milionów płyt na całym świecie. Już teraz siedem wydanych wcześniej utworów ma łącznie 3,7 miliarda odtworzeń na Spotify.

 

Na koniec ciekawostka, bo – u nas – oba utwory na razie poza top 100 w radio. Do wakacji jeszcze trochę, a więc – wszystko możliwe.