5 on it luniz 71 digits

„I got 5 on it” to jeden z najpopularniejszych klasyków Hip hop 'u. Ma już 26 lat. Dość często spotykamy go w postaci bootlegów-remiksów. Tym razem mamy odnowioną wersję w postaci coveru – remiksu, bo w wersji House znanej nam ekipy Steff da Campo, Chico Rose oraz 71 Digits.

 

Remiksowanie hip hopowego utworu na taneczną nutę House wymaga nie tylko pomysłu, ale też doświadczenia, bo trzeba „wycisnąć” we właściwy sposób tylko to co charakterystyczne i najlepsze w oryginale. Ekipa w składzie Steff da Campo, Chico Rose oraz 71 Digits ma na pewno doświadczenie w tej materii. Obserwujemy to od kilku miesięcy. Oto ich najnowsze dzieło.

 

Producenci 71 Digits wydają się głównymi inspiratorami tego typu zabiegów jak zrobienie coveru – remiksu. Producenci z Holandii rozpoczęli dobrą passę od Chico Rose, z którym zrobili „Somebody’s Watching Me” w 2020 roku. Potem sami wydali „My Loneliness” (Tomcraft) , a dalej znakomicie odebrane „Say Say Say (Waiting 4 U)” (ze Steff da Campo) i  „Out of touch” (z Madison Mars). Po drodze był jeszcze remiks „Scare me„, dla LUM!X.

W nowej wersji hip hopowego klasyka, która nosi okrojony tytuł pt. „5 on it”, mamy wzięte to co najważniejsze  z oryginały, czyli pamiętny lajt motyw i oczywiście linię melodyczną, w którą producenci zgrabnie wpletli typowy house’owy beat. Już teraz widzimy że się spodobało DJ’om. Utwór już zadebiutował w tym tygodniu na Polish Dance Chart.

 

Legendarny oryginał

” I Got 5 on It ” to oldskulowy singiel hip-hopowy amerykańskiego duetu rapowego Luniz . Został wydany w maju 1995 roku jako główny singiel z ich debiutanckiego albumu Operation Stackola . Występuje w nim piosenkarz R&B Michael Marshall . Utwór osiągnął numer 2 w Niemczech, numer 3 w Wielkiej Brytanii i numer 8 w Stanach Zjednoczonych. Utwór został uznany jako hymn narkotykowy – o spożyciu marihuany. Jego tytuł i refren odnoszą się do praktyki dzielenia kosztu zakupu marihuany i żądania za nią pięć dolarów. Singiel otrzymał status platyny od RIAA 31 października 1995 roku i sprzedano milion egzemplarzy w kraju.

Tu ciekawostka – utwór zawiera kilka sampli utworów z różnych czasów: Club Nouveau’s „Why You Treat Me So Bad” (1987), Kool and the Gang’s „Jungle Boogie” (1973) i Audio Two’s „Top Billin'” (1987).