Home RECENZJE Translation – czy Black Eyed Peas wydali album, który nas zadowoli?

Translation – czy Black Eyed Peas wydali album, który nas zadowoli?

Ich poprzedni album był dla nas zawodem, bo Black Eyed Peas ukierunkowali się na amerykańską muzę. My tymczasem lubimy BYP taki jakim był na wcześniejszym etapie swojej kariery. Na szczęście zespół skierował swoje inspiracje muzyczne w innym kierunku co pokazuje nowy album pt. “Translation”.

 

To już 25 lat jak działa zespół Black Eyed Peas. Jednak prawdziwa karierę zaczęli w 2003 roku, kiedy “Where is the Love” stał się światowym hitem. Potem było wiele innych przebojów i albumów. Ten najnowszy jest ósmym w dyskografii.  Zanim został wydany pojawił się ?RITMO (Bad Boys For Life)?, niejako na starcie nowego etapu. W zaledwie 8 miesięcy utwór zdobył liczne platynowe certyfikacje i zgromadził 1,5 miliarda wyświetleń oraz odtworzeń.

Kawałek był wiodącym singlem soundtrack?u do filmu ?Bad Boys For Life? . W tym roku Black Eyed Peas wydali kawałek ?MAMACITA? z Ozuną i J Rey Soul. Ostatnio piosenka zgromadziła ponad 200 milionów odtworzeń i wyświetleń oraz znalazła się w Top 10 listy Billboard Hot Latin Songs. Black Eyed Peas sprzedali ponad 50 milionów albumów na całym świecie.

 

Jak widać zawartość albumu “Translation”,  nie tylko ten wielki hit wspomogły gwiazdy. Oprócz J Balvina pojawiają się Shakira, Tyga, Maluma, Nicky Jam, Becky G, French Montana i kilku mniej nam znanych wykonawców.

black eyed peas - translation albumPosłuchajmy co nam serwują BYP na 25-lecie swojej działalności. Serwują wymieszane dania muzyczne takie jak: Hip-Hop, Pop, Dance, Trap i Reggaeton – z wielkim naciskiem na ten ostatni. Słychać, że muza z Ameryki Południowej mocno ich zafascynowała. Właściwie to ta płyta powinna nazywać się np.”Welcome to reggaeton”.

W “Vida Loca” nie sposób oprzeć się wrażeniu, że słyszymy w tle “U can’t touch this”. Takie żarty są fajne. Podobnie w “Celebrate” gdzie pojawia się mnóstwo przedziwnych, ale fajny dżwięków. Jakby słyszymy pewien hit z lat 90-tych.

Wesoło brzmi “Get loose now”, w którym chyba wszyscy członkowie grupy udzielają się nie tylko instrumentami, ale też klaskaniem. Sporo tu sampli, także tych oldschoolowych. To po prostu kolejny żart. W następnym “Action” mamy “ratata…” i inne “takie” czyli znów robią sobie jaja.

Spokój właściwie przychodzi w ostatnim utworze “News today”. Jest odrobina melancholii i zwolnienie tempa, choć właściwie jest tanecznie, tyle, że bez tej agresywnej stopy jak wcześniej.

Podsumowując, widać, że samplowanie bardzo zafascynowało Black Eyed Peas. Pokazał to najpierw “Ritmo“, ale album “Translation” jest pełen, jeśli nie sampli, to nawiązań do różnych linii melodycznych. Fenomenalna jest ich ta zabawa dźwiękami i wokalami, raz po angielsku, raz po latynosku. Może za dużo tego reggaeton, ale zawsze to dla nas lepsze niż ostatnio kiedy było za dużo hip-hop. Posłuchajcie koniecznie “Translation”!

 

Translation – Lista utworów

1. ?RITMO (Bad Boys For Life)? with J Balvin
2. ?FEEL THE BEAT? with Maluma
3. ?MAMACITA? with Ozuna & J Rey Soul
4. ?GIRL LIKE ME? with Shakira
5. ?VIDA LOCA? with Nicky Jam & Tyga
6. ?NO MA?ANA? with El Alfa
7. ?TONTA LOVE? with J Rey Soul
8. ?CELEBRATE?
9. ?TODO BUENO?
10. ?DURO HARD? with Becky G
11. ?MABUTI? with French Montana
12. ?I WOKE UP?
13. ?GET LOOSE NOW?
14. ?ACTION?
15. ?NEWS TODAY?

 

 

Exit mobile version