Tico Tico - Ivan Cappello Stefano Iezzi

Min臋艂o ponad 100 lat kiedy ta melodia si臋 narodzi艂a. Na pewno kojarzycie “Tico Tico”, bo ponad setka artyst贸w ju偶 go nagra艂a po swojemu. Teraz Ivan Cappello i Stefano Iezzi od艣wie偶yli go na klubow膮 nut臋 a la “Samba de Janeiro”.

Tico Tico – tytu艂 jakby znany, ale czy wszyscy od razu zanuc膮 ta weso艂a melodi臋? Pewnie nie. A warto j膮 zna膰, a nawet mie膰 w swojej bibliotece w muzyk膮 je艣li gra si臋 imprezy okoliczno艣ciowe. Utw贸r powsta艂 dok艂adnie 103 lata temu i doczeka艂 si臋 niezliczonej ilo艣ci wykona膰. Dopisano nawet s艂owa do niej w r贸偶nych j臋zykach. Pojawi艂a si臋 w filmie znanego re偶ysera. Tyle historii, o kt贸rej jeszcze na dole. Okazj膮 do przypomnienia tej melodii z Brazylii jest w艂a艣nie wydana wersja autorstwa dw贸ch producent贸w Ivan Cappello i Stefano Iezzi. Pos艂uchajcie!

 

Ta nowa wersja – wydana przez label Black Lizzard –聽 w od艣wie偶onej wersji przypomina nieco “Samba de Janeiro” i zdecydowanie najbardziej b臋dzie pasowa艂a nie na lato, ale na karnawa艂. Autorami s膮 dwaj w艂oscy producenci Ivan Cappello i Stefano Iezzi. Ten pierwszy jest nam ju偶 doskonale znany, m.in. ze wsp贸艂pracy z Leandro da Silva.

Zajmijmy si臋 orygina艂em, bo jego 偶yciorys jest fenomenalny i聽 przypomina s艂ynny kuba艅ski szlagier “Guantanamera”. Tego najprawdziwszego oryginalnego wykonania sprzed ponad 100 lat nie us艂yszymy, ale zobaczcie jak t膮 melodi臋 gra kwartet na… dw贸ch gitarach.

 

?Tico-Tico no fuba? (?wr贸bel w m膮czce kukurydzianej? lub dos艂ownie ?wr贸bel z rudym ko艂nierzem w m膮czce kukurydzianej?) to brazylijska piosenka napisana przez Zequinha de Abreu w 1917 roku. Jej oryginalny tytu艂 brzmia艂 ?Tico-Tico no farelo ?(? wr贸bel w otr臋bach ?), ale poniewa偶 inny brazylijski gitarzysta Americo Jacomino? Canhoto ? mia艂 inny utw贸r pod tym samym tytu艂em, dzie艂u de Abreu nadano obecn膮 nazw臋 w 1931 roku, a jaki艣 czas p贸藕niej Aloysio de Oliveira napisa艂 oryginalne portugalskie teksty.

Poza Brazyli膮 piosenka osi膮gn臋艂a szczyt popularno艣ci w latach czterdziestych XX wieku dzi臋ki udanym nagraniom Ethel Smith, The Andrews Sisters (z angloj臋zycznymi tekstami Ervina Drake’a), Carmen Miranda i dobrze ponad setki artyst贸w z r贸偶nych zak膮tk贸w 艣wiata, w trym z Polski. Melodia pojawi艂a si臋 nawet w filmie Woody Allena “Z艂ote czasy radia”. I tak przesz艂a do kanonu melodii og贸lnie znanych i lubianych.