jesteś tu
Główna > AKTUALNOŚCI > Płyta CD w odwrocie? W USA – zamykają sklepy

Płyta CD w odwrocie? W USA – zamykają sklepy

Niedawno podawaliśmy statystyki wydawców, którzy nie narzekają na sprzedaż nośników fizycznych czyli CD, a teraz mamy zgoła inną informację. Czy płyta CD w odwrocie? W USA wygląda na to, że tak.

 

 

Jedna z największych sieci multimedialnych w Stanach Zjednoczonych – Best Buy – do końca czerwca 2018 roku będzie sprzedawała płyty CD, także przez Internet.

Sieć handlowa Best Buy, która funkcjonuje na rybku w USA ponad 50 lat obejmuje ponad tysiąc sklepów oraz sprzedaż internetową, co jest znaczącym elementem rynku w USA. Firma argumentuje, że decyzja ta podyktowana jest nieustannie spadającą sprzedażą płyt CD. W 2017 roku spadła o 18,5 procent. Zarobiła w ubiegłym roku  40 milionów ze sprzedaży muzyki na CD, co  na taką  firmę jest kwotą poniżej oczekiwań.

Jak komentuje to portal billboard.com, należy się spodziewać, że prawdopodobnie kolejne amerykańskie sieci pójdą tym torem. Już mówi się o kolejnym „Target”, który również notuje znaczny spadek sprzedaży w tym segmencie.

Płyta CD w odwrocie? W USA - zamykają sklepy
Płyta CD w odwrocie? W USA – zamykają sklepy

W Polsce sytuacja ma się jednak inaczej. Na rynku nadal przeważa sprzedaż fizycznych nośników. W pierwszych 6 miesiącach 2017 roku – wyniósł prawie 65%, osiągając wartość ponad 81 mln zł. Serwisy cyfrowe stanowią ciągle mniejszy kawałek tego tortu jakim jest cały rynek fonograficzny.

Również rynek DJ’ski mimo rozwoju technologii i powiększania się liczby DJ’ów grających z konktolerów, jest dość stabilny. Część grających profesjonalnie ceni sobie trwałość i jakość dźwięku z płyt winylowych.

Podobne artykuły

na górze